Δημόσιοι Δρόμοι
Τις τελευταίες ημέρες έγιναν πολλοί αγώνες σε δημόσιο δρόμο σε διάφορες πόλεις στον κόσμο στο εξωτερικό. Σημειώθηκαν αρκετές καλές επιδόσεις.

Αποτελέσματα από αγώνες σε δημόσιο δρόμο στο εξωτερικό (25-10-22)

Σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες διεξάγονται τα εθνικά πρωταθλήματα στον ανώμαλο δρόμο, όπως σε Σουηδία, Κροατία, Βουλγαρία και μίτινγκ της σειράς Gold σε Ισπανία και Πολωνία.

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από διάφορους αγώνες, κυρίως στον ανώμαλο δρόμο και τον μαραθώνιο.

ΑΛΒΑΝΙΑ: Οι Ουκρανοί Μπογκντάν Σεμένοβιτς με 2:20.23 και η Βαλεντίνα Βαρέτσκα με 2:43.08 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στα Τίρανα. Παράλληλα έγινε και ημιμαραθώνιος, όπου νικήτρια στις γυναίκες και δεύτερη στη γενική ήταν η Αλβανίδα πρωταθλήτρια Λουίζα Γκέγκα με 70.18. Έσπασε το ατομικό της ρεκόρ. Νικητής ήταν ο Ουκρανός Ντμίτρο Ντιντοβόντιουκ με 70.17.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Η Αυστραλία κυριάρχησε στο πρωτάθλημα Ωκεανίας στα 10χλμ. που έγινε στο Μπέρνι. Οι Αυστραλοί πήραν τις τρεις πρώτες θέσεις με τον Τζακ Ράινερ με 27.43 που είναι εθνικό ρεκόρ, δεύτερο τον Σαμ Μάκιντι με 28.34 και τρίτο τον Τζέιμς Χάνσεν με 28.56. Το ίδιο και στις γυναίκες με πρώτη την Λίνι Πομπένι με 32.04, δεύτερη την Σίνεντ Ντάιβερ με 32.29 και τρίτη την Ρόουζ Ντέιβις με 32.59.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Ο Αιθίοπας Φίρκε Μπεκέλε κέρδισε τον μαραθώνιο στο Λιντς με 2:06.13 που έσπασε το ρεκόρ διαδρομής που κρατούσε 15 χρόνια (2:07.33). Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αυστριακή Αντρέα Χάσλινγκερ με 3:07.49. Παράλληλα έγινε ημιμαραθώνιος με νικητή τον Γερμανό Φίλμον Τέκλεμπραν με 62.56 και δεύτερο τον Αυστριακό Αντρέας Βόιτα με 63.19. Έχασε για ένα δευτερόλεπτο το ατομικό του, αλλά κέρδισε τον τίτλο στο πρωτάθλημα Αυστρίας και έφθασε τους 47! Στις γυναίκες νικήτρια και πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Σαντρίνα Ίλες με 74.11.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Πρωταθλητές Βουλγαρίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στο Σουνγκουρλάρε ήταν στα 10χλμ. ανδρών ο Χρίστιαν Στογιάνοφ με 31.54 και η Μιλίτσα Μίρτσεβα στα 8χλμ. γυναικών σε 27.03.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Κ20 στα 5.000μ. Μεντίνα Έισα κέρδισε τα 6χλμ. γυναικών στο διεθνή αγώνα ανωμάλου δρόμου που έγινε στο Μπέλφαστ και ανήκει στη σειρά WA CC Silver. Η δρομέας από την Αιθιοπία τερμάτισε πρώτη σε 21.07, με δεύτερη την συμπατριώτισσά της Μέλκνατ Γούντου με τον ίδιο χρόνο. Στα 8χλμ. ανδρών νικητής ήταν ο Αιθίοπας Γκιζελόου Αγιάνα με 25.24.

ΓΑΛΛΙΑ: Ο Ντάνκαν Περιλά με 2:12.37 και η Αν- Σοφί Μαγέρ σε 2:56.02 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στη Ρεν.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Οι Μανουέλ Χιούλι (2:37.29) και η Κάρλα Βέμπερ με 3:05.18 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στη Λοζάνη. Παράλληλα έγιναν 10χλμ. με νικητές του Αμπτόμ Αμανίελ (28.56) και Σαρλίν Ντελόρμ (35.39).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Οι Κενυάτες Σίλας Κιπρότιτς και Μπεατρίς Τσέροπ ήταν οι νικητές του νυχτερινού μαραθωνίου στο Μπιλμπάο τερματίζοντας σε 2:15.53 και 2:35.05 αντίστοιχα.

ΑΜΟΡΕΜΠΙΕΤΑ: Ο Ροντρίγκε Κουϊζέρα από το Μπουρούντι υπερασπίστηκε τον τίτλο του στον αγώνα ανωμάλου δρόμου στην Αμορεμπιέτα, που ανήκει στη σειρά WA CC Tour Gold. Κάλυψε τα 8,7χλμ. σε 25.45, με δεύτερο τον Ιταλό Ιλίας Αουανί με 25.56 και τρίτο τον Ουρουγουανό Σαντιάγκο Κατρόφε με 26.01. Στις γυναίκες κέρδισε η Ισπανίδα Ιζαμπέλ Μπαρέιρο που κάλυψε τα 6,7χλμ. σε 23.06.

ΘΙΟΥΔΑΔ ΡΕΑΛ: Οι Κενυάτες Γουίλιαμ Τσεμπόι με 2:17.33 και η Σίλα Τσέμπετ με 2:54.03 ήταν οι νικητές του μαραθωνίου στη Θιουδάδ Ρεάλ.

ΙΤΑΛΙΑ: Η Κενυάτισσα Λούσι Καρίμι κέρδισε τον μαραθώνιο στη Βενετία με 2:28.12 και ήταν η πρώτη της νίκη μετά το 2016, όταν επικράτησε στην Πράγα. Στους άνδρες νικητής ήταν ο συμπατριώτης της Σόλομον Μουτάι με 2:08.10, που ήταν «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής το 2015.

ΝΑΠΟΛΗ: Οι Κενυάτες Χοσέ Κιμέλι με 2:22.27 και η Λένα Τζερότιτς με 2:39.16 ήταν νικητές στον μαραθώνιο στη Νάπολη. Κενυατική επικράτηση είχαμε και στον ημιμαραθώνιο, που έγινε παράλληλα στην ιταλική πόλη, με τον Πολ Τιόντζικ με 64.57 και την Γουινφρίντα Μόραα με 71.33.

ΚΟΡΕΑ: Στην πόλη Τσαντσεόν έγινε ο μαραθώνιος, για πρώτη φορά από το 2019, αλλά χωρίς ξένους δρομείς. Νικητές ήταν ο Μίνχο Παρκ σε 2:13.16 και η Σαν-αέ Κιμ σε 2:50.20.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Η Μπογιάνα Μπιέλιατς και ο Ντίνο Μπόσνιακ αναδείχθηκαν πρωταθλητές Κροατίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στο Βαράζντιν. Η πρώτη κάλυψε τα 8χλμ. σε 28.30 και ο δεύτερος τα 10χλμ. σε 32.06.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου Βαλτικής που έγινε στο Αραΐσι νικητής ήταν ο Εσθονός Λεονίντ Λατσέποφ με 26.33 στα 8χλμ. και η συμπατριώτισσά του Λάουσα Μάασικ ήταν νικήτρια στα 6χλμ. γυναικών σε 23.25.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Σε αγώνα 10χλ. στο Χόλε ο Νάρβε Γκίλε Νόρντας ήταν νικητής σε 28.18, με δεύτερο τον Αμπντουλαχί Νταχίρ Ραμπί με 28.23 και τρίτο τον Άουετ Κίμπραμπ με 28.26 και τέταρτο τον Δανό Τζόελ Λίλεσο με 28.38. Ο Ραμπί και ο Λίλεσο πέτυχαν την 2η και 3η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ20. Στις γυναίκες την κούρσα 10χλμ. κέρδισε η Κάρολιν Μπέρκελι Γκρόβνταλ με 31.00.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στο Μπίντγκοστς έγινε το μίτινγκ ανωμάλου δρόμου της κατηγορίας WA CC Tour Gold. Στις γυναίκες νικήτρια στα 6χλμ. ήταν η Λούσι Μαβία με 20.09 και στους άνδρες ο Κενυάτης Λιβάι Κιμπέτ (φωτογραφία: World Athletics- Pawel Skraba) με 23.18.

ΣΕΡΒΙΑ: Ο Ελζάν Μπίμπιτς κέρδισε το πρωτάθλημα Σερβίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στο Νόβι Σαντ καλύπτοντας τα 10χλμ. σε 31.01. Στις γυναίκες στα 8χλμ. νικήτρια ήταν η Ολιβέρα Γέφτιτς σε 29.02.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Η 22χρονη Σιρανές Γίργκα από την Αιθιοπία ήταν νικήτρια στο μαραθώνιο στη Λιουμπλιάνα με 2:21.08 και στους άνδρες κέρδισε ο συμπατριώτης της Γκεμπρετσαντίκ Αμπράχα με 2:06.09.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ο Αντρέας Άλμγκρεν και η Σαμραβίτ Μένσκτεμπ κέρδισαν τα 10χλμ. στο σουηδικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην πόλη Βάλινγκμπι. Ο πρώτος τερμάτισε σε 29.21 και η δεύτερη σε 35.00. Η Μένγκστεμπ ήταν νικήτρια και στη μικρότερη απόσταση των 4χλμ. σε 13.25.