Βάδην
Ο Ανδρέας Παπαστεργίου έκανε καλή εμφάνιση στα 10χλμ. βάδην στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ομάδων που διεξάγεται στη Μουσκάτ. Κατέλαβε την 14η θέση.

Μουσκάτ: Ο Ανδρέας Παπαστεργίου 14ος στα 10χλμ. βάδην

Ο Ανδρέας Παπαστεργίου ήταν 14ος ανάμεσα σε 35 βαδιστές. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος Χόνγκρεν Γουάνγκ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 14η θέση με χρόνο 47.22. Ήταν μια εμπειρία για το νεαρό βαδιστή, που έχει ατομικό ρεκόρ 46.11. Ο αγώνας ήταν δύσκολος, αλλά κατάφερε να πλασαριστεί σε καλή θέση. Μετείχαν 35 αθλητές στο αγώνισμα.

Νικητής ήταν ο Κινέζος Χόνγκρεν Γουάνγκ με 44.06. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ιταλός Ντιέγκο Τζιαμπάολο με 44.14 και το χάλκινο ο Κινέζος Γιού Ζενγκ με 44.14 επίσης.

Στο ομαδικό η Κίνα πήρε το χρυσό μετάλλιο, το ασημένιο πήρε η Ιταλία και το χάλκινο η Ισπανία.

Νωρίτερα στα 10χλμ. γυναικών η Κίνα κυριάρχησε πάλι, κάνοντας το 1-2. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γιουνιάν Γιάνγκ με 47.48 και το ασημένιο η Ζινιάν Ζιάνγκ με 48.03. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Φινλανδή Χέτα Βέικολα με 48.11.

Στο ομαδικό η Κίνα πήρε την πρώτη θέση, τη δεύτερη η Αυστραλία και την τρίτη η Ισπανία.