Διεθνή

Αποτελέσματα από αγώνες στο εξωτερικό (23-12-22)

Σε αγώνες στο Κέμνιτς η Γερμανίδα Άλικα Σμιτ, μέλος της 4x400μ. στο Μόναχο που πήρε την 5η θέση, έτρεξε τα 300μ. σε 38.32.

Αγώνες έγιναν σε διάφορες χώρες στον κόσμο. Στην Κούβα είχαμε μίτινγκ με «ασυνήθιστα» αγωνίσματα, ενώ καλές επιδόσεις σημειώθηκαν στη Ρωσία.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ο Γερμανός Μάρβιν Σλέγκελ, που είχε τρέξει στον τελικό στα 4×400μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο, έκανε 33.47 στα 300μ. σε αγώνες στο Κέμνιτς. Επίσης, η συμπατριώτισσά του Άλικα Σμιτ, μέλος της 4×400μ. στο Μόναχο που πήρε την 5η θέση, έτρεξε τα 300μ. σε 38.32.

ΗΠΑ: Η 17χρονη ταλαντούχα Αμερικανίδα Σοφία Γκοριανάν κέρδισε σε αγώνα στο Πρόβιντενς τα 1.500μ. σε 4.36.38.

ΚΟΥΒΑ: Σε αγώνες που έγιναν στην Αβάνα σημειώθηκαν αρκετές καλές επιδόσεις για την εποχή από Κουβανούς αθλητές. Ο Σάινερ Ρεφίνγκο έτρεξε τα 300μ. σε 33.4, ο Λουίς Ζάγιας πέρασε τα 2,10μ. στο ύψος και ήταν δεύτερος στο μήκος άνευ φοράς με 3,39μ. Νικητής στο αγώνισμα αυτό ήταν ο Κίστιαν Νάπολες με 3,41μ. και ακολούθησαν ο Λάζαρο Μαρτίνεζ με 3,34μ. και ο Μαϊκέλ Μασό με 3,31μ. Στις γυναίκες η Σουάνι Ροντρίγκεζ κέρδισε τα 500μ. με 1.11.9, στο τριπλούν η Λεγάνις Πέρεζ πήδηξε άνευ φοράς 2,82μ. και η Ντένια Καμπαλέρο έριξε στο δίσκο (3κ.) 39,76μ.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Στην πρώτη ημέρα του Χριστουγεννιάτικοι μίτινγκ στο Μινσκ ξεχώρισαν οι Λευκορώσοι αθλητές. Ο Ντμίτρι Κάρπουκ με 20,29μ. στη σφαιροβολία, η Βιολέτα Σκβόρτσοβα στο μήκος με 6,41μ. και η Ελβίρα Γκραμπορένκο (πρώην Χέρμαν) με 7.51 στα 60μ. και 38.75 στα 300μ.

ΡΩΣΙΑ: Σε αγώνες στη Μόσχα ξεχώρισαν οι Ρώσοι αθλητές. Η Ιρίνα Μπολντίρεβα με 8.21 στα 60μ. εμπόδια, ο Αντρέι Λούκιν με 6.74 στα 60μ., όπου ο πρωταθλητής Ιγκόρ Ομπράτσοφ έκανε άκυρη. Επίσης, ο Νικίτα Λεντσίκοφ έκανε 33.34 στα 300μ. με δεύτερο τον Ίλια Σαζόνοφ με 33.74 που σημείωσε την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στη Ρωσία στην κατηγορία Κ20.

Φωτογραφία: European Athletics/ Thomas Niedermueller