Βάδην
Ο Ανδρέας Παπαστεργίου έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο μίτινγκ βάδην που έγινε στη Σλοβακία. Ήταν 2ος στα 10χλμ. σε 45.42 που είναι ατομικό του.

Ο Ανδρέας Παπαστεργίου 2ος στα 10χλμ. στη Σλοβακία με ατομικό ρεκόρ

Ο Ανδρέας Παπαστεργίου είχε ατομικό ρεκόρ 46.11 από φέτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βάδην στα Μέγαρα.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Ο νεαρός πρωταθλητής μετείχε στο διεθνές μίτινγκ βάδην Zachoracka που έγινε στην πόλη Μπόρσκι Μικούλας στη Σλοβακία. Ανήκει στην κατηγορία Bronze. Ο αθλητής του Θανάση Δεληγιάννη τερμάτισε δεύτερος σε 45.42 και βελτίωσε την ατομική του επίδοση που ήταν 46.11 από φέτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα Μέγαρα. Ο 18χρονος βαδιστής του Φωκιανού Καρδίτσας άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Στην κούρσα νικητής ήταν ο Σλοβάκος Γιάρομιρ Μόραβεκ με 44.21 και τρίτος ήταν ο συμπατριώτης του Μίχαλ Ντούντα με 47.57.

Καλή εμφάνιση έκανε και η νεαρή Μαρία Τσιανάβα που μετείχε στην κούρσα 2χλμ. βάδην Κ14. Η αθλήτρια του Θανάση Δεληγιάννη πήρε τη δεύτερη θέση με 10.54 που είναι ατομικό της ρεκόρ. Νικήτρια ήταν η Σλοβάκα Ντομίνικα Περνίτσκα σε 10.03 και τρίτη η Αγκάτα Τσιντούλοβα με 11.28.