Γενικά
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έριξε την αυλαία του την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη. Πολλοί αθλητές και αθλήτριες ήταν στους πρωταγωνιστές των αγώνων.

Θεσσαλονίκη: Τα 3 μετάλλια της Καρύδη και τα 2 χρυσά Νάκου, Πεσιρίδου και Κουτλή

Η Σπυριδούλα Καρύδη, πήρε τρία μετάλλια, χρυσό στα 4x100μ., ασημένια στο μήκος και στο τριπλούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Όχι μόνο από τις επιδόσεις, τα ρεκόρ και τις νίκες τους, αλλά και με τη συγκομιδή μεταλλίων στη διοργάνωση.

Αν και έχασε σε δύο αγωνίσματα, το μήκος και το τριπλούν, η Σπυριδούλα Καρύδη έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με τρία μετάλλια! Τα περισσότερα από οποιονδήποτε αθλητή. Η άλτρια του Γιώργου Πομάσκι κατέκτησε ένα χρυσό και δύο ασημένια. Πήρε το χρυσό με τον σύλλογό της ΑΟ Κάλλιστος στην σκυταλοδρομία 4×100μ., τα ασημένια στο μήκος και στο τριπλούν.

Τρεις αθλητές πήραν από δύο χρυσά μετάλλια. Ο Κώστας Νάκος ήταν νικητής στα 400μ. εμπόδια και με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4×400μ. του Ολυμπιακού. Η Ελισάβετ Πεσιρίδου κέρδισε τα 100μ. εμπόδια και με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4×100μ. του ΑΟ Κάλλιστος. Η Κατερίνα Κουτλή έκανε και «νταμπλ», το μοναδικό στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, κερδίζοντας τα 800μ. και 1.500μ.

Και άλλοι αθλητές κατέκτησαν από δύο μετάλλιο στη διοργάνωση. Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος πήρε το χρυσό στα 100μ. και το ασημένιο στα 4×100μ. με τον ΓΣ Ελ. Βενιζέλος. Ο Κώστας Ζήκος πήρε το χρυσό με την 4×100μ. της ΓΕΑ Τρικάλων και το ασημένιο στα 100μ. Ο Κώστας Δουβαλίδης πήρε το χρυσό στα 110μ. εμπόδια και το ασημένιο στα 4×100μ. με τον ΓΣ Ελ. Βενιζέλος. Η Ειρήνη Βασιλείου πήρε το χρυσό στα 400μ. και το ασημένιο στα 4×100μ. με την ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας.

Ένα χρυσό και ένα χάλκινο πήρε η Δέσποινα Μουρτά, που ήταν πρώτη στα 4×400μ. με την ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών και τρίτη στα 400μ.

Τέλος, από ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Σωτήρης Γκαραγκάνης (2ος στα 200μ., 3ος στα 100μ.), Στέλλα Μιχαηλίδου (2η στα 100μ., 3η στα 200μ.), Δήμητρα Τσουκαλά (2η στα 200μ., 3η στα 100μ.), Ντενίσα Μπάλλα (2η στα 1.500μ., 3η στα 5.000μ.) και Ολυμπία Καραγιάννη (2η στα 400μ. εμπόδια, 3η στα 4×400μ. με τον ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας.