Διεθνή
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Αυτή την εποχή γίνονται κυρίως, αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

Αποτελέσματα από αγώνες στο εξωτερικό (14-11-22)

Στο μίτινγκ ανωμάλου δρόμου στην Αταπουέρκα, που ανήκει στη σειρά WA CC Tour Gold νικητές ήταν ο Τιερί Ντικουμουενάγιο και η Μπεατρίς Τσέμπετ.

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από τους αγώνες που έγιναν κυρίως, στον μαραθώνιο, ημιμαραθώνιο και ανώμαλο δρόμο.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Ο Μαχάμεντ Μαχάμεντ κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Μίλτον Κέινς καλύπτοντας τα 9,5χλμ. σε 27.49.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στο γερμανικό κύπελλο ανωμάλου δρόμου στο Πφορζχάιμ νικήτρια στα 6,6χλμ. ήταν η Έβα Ντίτριχ με 27.19 και στα 8,8χλμ. στους άνδρες ο Μάρκους Γκόργκερ με 31.50.

ΗΠΑ: Οι Κενυάτες Ντέιβιντ Μπετ με 62.13 και η Τζόιλινε Τσεμουτάι ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο του Μοντερέι.

ΒΟΣΤΟΝΗ: Υπό βροχή έγινε ο ημιμαραθώνιος στη Βοστόνη με νικητή στους άνδρες τον Κενυάτη Τζόφρεϊ Κόετς με 62.02. Δεύτερος ήταν ο Αιθίοπας Τσεγκάι Κιντάνου με 62.10. Στις γυναίκες κέρδισε η Κενυάτισσα Βαϊόλα Τσεμγκένο με 70.40.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ο Κενυάτης Πίτερ Καμάου κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Τόκιο σε 62.41.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Κενυάτης Τζόσφατ Τσούμο ήταν ο νικητής στον ημιμαραθώνιο στη Μάλαγα με 60.23 και στις γυναίκες η συμπατριώτισσά του Βαλεντάιν Ρούτο με 70.50.

ΑΛΙΚΑΝΤΕ: Οι Κενυάτες Λάνγκατ Κιπκιρούι και Σίλα Τζέμπετ ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο του Αλικάντε με 65.45 και 78.54 αντίστοιχα.

ΑΤΑΠΟΥΕΡΚΑ: Ο Τιερί Ντικουμουενάγιο (φωτό- World Athletics), που πήρε πρόσφατα την ισπανική υπηκοότητα, αλλά τρέχει ακόμη για το Μπουρούντι, κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στην Αταπουέρκα. Κάλυψε τα 9,75χλμ. σε 27.57, αφήνοντας δεύτερο τον Κενυάτη Λιβάι Κίμπετ σε 27.58 και τρίτο τον Ροντρίγκε Κουιζέρα από το Μπουρούντι σε 28.01. Ο αγώνας ανήκει στη σειρά WA CC Tour Gold. Στις γυναίκες τις τρεις πρώτες θέσεις πήραν Κενυάτισσες δρομείς. Πρώτη ήταν η Μπεατρίς Τσέμπετ με 25.39, δεύτερη ήταν η Πιούριτι Τσεπκιρούι με 25.52 και τρίτη η Λούσι Μάβια με 25.52. Ακολούθησαν μεγάλα ονόματα, όπως η Ισραηλινή Σελαμαουίτ Τεφέρι από την Αιθιοπία με 25.52, η Ιταλίδα πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ23 Νάντια Μπατοκλέτι με 26.17 και η Τουρκάλα πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 10.000μ., Γιάσμιν Τσαν με 26.28.

ΙΤΑΛΙΑ: Ο Ζαν Μαρί Νιομουκίζα από το Μπουρούντι κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στη Ρίβα Ντελ Γκάρντα με 65.31. Στις γυναίκες κέρδισε η Γερμανίδα Τέα Χάιμ με 73.44.

ΡΑΒΕΝΑ: Οι Κενυάτες κυριάρχησαν στο μαραθώνιο στη Ραβένα. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Νικοντίμους Κιμουτάι με 2:11.55 και στις γυναίκες η Σάρα Λάγκατ με 2:39.13. Παράλληλα έγινε και ημιμαραθώνιος με νικητές τους Κενυάτες Ντίκσον Σίμπα με 61.35 και Βερόνικα Μάινα με 71.30.

ΛΙΒΑΝΟΣ: Ο Αιθίοπας Μουλογκοτζάμ Άμπι κέρδισε τον μαραθώνιο στη Βηρυτό με 2:28.57 και στις γυναίκες η συμπατριώτισσά του Μιτίκου Ντεκέμπα με 2:14.21.

ΜΑΛΑΙΣΙΑ: Ο Κενυάτης Μόουζες Κούργκατ με 2:11.06 και η συμπατριώτισσά του Σέλμιθ Νιαουίρα με 2:44.16 κέρδισαν τον μαραθώνιο στη Κουάλα Λουμπούρ. Παράλληλα έγινε και ημιμαραθώνιος με νικητές τον Κενυάτη Τζέιμς Καχούρα με 67.45 και η Ρόζμαρι Κατούα από το Μπαχρέιν σε 78.03.

ΜΑΡΟΚΟ: Οι Μαροκινοί Χάμζα Λαμκαρτάσε σε 28.38 και η Ικράμ Ουαζίζ με 33.11 ήταν οι νικητές του αγώνα 10χλμ. στην Κεντίρα.

Ν. ΑΦΡΙΚΗ: Οι Νοτιοαφρικανοί Πουσελέτσο Μοκόφενγκ και η Σερν Μπόσμαν ήταν οι νικητές στον μαραθώνιο στη Τζακαράντα με 2:22.23 και 2:59.13 αντίστοιχα.

ΟΜΑΝ: Ο Κενυάτης Έλιουντ Κίμπετ Του και η συμπατριώτισσά του Σόφι Τζεπτσίρτσιρ ήταν οι νικητές στον μαραθώνιο στο Μουσκάτ με 2:17.57 και 2:36.20 αντίστοιχα. Παράλληλα έγινε και ημιμαραθώνιος με νικητές τον Τανζανό Ινιάσι Σούλε με 1:03.15 και την Αϊνάντις Μέμπριτ από την Αιθιοπία σε 1:13.20.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Ουκρανοί κέρδισαν τον αγώνα 10χλμ. στο Γκολένιοφ, με τον Ρομάν Αντάμοβιτς με 29.39 και την Βικτόρια Καλιούζινα με 33.23.

ΠΟΖΝΑΝ: Η Ιζαμπέλα Πασκίεβιτς κέρδισε το πολωνικό πρωτάθλημα 10χλμ. στις γυναίκες που έγινε στο Πόζναν τερματίζοντας σε 32.43.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ο Κενυάτης Μάικλ Κίμπετ κέρδισε τον αγώνα 5χλμ. στο Μπρασόφ με 13.27 και στις γυναίκες πρώτη ήταν η Μπερτουκάν Γουέλντε από την Αιθιοπία με 15.44. Στους άνδρες δεύτερος ήταν ο Ρουμάνος Ντόριν Αντρέι Ρούσου με 13.39 και στις γυναίκες η συμπατριώτισσά του Αντελίνα Πανέατ με 15.48 που κατέκτησαν τους εθνικούς τίτλους.