Δημόσιοι Δρόμοι
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο, στο δημόσιο δρόμο, το βάδην και μίτινγκ στον ανοιχτό.

Αποτελέσματα από αγώνες σε Δημόσιο δρόμο και στον ανοιχτό

Στο μαραθώνιο στο Χιούστον νικητές ήταν ο Κενυάτης Ντόμινικ Οντόρο με 2:10.36 και η Γιαπωνέζα Χιτόμι Νίγια με 2:19.24.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες που έγιναν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες χώρες.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Σε αγώνα στο Ιλαουάρα ο Αυστραλός Ισμαΐλ Ντούντου Καμαρά έτρεξε τα 100μ. σε 10.26 (+2,0).

ΚΑΜΠΕΡΑ: Ο Τζακ Ράινερ κέρδισε τα 10χλμ. σε 29.26 στα αυστραλιανά τράιαλς για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγιναν στην Καμπέρα. Δεύτερος ήταν ο Μάθιου Ράμσντεν με 29.29 και τρίτος ο Μπρετ Ρόμπινσον με 29.37. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ρόουζ Ντέιβις με 33.33, με δεύτερη την Λιν Πομπεάνι με 33.41 και τρίτη την Κέιτλιν Άνταμς με 33.46. Στην Κ20 στα 8χλλμ. πρώτος τερμάτισε ο Λόγκαν Γιανέτσκι με 24.18 και στα 6χλμ. η Έιμι Μπάνατζ με 20.22.

ΝΕΪΘΑΝ: Η 17χρονη Αυστραλή Τόρι Λιούις έτρεξε τα 100μ. σε 11.51 (-0,8) και τα 400μ. σε 53.32 που είναι ατομικό της στον αγώνα «Cathy Freeman Shield» που έγινε στο Νέιθαν.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Σε αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Περθ νικητές στα 8χλμ. ήταν η Μέγκαν Κιθ με 28.58 και ο Τζέιμι Κράουϊ με 24.55.

ΗΠΑ: Η Μιράντα Μέλβιλ και ο Νικ Κρίστι αναδείχθηκαν πρωταθλητές ΗΠΑ στα 35χλμ. βάδην που έγιναν στο Σαντέε. Επανέλαβαν την επιτυχία τους το 2022, με τον Κρίστι να τερματίζει σε 2:44.16 και την Μέλβιλ σε 2:58.22 που είναι ατομικό της ρεκόρ και έγινε η δεύτερη καλύτερη Αμερικανίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα. Πάντως, δεν έπιασαν τα όρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ: Στο δεύτερο μαραθώνιο της καριέρας της η Γιαπωνέζα Χιτόμι Νίγια κέρδισε τον μαραθώνιο του Χιούστον με 2:19.24 και έχασε για 12 δευτερόλεπτα το εθνικό ρεκόρ. Κέρδισε άνετα, αφήνοντας δεύτερη την Μούλιγιε Ντεκέμπο από την Αιθιοπία με 2:25.35, που είναι ατομικό της. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Κενυάτης Ντόμινικ Οντόρο με 2:10.36 και δεύτερος ο Αιθίοπας Τσέντατ Αγιάνα με 2:10.37. Παράλληλα έγινε και ημιμαραθώνιος με νικητές την Χίουοτ Γκεμπρεκιντάν από την Αιθιοπία με 66.28, που είναι ατομικό της και δεύτερη την Αμερικανίδα Έμιλι Σισόν με 66.52, που είναι εθνικό ρεκόρ και τρίτη τη Βρετανίδα Τζέσικα Γουόρνερ- Τζουντ με 67.19 που είναι ατομικό της. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Αιθίοπας Λέουλ Γκεμπρεσλάσιε με 60.34.

Φωτογραφία: Facebook Chevron Houston Marathon- Ντόμινικ Οντόρο και Χιτόμι Νίγια.

ΙΝΔΙΑ: Ο Αιθίοπας Λέμι Μπερχάνου με 2:07.32 και η συμπατριώτισσά του Ανσιαλέμ Χέιμανοτ, που στο ντεμπούτο της έκανε 2:24.15, ήταν οι νικητές του μαραθωνίου στη Μουμπάι.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Αιθίοπας Χάγος Γκέμπριουϊτ κέρδισε τον νυχτερινό αγώνα 10χλμ. στη Χαέν με 27.57, με δεύτερο τον Μπιρχάνου Μπάλιου από το Μπαχρέιν με 28.25 και τρίτο τον Αιθίοπα Μουκτάρ Έντρις με 28.29. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Λεμλέμ Χαϊλού από την Αιθιοπία με 31.37, με δεύτερη την Κενυάτισσα Ρουθ Τσεμγκέτιτς με 31.39.

ΙΤΑΛΙΑ: Ο Κενυάτης Γκιντεόν Ρόνο με 29.00 κέρδισε την κούρσα 10,2χλμ. ανωμάλου δρόμου στο Σαν Βιτόρε Ολόνα, που ανήκει στην κατηγορία WCCT Gold. Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Γιεμάν Κρίπα με 29.06 και τρίτος ο Τυνήσιος Μοχάμεντ Τζιναουί με 29.45. Στις γυναίκες κυριάρχησαν οι Κενυάτισσες με πρώτη την Μπεατρίς Τσέμπετ που κάλυψε τα 6,2χλμ. σε 19.41 και δεύτερη την Λούσι Μάβια με 19.56.

ΤΕΡΝΙ: Η Σοφία Γιάρεμτσουκ με 71.16 και ο Αχμέντ Ούντα με 65.21 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο του Τέρνι.

ΜΑΡΟΚΟ: Ο Ταουφίκ Αλάμ με 28.04 ήταν ο νικητής στο μαροκινό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην Ταμέσνα και στις γυναίκες η Ρκία Ελ Μουκίμ με 32.02.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Στο Πόρτο Ντε Μος έγινε το πορτογαλικό πρωτάθλημα στα 35χλμ. βάδην. Τους τίτλους πήραν ο Ζοάο Βιέιρα στους άνδρες με 2:36.32 και η Ινές Ενρίκες στις γυναίκες με 2:55.26.

Σ. ΑΡΑΒΙΑ: Ο Μαροκινός Γιούμνι Ελ Χιμέρ με 28.09 και η Μάρτα Χιρπάτο από το Μπαχρέιν με 32.05 ήταν οι νικητές του αγώνα 10χλμ. που έγινε στη Τζέντα.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Στον τελικό της τουρκικής λίγκας ανωμάλου δρόμου που έγινε στο Κουσάντασι νικητές ήταν στα 10χλμ. ο Σερτζίν Ατάκ με 30.05 και στα 8χλμ. η Ντέρια Κουνούρ με 27.07. Πρωταθλήτρια ήταν η Φενέρμπαχτσε σε άνδρες και γυναίκες.