Viral
Ο Ελβετός Σιμόν Εχάμερ αρραβωνιάστηκε την Αυστριακή αθλήτρια αλπικού σκι Τατιάνα Μεκλάου. Το ζευγάρι περνάει τις διακοπές του στις Μαλδίβες.

Αρραβωνιάστηκε ο Σιμόν Εχάμερ την πρωταθλήτρια αλπικού σκι Τατιάνα Μεκλάου

Ο Σιμόν Εχάμερ κατέκτησε φέτος το ασημένιο μετάλλιο στο έπταθλο στο Παγκόσμιο κλειστού, το ασημένιο στο δέκαθλο στο Ευρωπαϊκό και το χάλκινο στο μήκος στο Παγκόσμιο.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο δέκαθλο, μετά από μια μεγάλη περίοδο αγώνων, αυτή την εποχή ξεκουράζεται. Στο μυαλό του ήταν και να κάνει πρόταση στην αγαπημένη του. Όπως έγραψε ο ίδιος στον προσωπικό του λογαριασμό στο Ίνσταγκραμ, ανεβάζοντας και μια φωτογραφία με την κοπέλα του που βρίσκονται διακοπές στις εξωτικές Μαλδίβες. «Είπε το ναι», με ένα δαχτυλίδι.

Ο 22χρονος αθλητής είχε μια εντυπωσιακή σεζόν. Πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο έπταθλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στο Βελιγράδι. Έφθασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο μήκος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Γιουτζίν. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο δέκαθλο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο. Έκανε ρεκόρ Ελβετίας στο Μόναχο με 8.468β. Επίσης, πήδηξε 8,45μ. στο μήκος που είναι εθνικό ρεκόρ και παγκόσμια επίδοση στο αγώνισμα στο δέκαθλο.

Από την άλλη η 23χρονη Μεκλάου είναι επίσης, αθλήτρια. Αγωνίζεται στο ski cross, ενώ παλιότερα ήταν πρωταθλήτρια στη σφυροβολία και κατέχει το ρεκόρ Αυστρίας. Οι δυο τους γνωρίστηκαν μέσω social media και ζουν μαζί στο Γκάις από τον Νοέμβριο του 2021.