Δημόσιοι Δρόμοι
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Αυτή την εποχή γίνονται κυρίως, αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

Αποτελέσματα από αγώνες στο εξωτερικό (21-11-22)

Σε αγώνες ανωμάλου δρόμου στη Σεβίλη, κατηγορίας WA Gold, ο Τιερί Ντικουμουενάγιο πρόσθεσε άλλη μια νίκη τερματίζοντας τα 10χλμ. σε 28.51 και στις γυναίκες κέρδισε η Τουρκάλα Γιασμίν Τσαν με 32.31.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ο πρωταθλητής Αργεντινής στη σφυροβολία Χοακίν Γκόμεζ έριξε σε αγώνα στο Μπουένος Άιρες 73,48μ. Ακόμη ο συμπατριώτης του και κάτοχος του εθνικού ρεκόρ στα 400μ. Ελιάν Λαρετζίνα έτρεξε τα 200μ. σε 20.88 (+2,1).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Η Τζούλια Μάγιερ και ο Σεμπάστιαν Φράι αναδείχθηκαν πρωταθλητές Αυστρίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στο Μπλούντεντζ. Η πρώτη κάλυψε τα 4,91χλμ. σε 18.05 και ο δεύτερος στα 9,775χλμ. σε 31.03.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ο Βραζιλιάνος στιπλίστας και πρωταθλητής Ν. Αμερικής Αλτομπέλι Σίλβα κέρδισε στο ντεμπούτο του τον μαραθώνιο στην Κουριτίμπα με 2:18.13. Στις γυναίκες κέρδισε η 44χρονη Βραζιλιάνα Μάρλεϊ Γιουνίς Βίλερμς με 2:47.58.

ΓΑΛΛΙΑ: Ο Αιθίοπας παγκόσμιος πρωταθλητής Κ20 στα 3.000μ. Μελκένεχ Αζίζε κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου που έγινε στο Αλονές καλύπτοντας τα 9χλμ. σε 27.15. Δεύτερος ήταν ο Γάλλος Μπαστιέν Αουγκούστο σε 27.17, ο οποίος εξασφάλισε θέση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στο Τορίνο. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Γουέντι Κεφάλε από την Αιθιοπία με 19.18 στα 5,74χλμ.

ΝΤΟΒΙΛ: Η Τσάλτου Νεγκάσα από την Αιθιοπία κέρδισε τον μαραθώνιο στην πόλη Ντόβιλ με 2:32.53 και δεύτερη ήταν η Γαλλίδα Αναΐς Κεμενέρ σε 2:40.37 που πήρε τον εθνικό τίτλο. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Τίτους Κόνεν με 2:16.19 που είναι ατομικό του ρεκόρ. Τρίτος ήταν ο Ντάνκαν Περιγιά με 2:17.41 που αναδείχθηκε πρωταθλητής Γαλλίας. Παράλληλα έγινε ημμιμαραθώνιος με νικητές την Αλγερινή Αμινά Μπετίς σε 1:11.38 και τον Κενυάτη Μπέρναρντ Κόρος με 1:04.15.

ΓΚΑΜΠΟΝ: Ο Κενυάτης Ντάνιελ Γιάτο κέρδισε τον μαραθώνιο στη Λιμπρεβίλ με 2:18.37 και η συμπατριώτισσά του Σίνθια Κοσγκέι επικράτησε στις γυναίκες με 2:48.49.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ο Ντόμινικ Λομπάλου από το Νότιο Σουδάν, που έχει βάση την Ελβετία, κέρδισε τον φημισμένο αγώνα Corrida Bulloise που γίνεται στο Μπούλε και στα 8χλμ. με 22.18. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αγιένιου Κασάνες από την Αιθιοπία σε 19.11.

ΗΠΑ: Η Βόρεια Καρολίνα στις γυναίκες και η Βόρεια Αριζόνα στους άνδρες υπερασπίστηκαν τους τίτλους τους στην πρώτη κατηγορία του NCAA στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στην πόλη Στιλγουότερ στην Οκλαχόμα. Σε ατομικό επίπεδο νικήτρια ήταν η Κέιτλιν Τουόχαϊ που κάλυψε τα 6χλμ. σε 19.28, αφήνοντας δεύτερη την Πάρκερ Βαλμπάι με 19.31 και τρίτη την Κέλσι Χμίελ με 19.38. Στους άνδρες κέρδισε ο Βρετανός Τσαρλς Χικς που κάλυψε τη διαδρομή των 10χλμ. σε 28.44, με δεύτερο τον Νίκο Γιάνγκ σε 28.45 και τρίτο τον Ντριού Μπόσλεϊ με 28.56.

ΦΙΛΑΔΕΦΛΕΙΑ: Η Άμπερ Ζίμερμαν κέρδισε τον μαραθώνιο στη Φιλαδέλφεια με 2:31.35 και στους άνδρες ο Κενυάτης Ντόμινικ Οντόρο με 2:14.20. Στον αγώνα έτρεξε ως ανεξάρτητος και ένας Ρώσος δρομέας ο Στέπαν Κισέλεφ που τερμάτισε 5ος σε 2:16.00. Παράλληλα έγινε ημιμαραθώνιος με νικητές τον Κενυάτη Τζέιμς Νγκάντου σε 63.45 και την Γουέινσετ Άνσα από την Αιθιοπία σε 70.19.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Σε κούρσα 10.000μ. στο πανεπιστήμιο Κάντο στο Τόκιο στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Γιαπωνέζα Τόμο Μουραμάτσου με 32.27.29 και στους άνδρες ο Κενυάτης Βίκτορ Κιμουτάι με 28.35.74.

ΑΤΖΕΟ: Ο Κενυάτης Μπονιφάτσε Μούλουα κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Ατζέο με 61.17 που είναι ρεκόρ διαδρομής και ατομικό του. Στις γυναίκες κέρδισε η Τσουν- Γιού Τσάο από την Κινεζική Ταϊπέϊ με 63.31.

ΚΟΜΠΕ: Στο ντεμπούτο της στον μαραθώνιο η Κενυάτισσα Σάρον Κεμπόι κέρδισε στο Κόμπε τερματίζοντας σε 2:29.13. Στους άνδρες νικητής ήταν ο συμπατριώτης της Ελκάνα Λάνγκατ με 2:12.47.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ο Ντάραχ Μακίνεϊ κέρδισε τον τίτλο στο πρωτάθλημα Ιρλανδίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στο Ντόνεγκαλ καλύπτοντας τα 10χλμ. σε 29.59. Κέρδισε στα τελευταία μέτρα τον Χίκο Τονόσα που τερμάτισε σε 30.03. Ο νικητής είχε κατακτήσει πέρσι το ασημένιο μετάλλιο στην Κ23 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου και έχει δικαίωμα και φέτος να αγωνιστεί στην ίδια κατηγορία. Στις γυναίκες τον τίτλο πήρε η Σάρα Χίλι που κάλυψε τα 10χλμ. σε 32.57, αφήνοντας δεύτερη την κορυφαία των μεσαίων αποστάσεων της χώρας, Κιάρα Μαγκίν με 33.13.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Κενυάτης Έρικ Κέρινγκ με 2:27.04 και η Ισπανίδα Ρεμπέκα Ρουΐθ με 2:58.01 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο που έγινε στην Λας Πάλμας στα Κανάρια νησιά.

ΣΕΒΙΛΗ: Ο Τιερί Ντικουμουενάγιο από το Μπουρούντι, που πρόσφατα πήρε την ισπανική υπηκοότητα, κέρδισε άλλον έναν αγώνα ανωμάλου δρόμου, στη Σεβίλη που είναι κατηγορίας WA Gold. Κάλυψε τα 10χλμ. σε 28.51, αφήνοντας δεύτερο τον συμπατριώτη του Ροντρίγκε Κουϊζέρα με τον ίδιο χρόνο (φωτογραφία) και τρίτο τον Κενυάτη Λιβάι Κίμπετ με 28.57. Στις γυναίκες κέρδισε η Τουρκάλα πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 10.000μ., Γιασμίν Τσαν με 32.31. Δεύτερη ήταν η ολυμπιονίκης στα στιπλ Πέρουθ Τσεμουτάι από την Ουγκάντα με 32.34 και τρίτη η Κενυάτισσα Πιούριτι Τσεπκιρούι με 33.47.

ΙΤΑΛΙΑ: Ο αγώνας ανωμάλου δρόμου «J Medical International» αποτέλεσε test event για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που θα γίνει στο πάρκο Λα Μάντρια στο Λα Μάντρια Πιεμόντε. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Ιλίας Αουανί που κάλυψε τα 10χλμ. σε 29.34 και στις γυναίκες κέρδισε η Άννα Αρναούντο που κάλυψε τα 8χλμ. σε 27.48. Έγιναν και κούρσες στα 2χλμ. με νικητές στους άνδρες τον Πορτογάλο Ισαάκ Νάντερ με 5.55 και στις γυναίκες την Σαλόμ Αφόνσο με 7.02.

ΒΕΡΟΝΑ: Ο Κενυάτης Σάμουελ Καμάου Νιέρι με 2:18.46 και η Ουρουγουανή Ελιάνα Σίλβα με 2:53.41 ήταν οι νικητές του μαραθωνίου στη Βερόνα. Παράλληλα έγινε και η ημιμαραθώνιος με νικητές τον Ζαν Μαρί Μπουκουρού από το Μπουρούντι με 1:05.19 και την Ιταλίδα Αριάνα Λουτέρι με 1:17.58.

ΠΑΛΕΡΜΟ: Κενυατική κυριαρχία είχαμε στον μαραθώνιο στο Παλέρμο με νικητές τον Φρέντρικ Κιπκόσγκεϊ με 2:16.44 και την Ζακλίν Τζεπτανούι με 2:38.44.

ΚΕΝΥΑ: Στον 3ο γύρο της σειράς ανωμάλου δρόμου της Κένυας που έγινε στο Σότικ στα 10χλμ. κέρδισε ο Έντουϊν Μπετ με 27.21 και στις γυναίκες η Γκρέις Λόιμπαχ με 30.51. Παράλληλα έγινε και η Κ20 με νικητές τον Σάντρακ Ρόνο με 22.00 (8χλμ.) και την Μπέτι Τσέλανγκατ με 18.41 (6χλμ.).

ΜΑΡΟΚΟ: Ο Μαροκινός Ομάρ Αΐτ Τσιτσατσέν κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στη Φες με 61.50 και στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Γελαμγκέτ Γιαρεγκάλ από την Αιθιοπία με 68.58.

Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Στο μαραθώνιο στο Ουέλινγκτον νικητές ήταν ο Τζούλιαν Όκλεϊ με 29.19.36 και η Χάνα Μίλερ με 34.25.26.

ΟΥΓΚΑΝΤΑ: Η Τζούλιετ Τσίκουελ από την Ουγκάντα, κάτοχος του εθνικού ρεκόρ στο μαραθώνιο, κέρδισε τον μαραθώνιο στην Καμπάλα, που έγινε σε υψόμετρο 1.200μ. με 2:39.18. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Σάμουελ Καλαλέι με 2:17.20. Παράλληλα έγιναν και άλλες αποστάσεις. Στον ημιμαραθώνιο νικητές ήταν ο Μάξουελ Ρότιτς και η Μέρσιλιν Τσεμπούρες από την Ουγκάντα με 63.34 και 72.43 αντίστοιχα και στα 10χλμ. ο Αλί Τσεμπούρες και η Τζάνετ Τσεμούστο, επίσης από την Ουγκάντα με 29.32 και 33.16 αντίστοιχα.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ο Πέτερ Ντούρετς έκανε το «νταμπλ» στο πρωτάθλημα Σλοβακίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στην Ντούμπνιτσα καλύπτοντας τα 4χλμ. σε 11.50 και τα 10χλμ. σε 29.58. Στις γυναίκες τους τίτλους πήραν η Καταρίνα Πέκποβα με 28.10 στα 8χλμ. και η Καρίν Σουράνοβα με 14.12 στα 4χλμ.

ΤΑΪΛΑΝΔΗ: Οι Αιθίοπες Γίμερ Μπίλιλιν με 2:21.03 και η Μάρτα Μπιρεχάν σε 2:52.46 κέρδισαν τον μαραθώνιο στη Μπανγκόκ.