Άλμα τριπλούν

Βελιγράδι: Παγκόσμιο ρεκόρ από την τρομερή Ρόχας! 15,74μ. στο τριπλούν (Τι έγινε το πρωί)

Η Γιούλιμαρ Ρόχας σημείωσε την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών σε ανοιχτό και κλειστό στο τριπλούν. Εντυπωσιακή ήταν και η Μαρίνα Μπεκ που πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Το τριπλούν γυναικών είναι δύο ταχυτήτων! Από τη μία είναι η Γιούλιμαρ Ρόχας και από την άλλη οι υπόλοιπες άλτριες. Το 15,74μ. τα λέει όλα!

Η τρομερή άλτρια από τη Βενεζουέλα έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ. Έχει πάει το αγώνισμα σε άλλο επίπεδο. Κέρδισε με ένα μέτρο διαφορά από τη δεύτερη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στο Βελιγράδι. Τι να πει κανείς για την εκπληκτική Ρόχας. Πολλοί άνδρες δεν κάνουν το τρίτο άλμα της. Καταφέρνει να διατηρεί την ταχύτητα μέχρι το τέλος. Έσπασε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ που ήταν 15,43μ. από τις 24 Φεβρουαρίου του 2020 στη Μαδρίτη. Επίσης, έκανε ρεκόρ αγώνων που είχε η Ρωσίδα Τατιάνα Λεμπέντεβα με 15,36μ. από το 2004 στη Βουδαπέστη. Είναι μάλιστα, η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών που έχει σημειωθεί σε ανοιχτό και κλειστό, αφού το έχει η ίδια από πέρσι με 15,67μ. από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Μπορεί η Ρόχας να έκλεψε την παράσταση, όμως εντυπωσιακή ήταν και η Μαρίνα Μπεκ- Ρόμαντσουκ. Η Ουκρανή αθλήτρια, που είχε δείξει μέσα στη σεζόν ότι είναι εξίσου καλή στο τριπλούν, στο τελευταίο της άλμα προσγειώθηκε στα 14,74μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η επίδοσή της είναι ατομικό ρεκόρ και το απόγευμα αγωνίζεται και στον τελικό του μήκους. Το καλό της αγώνισμα, όπου και εκεί μπορεί να ανεβεί στο βάθρο. Το χάλκινο κατέκτησε η Τζαμαϊκανή Κίμπερλι Γουίλιαμς με 14,62μ.

3.000μ. ανδρών… Αιθιοπία, τι άλλο!

Κούρσα μεγάλων αποστάσεων και να μην υπάρχει Αιθίοπας στο βάθρο… δεν γίνεται. Ακόμη και όταν έχουμε κλειστό και τα 3.000μ. Στον τελικό έκαναν το 1-2. Το φαβορί, ο Σέλεμον Μπαρέγκα επιβεβαίωσε τον τίτλο. Με περισσότερες δυνάμεις στο τέλος τερμάτισε πρώτος σε 7.41.38 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερος ήταν ο Λαμέτσα Γκίρμα με 7.41.63. Τρίτος ήταν ο Βρετανός Μαρκ Σκοτ με 7.42.02.

Της… Κορέας στο ύψος

Ο φοβερός Γου Σανγκχιεόκ αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο ύψος με 2,34μ. Ο Κορεάτης είχε δείξει μέσα στη σεζόν ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε και στην Αρένα. Χάρισε στην πατρίδα του το πρώτο χρυσό και γενικά το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων. Εντυπωσιακός ήταν και ο Ελβετός Λοΐκ Γκας που πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 2,31μ. Το χάλκινο πήγε σε δύο άλτες. Στον Ιταλό ολυμπιονίκη Τζιανμάρκο Ταμπέρι και στον Νεοζηλανδό Χάμις Κερ που πέρασαν επίσης, 2,31μ.

Φωτογραφίες: stivostime/ Angelos Zymaras