Διεθνή
Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα γεγονότα.

Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (7/11/2022)

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες στον στίβο στο εξωτερικό, αλλά και τις σημαντικότερες ειδήσεις.

ΗΠΑ: Η Γουέινι Κελάτι με 15.16 και ο Αμπντιχαμίντ Νουρ με 13.24 κέρδισαν το πρωτάθλημα ΗΠΑ στα 5χλμ. που έγινε στη Νέα Υόρκη. Και οι δύο δρομείς έκαναν ρεκόρ διαδρομής και ρεκόρ αγώνων. Στις γυναίκες δεύτερη ήταν η Έρικα Κεμπ σε 15.30 και τρίτη με τον ίδιο χρόνο ήταν η Έμιλι Ίνφελντ. Στους άνδρες δεύτερος ήταν ο Χίλαρι Μπορ σε 13.29.

ΚΕΪΜΠΛ: Η Άννα Ντάλτον με 1:30.17 και ο Γκάρετ Χιθ με 1:13.44 ήταν οι νικητές του πρωταθλήματος τράιαλ των ΗΠΑ στον ημιμαραθώνιο που έγινε στην πόλη Κέιμπλ.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Τζόσλιν Μπρέα κέρδισε τον αγώνα 10χλμ. που έγινε στην Αλκομπένδας τερματίζοντας σε 31.28 που είναι ρεκόρ Ν. Αμερικής. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Ροντρίγκε Κουϊζέρα από το Μπουρούντι με 27.25 και με τον ίδιο χρόνο δεύτερος ήταν ο Αιθίοπας Τσιμντέσα Ντεμπέλε.

ΣΑΝ ΣΕΜΠΑΣΤΙΑΝ: Ο Αιθίοπας Αντίσου Γιχούνι ήταν ο νικητής του αγώνα ανωμάλου δρόμου που έγινε στο Σαν Σεμπαστιάν και ανήκει στην κατηγορία WA CC Tour Silver. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Κενυάτισσα Πιούριτι Τσεπκιρούι.

ΣΟΡΙΑ: Ο Τιερί Ντικουμουενάγιο από το Μπουρούντι, που έχει βάση την Ισπανία, κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στη Σορία, που ανήκει στην κατηγορία WA CC Tour Gold. Κάλυψε τα 10χλμ. σε 28.34 και στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κενυάτισσα Λούσι Μάβια που κάλυψε τα 8χλμ. σε 27.02.

ΤΟΛΕΔΟ: Σε μίτινγκ βάδην στο Τολέδο η Ρακέλ Γκονζάλες κέρδισε τα 5χλμ. σε 22.44 και ο Ντιέγκο Γκαρσία στα 5χλμ. στους άνδρες με 20.13. Παράλληλα έγινε κούρσα 8χλμ. με νικητές τον Σέρχιο Χιμένεθ σε 23.50 και την Μαρία Ουρένα με 29.38.

ΙΤΑΛΙΑ: Στον πρώτο αγώνα ανωμάλου δρόμου, που αποτελεί πρόκριση για το Ευρωπαϊκό, και έγινε στο Λέβικο Τέρμε στα 7χλμ. νικήτρια ήταν η Γκάια Κόλι σε 24.13 και στα 10χλμ. ο Σάμουελ Μεντολάγκο με 30.25.

ΜΠΟΡΓΚΙ: Ο Κενυάτης Ντίκσον Νιακούντι με 1:01.48 και η Ασμεράουορκ Μπεκέλε από την Αιθιοπία σε 1:14.21 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο Μπόργκι.

ΤΟΡΙΝΟ: Ο Ιταλός Τζιουζέπε Τζερατάνα κέρδισε τον μαραθώνιο στο Τορίνο με 2:13.00 που είναι ατομικό του ρεκόρ. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κενυάτισσα Ντορίνε Μούρκομεν με 2:32.37, επίσης ατομικό ρεκόρ.

ΚΙΝΑ: Ο Κουάν Ανουμπάικε με 2:14.34 και η Γιούγιου Σιά σε 2:28.57 ήταν οι νικητές στο πρωτάθλημα μαραθωνίου της Κίνας που έγινε στο Πεκίνο. Ο αγώνας επέστρεψε μετά από δύο χρόνια που δεν γίνονταν λόγω της πανδημίας.

ΚΟΡΕΑ: Ο Αιθίοπας Αμντεουορκ Γουάλιγκεν κέρδισε τον μαραθώνιο στη Σεούλ με 2:06.59.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ο Ιβάν Βέστιτς επανεκλέγει στη θέση του προέδρου της κροατικής ομοσπονδίας στίβου. Έλαβε 72,04% στις εκλογές που έγιναν, παίρνοντας 201 ψήφους, έναντι 78 (27,96%) του Ντούτσε Μπονάτσι. Για τον Βέστιτς είναι η τρίτη θητεία από το 2014.

ΜΑΡΟΚΟ: Ο Μαροκινός Μοχάμεντ Μπάιμπατ και η Κενυάτισσα Πασκάλι Τζεπκογκέι κέρδισαν τον ημιμαραθώνιο στο Λααγιούν τερματίζοντας σε 1:02.02 και 1:10.59 αντίστοιχα.

ΜΕΞΙΚΟ: Στο μαραθώνιο στη Γουδαλαχάρα, σε υψόμετρο 1.566μ., νικητές ήταν ο Κενυάτης Έντουιν Κόετς με 2:10.19 και η Λινέτ Τσέμπετ από την Ουγκάντα σε 2:30.50.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Στην πόλη Κρίστιανσαντ έγινε το σκανδιναβικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Στα 9χλμ. ανδρών νικητής ήταν ο Σουηδός Μοχάμαντ Ρέζα Αμπουτοράμπι με 31.33 και στις γυναίκες η Φινλανδή Νάταλι Μπλόμκβιστ με 36.45.

Ν. ΑΦΡΙΚΗ: Νικητές στο μαραθώνιο στο Κάαπσεχουπ ήταν ο Κενυάτης Έλιουντ Κιπσάνγκ με 2:25.32 και η Νοτιοαφρικανή Μαριλίζ Ρέτιφ με 2:51.46.

ΣΟΒΕΤΟ: Στο μαραθώνιο στο Σοβέτο και σε υψόμετρο 1.632μ. οι Αιθίοπες έκαναν το »νταμπλ», όπου στους άνδρες κέρδισε ο Ντάμπα Ίφα με 2:18.58 και στις γυναίκες η Τσάλτου Μπέντο με 2:40.56.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Ο Ματέους Κάτσορ με 14.15 και η Σαμπίνα Γιάρτσαμπεκ με 16.19 κέρδισαν το πολωνικό πρωτάθλημα 5χλμ. που έγινε στη Βαρσοβία.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Οι Κενυάτες κυριάρχησαν στο μαραθώνιο του Πόρτο. Στους άνδρες κέρδισε ο Τζέιμς Μουάνγκι με 2:08.47 και στις γυναίκες η Άλις Ιμουτάι με 2:29.58.

Σ. ΑΡΑΒΙΑ: Στους αγώνες Σαουδικής Αραβίας στο Ριάντ ο Μαζέν Αλ- Γιασίν έκανε ατομικό ρεκόρ στα 400μ. με 45.08 και το προηγούμενο ήταν 45.16 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Δεύτερος ήταν ο κάτοχος του εθνικού ρεκόρ Γιούσεφ Αλ Μασραχί με 46.07. Στα 100μ. κέρδισε ο Αμπντουλάχ Μοχάμεντ με 10.46.

ΤΑΪΛΑΝΔΗ: Ο Κενυάτης Κένεθ Ρόνο κέρδισε τον μαραθώνιο στην Ταϊλάνδη σε 2:27.36.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Η Σέσαλ Ντελάσα από την Αιθιοπία κέρδισε τον μαραθώνιο στην Κωνσταντινούπολη με 2:25.54 που είναι ατομικό της. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Ρόμπερτ Κιπκεμπόι με 2:10.18.

ΤΣΕΧΙΑ: Ο Γιάκουμπ Βάντλεϊχ αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά αθλητής της χρονιάς στην Τσεχία. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Γιουτζίν. Η εκδήλωση βράβευσης των κορυφαίων έγινε στο ξενοδοχείο Ambassador στην πλατεία Ventseslas, όπου ο προπονητής του Βάντλεϊχ, ο θρυλικός Γιάν Ζελέζνι αναδείχθηκε σε προπονητή της χρονιάς. Ήταν χρονιά ρίψεων στη χώρα, αφού δεύτερη ήταν η ακοντίστρια Μπάρμπορα Σποτάκοβα που αποσύρθηκε από την ενεργό δράση και τρίτος ο σφαιροβόλος Τόμας Στάνεκ. Αποκάλυψη της χρονιάς ήταν η πρωταθλήτρια των συνθέτων Ντορότα Σκριβάνοβα και έφηβος του 2022 ο πρωταθλητής των 800μ. Γιάκουμπ Ντούντιτσα, που κέρδισε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18.