Κλειστός Στίβος

Βαλένθια: Χρυσά η Εμμανουηλίδου με ρεκόρ στα 60μ. και ο Ρούμτσιος στα 60μ. εμπόδια

Στη Βαλένθια 5η θέση πήραν Καμαρινός στα 60μ. εμπόδια, Καρύδη στο μήκος και Οικονόμου στη σφαίρα, 6η ο Χάιδας στα 60μ. και ο Παπαϊωάννου στα 1.500μ. και 7η ο Ματζαρίδης στα 800μ.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου και ο Χρήστος Ρούμτσιος κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Κ23 που έγινε σήμερα στη Βαλένθια.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ξεκίνησε εντυπωσιακά τη φετινή σεζόν πετυχαίνοντας δύο ατομικά ρεκόρ στα 60μ. και φθάνοντας στο χρυσό μετάλλιο. Αρχικά στα ημιτελικά ήταν πρώτη στη δεύτερη σειρά με 7.39, που ήταν και ρεκόρ αγώνων και το βελτίωσε στον τελικό με 7.37, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Η σπρίντερ της Κατερίνας Αλεξοπούλου είχε 7.49.

Ο Χρήστος Ρούμτσιος, που αγωνίζεται φέτος στα κανονικά εμπόδια, έκανε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος στον τελικό με 7.90, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ αγώνων. Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα νωρίτερα στις ημιτελικές σειρές είχε πάρει την πρόκριση. Στη δεύτερη σειρά είχε τερματίσει τρίτος σε 8.10. Έδειξε ότι έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης και να θυμίσουμε ότι είχε ρεκόρ στα 60μ. εμπόδια (0,99εκ.) 7.82 από πέρσι. Στον τελικό μετείχε και ο Γιάννης Καμαρινός που τερμάτισε πέμπτος σε 8.17. Στα ημιτελικά έτρεξε στην πρώτη σειρά και ήταν τρίτος σε 8.02 και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 8.08 που είχε σημειώσει πριν από δύο εβδομάδες στο μίτινγκ στη Σόφια.

Μέτριες ήταν οι εμφανίσεις των υπόλοιπων αθλητών που μετείχαν στη διοργάνωση. Η Σπυριδούλα Καρύδη ήταν 5η στο μήκος με 5,95μ., σε ένα αγώνισμα που κέρδισε το φαβορί η Ιταλίδα Λαρίσα Ιαπιτσίνο με 6,45μ.

Ο Ορέστης Χάιδας έτρεξε στον τελικό στα 60μ. και τερμάτισε σε 6.87, με νικητή τον Γάλλο Ουίλιαμ Αγκεσί με 6.71. Νωρίτερα στη 2η ημιτελική σειρά ήταν 4ος με 6.92.

Ο Αννίβας Οικονόμου ήταν 5ος στη σφαιροβολία με 16,08μ., όπου στον αγώνα του είχε πέντε άκυρες. Το χρυσό κατέκτησε ο Ισπανός Μιγκέλ Γκόμεζ με 18,77μ. Ο Πέτρος Παπαϊωάννου πήρε την 6η θέση στα 1.500μ. με 3.58.89, με νικητή τον Ισπανό Μοχάμεντ Αταουί Τιθάνι με 3.53.89. Ο Γιώργος Ματζαρίδης ήταν έβδομος στα 800μ. με 1.54.39, όπου το χρυσό πήρε ο Γάλλος Γιανίς Μεζιανέ με 1.51.91.