Διεθνή
Στη γειτονική Ιταλία διεξήχθη το πρωτάθλημα συλλόγων σε τρεις πόλεις με συμμετοχές πολλών πρωταθλητών. Σημειώθηκαν αρκετές καλές επιδόσεις.

Καλές επιδόσεις στο ιταλικό πρωτάθλημα συλλόγων

Στο ιταλικό πρωτάθλημα συλλόγων στο επί κοντώ νικητές ήταν ο Βραζιλιάνος ολυμπιονίκης Τιάγκο Μπραζ και η Ρομπέρτα Μπρούνι και στη σφαίρα ο Λεονάρντο Φάμπρι νίκησε τον Νικ Πόντσιο.

ΜΠΡΕΣΙΑ: Στο ιταλικό πρωτάθλημα συλλόγων, χρυσής κατηγορίας, στη Μπρέσια ξεχώρισαν ο Λεονάρντο Φάμπρι με 20,91μ. στη σφαίρα. Άφησε δεύτερο τον Νικ Πόντσιο με 20,70μ. Ο Βραζιλιάνος Τιάγκο Μπραζ ήταν νικητής στο επί κοντώ με 5,45μ. και στις γυναίκες στο ίδιο αγώνισμα νικήτρια ήταν η Ρομπέρτα Μπρούνι με 4,50μ. Ο Κουβανός Τζενς Φερνάντεζ κέρδισε τα 100μ. σε 10.34 (-0,9) και τα 400μ. ο Μπράιαν Λόπεζ με 46.45. Στα 1.500μ. επικράτησε ο Έγκιντε Ντακαρουτιμάνα από το Μπουρούντι με 3.42.42 και στα 5.000μ. με 14.03.06. Στα 10.000μ. βάδην πρώτος ήταν ο Αντρέα Κόζι με 39.13.80. Στις γυναίκες στα 400μ. εμπόδια νικήτρια ήταν η Άγιομιντ Φολορούνσο με 56.83, η οποία ήταν δεύτερη στα 400μ. με 52.85 και έχασε από την Άλις Μπαντζιόνε που τερμάτισε σε 52.74. Η Ντάρια Ντέρκατς κέρδισε τόσο στο μήκος με 6,37μ. (+0,7), όσο και στο τριπλούν με 13,73μ. (+0,4). Τον τίτλο στους άνδρες πήρε το Μπολζάνο και στις γυναίκες η Μπρέσια.

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ: Στο ιταλικό πρωτάθλημα συλλόγων, ασημένιας κατηγορίας, στην Περούτζια ξεχώρισαν οι Ιταλοί Ματία Ντόνολα με 10.39 (+1,9) στα 100μ. και 21.07 (-1,4) στα 200μ. και η Ιρέν Σιραγκούσα με 11.49 (+1,3) στα 100μ. και 23.73 (-0,8) στα 200μ.

ΠΑΛΕΡΜΟ: Στο ιταλικό πρωτάθλημα συλλόγων, χάλκινης κατηγορίας, στο Παλέρμο ο Γιούπουν Αμπεϊκούν από τη Σρι Λάνκα κέρδισε τα 100μ. σε 10.35 (-0,3) και ο Ιταλός Ντιέγκο Πετρορόσι τα 200μ. σε 20.93 (+1,5). Ο Κουβανός Άντι Ντίαζ ήταν νικητής στο τριπλούν με 16,08μ. και η Ιταλίδα Ντέιζι Οσάκουε στο δίσκο με 61,05μ.