Διεθνή
Συνεχίζονται οι αγώνες στο εξωτερικό και σημειώθηκαν καλές επιδόσεις στον κλειστό και στον ανοιχτό. Ο Ενρίκε Λλόπις 7.65 στα 60μ. εμπόδια.

Αποτελέσματα από αγώνες στο εξωτερικό (17-1-23)

Σε αγώνες στο Χάλε η Γερμανίδα Σάνις Κραφτ έριξε στη δισκοβολία 62,25μ., ενώ στην Αστάνα η Καζάκα Κριστίνα Οφτσινίκοβα πέρασε στο ύψος το 1,92μ.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Ο Ισπανός πρωταθλητής έκανε γρήγορη κούρσα στο ντεμπούτο του σε μίτινγκ στη Βαλένθια, σημειώνοντας τη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο και κορυφαία στην Ευρώπη. Ο 22χρονος έχει ατομικό ρεκόρ από πέρσι 7.56 και στόχος του είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στην Κωνσταντινούπολη. Το 2022 ήταν 7ος στον τελικό στα 110μ. εμπόδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο.

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από τους αγώνες που έγιναν πρόσφατα στο εξωτερικό.

ΚΛΕΙΣΤΟΣ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Σε περιφερειακό πρωτάθλημα στο Μόναχο, στα 60μ. κέρδισε ο Γιανίκ Βολφ με 6.60 που είναι ατομικό του ρεκόρ, ενώ πιο γρήγορος στις σειρές ήταν ο Αλεκσάνταρ Άσκοβιτς με 6.66.

ΙΡΑΝ: Στην Τεχεράνη έγινε το ιρανικό πρωτάθλημα συλλόγων στον κλειστό. Ξεχώρισαν ο Χαμίντ Ρέζα Κία με 16,41μ. στο τριπλούν που είναι εθνικό ρεκόρ. Ακόμη η Φαρζάνεχ Φασίχι κέρδισε τα 60μ. σε 7.26 και έχασε για 0.01 το ρεκόρ Ιράν.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Στην Αστάνα έγινε το κύπελλο Καζακστάν στον κλειστό. Ξεχώρισαν στις επιδόσεις το 46.48 στα 400μ. του Μιχαΐλ Λίτβιν, το 7.75 στα 60μ. εμπόδια του Νταβίντ Γεφρέμοφ και το 1,92μ. στο ύψος από την Κριστίνα Οφτσινίκοβα.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Στο περιφερειακό πρωτάθλημα στο Κίεβο η Βικτόρια Ρατνίκοβα κέρδισε τα 60μ. σε 7.34.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ο Ουκρανός Ρομάν Κοκόσκο κέρδισε στη σφαιροβολία με 20,43μ. σε αγώνα στη Γιαμόρ, ενώ δεύτερος ήταν ο Πορτογάλος Φρανσίσκο Μπέλο με 20,10μ.

ΑΝΟΙΧΤΟΣ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Σε αγώνα στο Χάλε η Γερμανίδα Σάνις Κραφτ έριξε στη δισκοβολία βολή στα 62,25μ.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Η Γιαπωνέζα Μάο Ιτσιγιάμα κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Κουμαμότο με 1:12.34, η οποία έχει ατομικό ρεκόρ στο μαραθώνιο 2:20.29. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Ιάπωνας Χιρόκι Χασιμότο με 1:02.19.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Κενυάτης Ντόμινικ Μπετ κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στην Ουέσκα καλύπτοντας τα 9,2χλμ. σε 28.07 και πολύ κοντά του δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Νεμάια Κιπιέγκον με 28.08. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ισπανίδα Κριστίνα Εσπέχο με 33.09.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ο Ισπανός Χαβιέ Γκουέρα ήταν ο νικητής στα 10χλμ. ανωμάλου δρόμου στο Βαγιαδολίδ με 30.01. Στις γυναίκες κέρδισε η Ισπανίδα Λάουρα Λουένγκο που κάλυψε τα 8χλμ. σε 27.28.

ΗΠΑ: Ο Κενυάτης Ντένις Κιπκοσγκέι κέρδισε τον ημιμαραθώνιο της σειράς «Rock ‘n’ Roll Running» στο Τέμπε με 64.28. Δεύτερος ήταν ο Καναδός Ρόρι Λινκλέτερ με 65.28 και η συμπατριώτισσά του Μαλίντι Έλμορ ήταν νικήτρια στις γυναίκες σε 71.36, με δεύτερη την Αμερικανίδα Λόρεν Πακέτ με 72.30.