Δημόσιοι Δρόμοι
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Αυτή την εποχή γίνονται κυρίως, αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

Αποτελέσματα από αγώνες στο εξωτερικό (5-12-22)

Σε αγώνες στις ΗΠΑ η Τζαμαϊκανή Ακέλια Σμιθ πήδηξε στο μήκος 6,73μ., γρήγορη κούρσα στα 5.000μ. στη Βοστόνη με νικητή τον Αυστραλό Κάι Ρόμπινσον με 13.11.53.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ο νεαρός Αυστραλός Κάμερον Μάιερς κέρδισε το εθνικό πρωτάθλημα στο Μίλι με 4.07.04 που έγινε στο Τζορτζ Χολ. Άφησε δεύτερο τον Τζόζεφ Ντενγκ με 4.08.44, που ήταν φιναλίστ στα 800μ. στους Αγώνες Κοινοπολιτείας. Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ιζαμπέλα Θόρντον- Μποτ με 4.35.36.

ΑΔΕΛΑΪΔΑ: Σε αγώνες στην Αδελαΐδα ο Άντριου Μαέντα, γεννημένος το 2007, κέρδισε τα 60μ. με 6.87 (+1,5).

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ: Νικητές στο αυστραλιανό πρωτάθλημα 50χλμ. που έγινε στη Μελβούρνη ήταν η Ρίιν Ρίνγκι με 3:23.15 και ο Μπεν Μακρόναν με 3:01.55.

Στη Μελβούρνη έγινε και το αυστραλιανό πρωτάθλημα στα 35χλμ. βάδην με νικητή τον Ρίντιαν Κόουλεϊ με 2:37.30. Στις γυναίκες τον τίτλο πήρε η Ρεμπέκα Χέντερσον με 3:01.38.

ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ: Σε αγώνες στο Ντονκάστερ η 14χρονη Σόφι Χολ έτρεξε τα 3.000μ. σε 9.40.0.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Οι Πολωνοί δρομείς κυριάρχησαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου του ΝΑΤΟ που έγινε στο Αϊλέσμπερι. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Άννα Μπανκόφσκα και στους άνδρες ο Κρίστιαν Ζαλέφσκι, ενώ η Πολωνία κέρδισε και το ομαδικό.

ΓΑΛΛΙΑ: Πρωταθλητές του LEC στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στη Λιμόζ ήταν η Ασένα Ετίλ με 21.08 στα 5,561χλμ. και ο Ματιέ Μπρουλέ με 26.34 στα 8,649χλμ.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ο Ντόμινικ Λομπάλου από το Νότιο Σουδάν, που έχει βάση του την Ελβετία, κέρδισε τον φημισμένο αγώνα «Course de l’ Escalade» 7,3χλμ. σε 20.24. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Μπονιφάτσε Κιμπίουοτ με 20.35 και τρίτος ο Γάλλος Τζίμι Γκρεσιέ με 20.51. Στην 7η θέση ήταν ο Γερμανός πρωταθλητής Ευρώπης στο μαραθώνιο Ρίχαρντ Ρίνγκερ με 21.19. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Αγιάνιου Κασάνες με 23.42, αφήνοντας δεύτερη την Κενυάτισσα Έντνα Τσεπκεμόι με 23.44 και τρίτη την Έλεν Μπεκέλε από την Αιθιοπία με 23.49.

ΗΑΕ: Ο Μαροκινός Ανουάρ Ελ Γκουζ με 1:03.37 και η Βελγίδα Λίζμπεθ Βερέιντεν σε 1:22.36 κέρδισαν τον ημιμαραθώνιο στην Κάλμπα.

ΝΤΟΥΜΠΑΪ: Η Νοτιοαφρικανή Γκέρντα Στάιν με 16.34 και ο Τζούλιους Κιασάνκου από την Ουγκάντα με 15.41 ήταν οι νικητές της κούρσας 5χλμ. στο Ντουμπάι.

ΗΠΑ: Σε αγώνες στο Μπρούκινγκς η Εσθονή Μαρλίν Μούλα πέρασε τα 4,26μ. στο επί κοντώ.

ΒΟΣΤΟΝΗ: Γρήγορη κούρσα στα 5.000μ. έγινε σε αγώνες στη Βοστόνη με τον νικητή τον Αυστραλό Κάι Ρόμπινσον να τερματίζει σε 13.11.53. Δεύτερος ήταν ο Εδουάρδο Χερέρα με 13.11.75 και τρίτος ο Άλεξ Μάιερ με 13.11.80. Και οι τρεις πέτυχαν ατομικά ρεκόρ. Στα 3.000μ. κέρδισε ο Μαροκινός Φουάντ Μεσαουντί με 7.44.26 και στις γυναίκες πρώτη ήταν η Καναδή Σέιλι Μακέιμπ με 8.50.44. Τέλος, στα 5.000μ. επικράτησε η Άνι Ρόντενφελς με 15.08.22.

ΓΙΑΝΓΚΣΤΑΟΥΝ: Σε αγώνες στο Γιάνγκσταουν η Ολλανδή Ιλζέ Σταϊγκένγκα πήδηξε στο μήκος 6,55μ. που είναι ατομικό της ρεκόρ.

ΙΘΑΚΑ: Σε αγώνες στην Ίθακα ο Λιθουανός Τόμας Κερσούλις κέρδισε τα 300μ. σε 32.88.

ΛΟΥΪΣΒΙΛ: Ο Μπράιαν Χέρον έτρεξε τα 500μ. σε 59.87 σε αγώνες στο Λούισβιλ και πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στον κλειστό και ρεκόρ ΗΠΑ. Ακόμη ξεχώρισαν ο Λάνγκστον Τζάκσον με 6.65 στα 60μ., ο Τρέι Άλεν με 2,27μ. στο ύψος, ο Κίτον Ντάνιελ με 5,52μ. στο επί κοντώ και ο Τζος Σόμποτα με 20,26μ. στη σφαιροβολία. Στα 500μ. στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κένεντι Σιμόν με 1.08.59 που πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην ιστορία των κολεγίων. Τέλος, στο μήκος η Τζαμαϊκανή Ακέλια Σμιθ πήδηξε 6,73μ. και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ: Στο ντεμπούτο του ο Φούτσουμ Ζινασελάσιε κέρδισε τον μαραθώνιο της Καλιφόρνια που έγινε στο Σακραμέντο με 2:11.01. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Πέιτζ Στόνερ με 2:26.02.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Σε αγώνα 10.000μ. στη Γιοκοχάμα νικητής ήταν ο Ιάπωνας Σόγια Καβάσε σε 27.55.97 και στα 5.000μ. κέρδισε η Κενυάτισσα Έλεν Εκαράρε με 15.16.80.

ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ: Ο Ισραηλινός Μάρου Τεφέρι κέρδισε τον μαραθώνιο στη Φουκουόκα με 2:06.43. Είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Βίνσεντ Ραϊμόι με 2:07.01 και τρίτος ο συμπατριώτης του Μάικλ Γκιτέα με 2:07.28. Τέταρτος ήταν ο Αυστραλός Μπρετ Ρόμπινσον με 2:07.31, που πέτυχε εθνικό ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε με 2:07.51 ο Ρομπ ντε Καστέλα.

ΧΟΦΟΥ: Ο Ιάπωνας Γιούκι Νακαμούρα κέρδισε τον μαραθώνιο του Χόφου με 2:08.29. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η συμπατριώτισσά του Μομόκι Βατανάμπε με 2:32.05.

ΙΝΔΙΑ: Οι Αιθίοπες έκαναν το «νταμπλ» στο μαραθώνιο στο Πούνε. Στους άνδρες κέρδισε ο Λέτα Τεσφαγιέ Γκουτέτα σε 2:17.27 και στις γυναίκες η Ντεράρτου Εσέτου Κεμπέντε σε 2:47.02.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Ουρουγουανός Σαντιάγκο Κατρόφε κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Γκρανόγερς καλύπτοντας τα 10χλμ. σε 29.49.

ΑΡΑΝΤΑ ΝΤΕ ΝΤΟΥΕΡΟ: Ο Ισπανός Τιερί Ντικουμουενάγιο κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στην Αράντα Ντε Γκουέρο καλύπτοντας τα 9,2χλμ. σε 30.11.

ΙΤΑΛΙΑ: Ο Αχμέντ Ούντα με 1:06.12 και η Κλαούντια Πίνι με 1:18.50 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο του Κάλιαρι.

ΚΕΝΥΑ: Ο Εμάνουελ Κεμπόι με 1:03.46 και η Ντέιζι Τσέροτιτς με 1:11.38 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο στο Τσεμουσούσου.

ΙΤΕΝ: Η Ιρέν Τσεπτάι, πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια στον ανώμαλο δρόμο, κυριάρχησε στον αγώνα που έγινε στο Ίτεν καλύπτοντας τα 10χλμ. σε 34.52. Δεύτερη ήταν η Ζακλίν Τσεπκόετς με 35.20. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Σεμπάστιαν Σάουε με 30.36 και δεύτερος ήταν ο Τζόφρεϊ Κόετς με 30.39.

ΜΑΚΑΟ: Οι Κινέζοι δρομείς Μεϊζέν Λι με 2:40.26 και Γιούσενγκ Γκουάν με 2:19.03 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στο Μακάο.

ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ: Η Κενυάτισσα Έσθερ Ματσαρία κέρδισε τον μαραθώνιο στη Σιγκαπούρη με 2:45.09 και στους άνδρες ο συμπατριώτης της Εζεκιέλ Ομούλου με 2:20.20, σε μια κούρσα που έγινε με ζέστη και υγρασία.

ΤΑΪΛΑΝΔΗ: Ο Αιθίοπας Γιμέρ Άρι με 2:21.36 και η Κενυάτισσα Σέλμιθ Μουριούκι με 2:39.38 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στην Ταϊλάνδη. Παράλληλα έγινε και ημιμαραθώνιος με νικητές στους άνδρες τον Κενυάτη Κέφα Οντίμα με 1:04.07 και στις γυναίκες την Μάρτα Μπιρεχάν από την Αιθιοπία με 1:19.47.

ΤΥΝΗΣΙΑ: Ο Κενυάτης Έντουϊν Κίπτου κέρδισε τον μαραθώνιο στην Τύνιδα με 2:12.54 και στις γυναίκες η Κεμπέντε Τσάλα από την Αιθιοπία με 2:31.09.