Διεθνή
Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα γεγονότα.

Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (28/11/2022)

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες στον στίβο στο εξωτερικό, αλλά και τις σημαντικότερες ειδήσεις.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Στο πρωτάθλημα 3.000μ. της περιοχής της πρωτεύουσας της Αυστραλίας, Καμπέρα, νικήτρια ήταν η Λίνι Πομπεάνι με 9.09.02.

ΣΙΔΝΕΪ: Ο Κινέζος Γκουβέι Ζανγκ, που είχε κερδίσει μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2015, μετείχε σε αγώνες στο Σίδνεϊ και πέρασε στο ύψος τα 2,15μ. Ήταν η πρώτη του εμφάνιση από τον Φεβρουάριο του 2020 και ο Ζανγκ πήγε στην Αυστραλία σε καμπ προετοιμασίας. Στους ίδιους αγώνες ξεχώρισε ο Αυστραλός Τζάκσον Ρόουι με 20.66 (+1,4) στα 200μ. που είναι μεγάλο του ατομικό ρεκόρ.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Αθλητές της χρονιάς στην Εσθονία αναδείχθηκαν ο δεκαθλητής Γιάνεκ Όϊγκλανε και άλτρια του ύψους Κάρμεν Μπρους. Τα βραβεία δόθηκαν στο ξενοδοχείο «L’ Embitu» στο Ταλίν και ο Όιγκλανε, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό είπε: «Τα τελευταία τρία χρόνια ήταν δύσκολα και δυσκολεύτηκαν πολύ. Γι’ αυτό αυτή η χρονιά σημαίνει τόσα πολλά για μένα». Από την άλλη η 17χρονη Μπρους κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κ20. Στην Κ23 κορυφαίοι αναδείχθηκαν η βαδίστρια Εκατερίνα Μιροτβόρτσεβα και ο επικοντιστής Έρικ Χάμερ.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Στα τράιαλς του πανεπιστημίου Νιτάι στα 5.000μ. νικητής ήταν ο Κενυάτης Ρίτσαρντ Ετίρ με 13.16.20, με δεύτερο τον συμπατριώτη του Χίλαρι Μόσοπ με 13.28.31. Στα 3.000μ. γυναικών κέρδισε η Κενυάτισσα Μάργκαρετ Έκιντορ με 8.32.58, που είναι η 8η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο και η καλύτερη που έχει σημειωθεί επί ιαπωνικού εδάφους. Δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσά της Άγκνες Μουρκάρι με 8.37.17. Τέλος, στα 10.000μ. στις σειρές καλύτερος ο Ιάπωνας Σουν Γιαζάβα με 28.07.72.

ΣΑΓΚΑΜΙΧΑΡΑ: Σε μίτινγκ μεγάλων αποστάσεων στην Σαγκαμιχάρα στα 10.000μ. νικητής ήταν ο Κενυάτης Εμάνουελ Κίπλαγκατ με 27.07.59 που είναι ρεκόρ αγώνων και δεύτερος ήταν ο νεαρός συμπατριώτης του Μπένσον Κίπλανγκατ με 27.09.83 και τρίτος ο επίσης, Κενυάτης Σάμουελ Μασάι με 27.10.06. Σε άλλη τελική σειρά νικητής ήταν ο Ιάπωνας Τακάσι Νάνμπα με 27.48.27. Μια ημέρα νωρίτερα σε πανεπιστημιακούς αγώνες που έγιναν στο στάδιο Τζιόν στην Σαγκαμιχάρα στα 10.000μ. νικητής ήταν ο Ιάπωνας Κοτάρο Κόντο με 28.18.84.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Ο Λευκορώσος παγκόσμιος πρωταθλητής Κ20 το 2021 στο επί κοντώ Ματβέι Βολκόφ, έτρεξε σε αγώνες στο Μογκίλιοφ 60μ. και έκανε 6.7 με ρολόι χειρός. Ο νεαρός συμπατριώτης του Νικίτα Ντανίλοφ κέρδισε τα 5.000μ. βάδην σε 20.13.0.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Η Λούκα Κόζακ και ο Μπέντσε Χάλας αναδείχθηκαν σε αθλητές της χρονιάς από την ουγγρική ομοσπονδία στίβου. Η πρώτη είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. εμπόδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο και ο δεύτερος στην ίδια διοργάνωση πήρε το ασημένιο μετάλλιο στη σφυροβολία. Στην κατηγορία Κ23 κορυφαίοι ήταν η σπρίντερ Μπογκλάρκα Τάκατς και ο πρωταθλητής των 800μ. Ντάνι Χάλερ. Στην Κ20 καλύτεροι είναι η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια Κ20 στα 100μ. εμπόδια Άννα Τοτ και ο άλτης του ύψους Ματίας Γκουτ. Στην Κ18 κορυφαίοι ήταν δύο αθλητές που κατέκτησαν μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Κ18, στη σφύρα η Βίλο Βισκελέτι και στο ακόντιο ο Μάτε Χόρβατ. Τέλος, αποκάλυψη της σεζόν ήταν η επικοντίστρια Χάνγκα Κλέκνερ και προπονητής του 2022 ο Ζολτ Νέμεθ, προπονητής της σφυροβολίας.

ΠΕΡΟΥ: Σε αγώνες στη Λίμα η 14χρονη Περουβιανή Καγιετάνα Τσιρίνος έτρεξε τα 100μ. σε 11.92 και έσπασε το εθνικό ρεκόρ Κ18.