Διεθνή
Στη 2η ημέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κέρδισε τα 35χλμ. βάδην και ο Μίλτος Τεντόγλου το μήκος με ρεκόρ αγώνων.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Τα σφηνάκια της 2ης ημέρας

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα η Γερμανίδα Τζίνα Λουκενκέμπερ νίκησε στα 100μ. κάνοντας την έκπληξη. Ημέρα των Γερμανών που πήραν 5 μετάλλια.

Ήταν μια ημέρα για την Ελλάδα και τη Γερμανία. Η χώρα μας κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια, ενώ οι Γερμανοί αθλητές πήραν 5 μετάλλια, 2 χρυσά, με την έκπληξη της Τζίνα Λουκενκέμπερ στα 100μ. και την ανατροπή στο δέκαθλο από τον Νίκλας Κάουλ. 2 ασημένια με την Κριστίν Πούντεντς στη δισκοβολία και τον Κρίστοφερ Λίνκε στα 35χλμ. βάδην και 1 χάλκινο με την Κλοντίν Βίτα στη δισκοβολία.

Δήλωση ημέρας

«Ήταν μια δύσκολη σεζόν με προβλήματα, με τραυματισμό. Αλλά το πόδι μου δεν ήταν καλά. Δεν είμαι χαρούμενος με το πως πήγε η κούρσα τεχνικά, υπήρχαν κάποια προβλήματα. Είμαι πάνω από το φεγγάρι με το χρυσό μετάλλιο. Μετά τους Ολυμπιακούς, χρυσό, τώρα πήρα το ευρωπαϊκό χρυσό. Πρέπει να πάρω το χρυσό τώρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ανυπομονούμε επίσης, για την σκυτάλη γιατί η ιταλική ομάδα θέλει να διαπρέψει εκεί», δήλωσε ο Ιταλός Μαρσέλ Τζέικομπς μετά τη νίκη του στα 100μ.

«Το Μόναχο έχει ιδιαίτερο μέρος στην καρδιά μου. Ήταν ένας συναισθηματικός τίτλος, άξιζε περισσότερο από τον παγκόσμιο τίτλο που κέρδισα πέρσι. Ήταν τόσο διασκεδαστική ατμόσφαιρα και η υποστήριξη του πλήθος στο Ολυμπιακό Στάδιο», είπε ο Γερμανός Νίκλας Κάουλ μετά τη νίκη του στο δέκαθλο.

«Νομίζω ότι το πιο πολύτιμο ήταν το πρώτο το 2010, όταν πήγα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σαν παιδί 19 ετών και κέρδισα το πρώτο μου Ευρωπαϊκό μετάλλιο. Τότε δεν φανταζόμουν πως μέσα σε 12 χρόνια, θα μπορούσα ακόμη να κάθομαι εδώ με αυτά τα μετάλλια, κατακτώντας το έκτο χρυσό. Η Γερμανία είναι πραγματικά καλή στα αθλήματα, την κουλτούρα και πάνε μπροστά», δήλωσε η Κροάτισσα Σάντρα Πέρκοβιτς μετά τη νίκη της στη δισκοβολία.

Αποτέλεσμα ημέρας

Το 8,52μ. του Έλληνα Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος, που όχι μόνο ήταν ρεκόρ αγώνων, αλλά και η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο.

Έκπληξη ημέρας

Όλοι οι αθλητές και αθλήτριες που κατέκτησαν μετάλλιο στο βάδην ήταν πάνω από 30 ετών.

Η Γερμανίδα Τζίνα Λουκενκέμπερ κέρδισε τα 100μ. Η νίκη της κρίθηκε στο φώτο φίνις με 10.984 έναντι 10.989 της Ελβετίδας Μουζίνγκα Καμπούντζι.

Μετάλλια

19 χώρες μέχρι τώρα έχουν κατακτήσει μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Προηγείται η διοργανώτρια Γερμανία με 4-3-1 και ακολουθούν Κροατία με 2-1-0, Ελλάδα με 2-0-0, Ισπανία με 1-3-1, Ισραήλ με 1-1-2 και την πρώτη εξάδα κλείνουν Ιταλία και Ολλανδία με 1-0-2.

Πόντοι

Μέχρι τώρα 23 χώρες έχουν βαθμολογηθεί. Πρώτη είναι η Γερμανία με 97 βαθμούς και ακολουθούν Ισπανία με 55β., Ιταλία με 49, Βρετανία με 47, Ισραήλ με 33 και την πρώτη εξάδα κλείνουν Πολωνία και η Ολλανδία με 30 πόντους. Η Ελλάδα βρίσκεται 11η θέση με 16 βαθμούς.

Υπερασπιστές

Ναι (3): Μίλτος Τεντόγλου (Ελλάδα, μήκος), Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν (Νορβηγία, 5.000μ.), Σάντρα Πέρκοβιτς (Κροατία, δισκοβολία).

Όχι (7): Λόνα Τσεμτάι Σαλπέτερ (Ισραήλ, 10.000μ.), Παουλίνα Γκούμπα (Πολωνία, σφαιροβολία), Μίχαλ Χάρατικ (Πολωνία, σφαιροβολία), Κουν Ναρτ (Βέλγιο, μαραθώνιος), Άρθουρ Άμπελε (Γερμανία, δέκαθλο), Ζαρνέλ Χιούζ (Βρετανία, 100μ.), Ντίνα Άσερ- Σμιθ (Βρετανία, 100μ.).

Απουσίες (1): Βόλχα Μαζουρόνακ (Λευκορωσία).

Νέο (2): Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ (Ισπανία, 35χλμ. βάδην), Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Ελλάδα, 35χλμ. βάδην).

Κορυφαίες επιδόσεις

Κόσμου: Μίλτος Τεντόγλου (Ελλάδα, μήκος)

Ευρώπης: Τζέσικα Σίλντερ (Ολλανδία, σφαιροβολία)

Αγώνων: Μίλτος Τεντόγλου (Ελλάδα, μήκος), Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ (Ισπανία, 35χλμ. βάδην), Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Ελλάδα, 35χλμ. βάδην), Μαρσέλ Τζέικομπς (Ιταλία, 100μ.- ισοφάριση)

Κορυφαία στο δέκαθλο: Σιμόν Εχάμερ (Ελβετία, δέκαθλο) 8,31μ. στο μήκος, Νίκλας Κάουλ (Γερμανία, δέκαθλο) 76,05μ. στον ακοντισμό, ισοφάριση Μαρσέλ Τζέικομπς (Ιταλία, 100μ.).

Θεατές: Πάνω από 40.000.

Στατιστικά

Πρωί

* Η νίκη του Ισπανού Μιγκέλ Άνχελ Γκαρσία στα 35χλμ. βάδην ανδρών είναι η πρώτη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, καθώς το αγώνισμα μπήκε στο πρόγραμμα στη φετινή διοργάνωση.

* Η νίκη της Ελληνίδας Αντιγόνης Ντρισμπιώτη στα 35χλμ. βάδην γυναικών είναι η πρώτη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, καθώς το αγώνισμα μπήκε στο πρόγραμμα στη φετινή διοργάνωση. Τόσο η επίδοση του Γκαρσία με 2:26.49, όσο και της Ντρισμπιώτη με 2:47.00 θεωρούνται ρεκόρ αγώνων.

* Δέκαθλο: Το 13.75 του Ελβετού Σιμόν Εχάμερ στα 110μ. εμπόδια είναι η 3η καλύτερη στο αγώνισμα στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων.

* Το 6,99μ. της Γερμανίδας Μαλάικα Μιχάμπο στον προκριματικό του μήκος είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί ποτέ σε προκριματικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

* Το 4.02.73 της Πολωνή Σοφία Εναουί είναι ο ταχύτερος χρόνος που έχει γίνει σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και το 4.03.03 της Ιρλανδής Κίρα Μαγκίν ο τρίτος καλύτερος.

* Το 74,57μ. της Αζέρας Χάνα Σκινταν στη σφυροβολία είναι η 3η καλύτερη επίδοση σε προκριματικό σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Απόγευμα

* Το 76,05μ. του Γερμανού Νίκλας Κάουλ στον ακοντισμό του δεκάθλου είναι η καλύτερη επίδοση σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

* Οι 19 πόντοι που χώρισαν τον 3ο από τον 4ο στο δέκαθλο ήταν η μικρότερη που έχει σημειωθεί σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

* Ο Σιμόν Εχάμερ κέρδισε το πρώτο ασημένιο μετάλλιο στο δέκαθλο για την Ελβετία σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

* Τα 10.00 του Ιταλού Μαρσέλ Τζέικομπς στα 100μ. είναι η 2η καλύτερη επίδοση σε ημιτελικό σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

* Το 10.18 του Γάλλου Τζίμι Βικό είναι η 2η επίδοση σε ημιτελικό 100μ. που δεν μπόρεσε να περάσει στον τελικό.

* Το 9.95 του Τζέικομπς στα 100μ. ισοφάρισε το ρεκόρ αγώνων, ενώ ο Ιταλός πήρε το πρώτο χρυσό για τη χώρα του στη διοργάνωση, μετά τον Πιέτρο Μενέα το 1978.

* Η Γερμανία κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. με την Τζίνα Λουκενκέμπερ, μετά το 2010 που είχε κερδίσει η Βερένα Ζάιλερ για 0.01.

* Η διαφορά 0.005 της πρώτης με τη δεύτερη θέση στα 100μ. γυναικών είναι η μικρότερη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

* Η Λουκενκέμπερ και η Ελβετίδα Μουζίνγκα Καμπούντζι έγιναν η 10η και 11η αντίστοιχα σπρίντερ με διαφορετικά μετάλλια στα 100μ. σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

* Η διαφορά 0.01 από την 1η στην 3η θέση στα 100μ. γυναικών είναι η μικρότερη στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων (η προηγούμενη ήταν 0.04).

* Ο Νορβηγός Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν έγινε μόλις ο δεύτερος που κερδίζει πάνω από μία φορά τα 5.000μ. σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο Βρετανός Μο Φάρα έχει κερδίσει 3 φορές.

* Τα 46 εκατοστά διαφοράς στο μήκος είναι η μεγαλύτερη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η προηγούμενη ήταν 40 εκατοστά το 1986.

* Το 8,52μ. του Έλληνα Μίλτου Τεντόγλου αποτελεί ρεκόρ Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, σπάζοντας το προηγούμενο με 8,47μ. του Γερμανού Κρίστιαν Ράιφ από το 2010.

* Ο Τεντόγλου έγινε ο 4ος στο μήκος άλτης που κερδίζει πάνω από μία φορά Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

* Για 3η συνεχόμενη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα η Γερμανία κερδίζει το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο.

* Η Σάντρα Πέρκοβιτς έγινε η αθλήτρια με τα περισσότερα μετάλλια και περισσότερα χρυσά στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων σε ένα αγώνισμα με το 6ο που κατέκτησε στη δισκοβολία στο Μόναχο. Είχε τα περισσότερα χρυσά, με 5, αλλά ισοβαθμούσε στο σύνολο με την Πολωνή Ανίτα Βλόνταρτσικ που έχει 4 χρυσά και 1 χάλκινο. Έχει τα περισσότερα και στο σύνολο. Ισοφάρισε και στο σύνολο στις γυναίκες την πρώην Ανατολικογερμανίδα Μαρίτα Κοχ που είχε κατακτήσει 6 χρυσά μετάλλια. Ανέβηκε στην 7η θέση συνολικά. Τη μεγαλύτερη συγκομιδή έχει η θρυλική Ιρένα Σεβίνσκα με 10 μετάλλια (5-1-4).