Viral
Η Φαίδρα Λούνα έχει ένα «σαγηνευτικό» συνδυασμό ονοματεπωνύμου. Φαίδρα, όπως η κόρη του Μίνωα και Λούνα στα ισπανικά που σημαίνει φεγγάρι!

Viral time: Η Φαίδρα Λούνα

Η Φαίδρα Λούνα έκανε το νταμπλ στο πρόσφατο Πρωτάθλημα Ν. Αμερικής στην Παραγουάη κερδίζοντας τα 1.500μ. και τα 5.000μ.

Η αθλήτρια από την Αργεντινή μπορεί να μην είναι ευρέως γνωστή, όμως «φρόντισε» πρόσφατα να αφήσει το «στίγμα» της στο 12ο Πρωτάθλημα Νοτίου Αμερικής που έγινε στην Ασουνσιόν. Στην πρωτεύουσα της Παραγουάη η 27χρονη ήταν από τις πρωταγωνίστριες, κάνοντας «νταμπλ» και το συνδύασε με ρεκόρ αγώνων. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. με 4.14.69 και στα 5.000μ.  με 15.41.78, που είναι και ατομικό της ρεκόρ.

Η Φαίδρα Αλντάνα Λούνα Σαμπράν, όπως είναι το πλήρες ονοματεπώνυμό της, γεννήθηκε στις 5 Ιουλίου του 1995 στο Μπουένος Άιρες. Ξεκίνησε με την κολύμβηση, όπου έφθασε σε υψηλό επίπεδο, όμως η απαιτητική προετοιμασία, σε συνδυασμό με την έλλειψη ανταγωνισμού, την έκανε ν’ αλλάξει άθλημα και να ασχοληθεί με τον στίβο. Έτσι, σταμάτησε το 2013 το κολύμπι και έκανε σπουδές στο τμήμα Εξωτερικού Εμπορίου του Εμπορικού Επιμελητηρίου Αργεντινής. Μπορεί να έκανε τρέξιμο, αλλά πιο εντατικά άρχισε τον Αύγουστο του 2016, όταν μπήκε στην ομάδα του Λουίς Μιγκέλες, παλιού πρωταθλητή των μεσαίων αποστάσεων. Την προπονούσε ο Αλεξάντρ Καρβάλιο, σύζυγος της πρωταθλήτριας Τατιέλε ντε Καρβάλιο που είχε πάρει μέρος στα 10.000μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016. Την ίδια χρονιά σε αγώνες στο Μπουένος Άιρες είχε έρθει δεύτερη στα 3.000μ. Το 2017 πήρε δύο ασημένια μετάλλια στο εθνικό πρωτάθλημα Κ23 στη Σάντα Φε στα 1.500μ. και στα 5.000μ. Συνέχισε τα επόμενα χρόνια να έχει διακρίσεις σε αγώνες κυρίως, στην πατρίδα της και σε μίτινγκ και αγώνες σε άλλες χώρες της Νοτίου Αμερικής. Το 2019 ήταν η πρώτη φορά που εκπροσώπησε την πατρίδα της σε διεθνή διοργάνωση, στο πρωτάθλημα Ν. Αμερικής στη Λίμα, όπου ήταν 5η στα 5.000μ.

Φέτος για πρώτη φορά ήρθε στην Ευρώπη και στην Ισπανία κυρίως, για αγώνες. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 5.000μ. στους Ιβηρο-αμερικανικούς αγώνες που έγιναν στη Νούθια και τώρα έφθασε στο «νταμπλ» στο πρωτάθλημα Ν. Αμερικής.

Τα ατομικά της ρεκόρ είναι: 800μ. (2.13.71), 1.500μ. (4.11.66), 5.000μ. (15.41.78), 10χλμ. (34.04).

Γυμνάζεται με τον παλιό Χιλιανό πρωταθλητή και προπονητή τώρα, Κάρλος Ντίαζ, που έχει γυμνάσει τον ολυμπιονίκη Φέρμι Κάτσο και τώρα έχει και τον Σεμπαστιάν Μάρτο. Στόχος της η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

Η Φαίδρα Λούνα έχει δουλέψει και σαν μοντέλο και έχει φωτογραφηθεί για διάφορες εταιρείες διαφημίζοντας προϊόντα, όπως καλλυντικά, παπούτσια και ρούχα. Έχει λογαριασμούς στα social media και συχνά πυκνά ανεβάζει φωτογραφίες της στο Ίνσταγκραμ, κυρίως, από το αγαπημένο της τρέξιμο, αλλά και απολαμβάνοντας με τα μαγιό της παραλίες κ.λπ.

Φωτογραφίες: Instagram