Άλμα εις ύψος
Ο Αντώνης Μέρλος με 2,22μ. έκανε φετινό ρεκόρ, πλησίασε το ατομικό του, αλλά δεν έφθανε για να ανεβεί στο βάθρο στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Μεσογειακοί Αγώνες: Φετινό ρεκόρ ο Μέρλος με 2,22μ. και εξαιρετική η 4×100μ. με 39.10- Χάθηκαν για λίγο τα μετάλλια!

Ο Αντώνης Μέρλος έχασε το ασημένιο ή το χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες από διαφορά προσπαθειών.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε πολύ καλό αγώνα στο τελικό του ύψους στο Οράν, αλλά έμεινε στην 4η θέση. Του στοίχισε η τρίτη προσπάθεια που υπερέβη τα 2,22μ. Ο Αλγερινός Χισέμ Μπουχανούνε το πέρασε με την πρώτη και πήρε εκείνος το χάλκινο μετάλλιο. Απέτυχαν και οι δύο τρεις φορές στα 2,24μ., όπως και ο Μαΐντ Εντίν Γκαζάλ από τη Συρία που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 2,22μ., έχοντας καλύτερες προσπάθειες από τους αντιπάλους του. Το χρυσό κατέκτησε ο Αλγερινός Μπιλέλ Αφέρ με 2,24μ.

Πάντως, ο Αντώνης Μέρλος βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ, που ήταν 2,21μ. και το είχε πετύχει στο μίτινγκ αλμάτων στην Καλλιθέα και πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ που είναι 2,23μ. που έχει από το 2018 στο Τάμπερε, όταν είχε στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής Κ20.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4×100μ. ανδρών που τερμάτισε σε 39.10. Όμως δεν έφθανε για την ανεβάσει στο βάθρο, αφού κατέλαβαν την 4η θέση, μόλις 0.02 μπροστά βρέθηκε η Γαλλία (39.08). Το χρυσό πήρε η Ιταλία με 38.95 και το ασημένιο η Τουρκία με 38.98. Για την Ελλάδα έτρεξαν Κώστας Ζήκος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Παναγιώτης Τριβυζάς και Γιάννης Νυφαντόπουλος.

Η Βασιλική Χαϊτίδου, πέρα από την εμπειρία συμμετοχής της στους Μεσογειακούς Αγώνες, ήταν σταθερή στον τελικό του μήκους. Με άλμα στα 6,34μ. (-0,1) κατέλαβε την 6η θέση. Νικήτρια ήταν η Σέρβα Μίλιτσα Γκαρντάσεβιτς με 6,67μ. (-1,1), δεύτερη ήταν η Αιγύπτια Εσρά Όουις με 6,54μ. (+0,5) και τρίτη η Πορτογαλίδα Εβελίζ Ταβάρες Ντα Βέιγκα με 6,54μ. (-1,1). Η Όουις είχε καλύτερο δεύτερο άλμα 6,40μ. και 6,39μ. η Ντα Βέιγκα!

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο αθλητές που αγωνίστηκαν στον τελικό της σφυροβολίας. Ο Κώστας Ζάλτος με 69,26μ. κατέλαβε την 8η θέση και ο Ορέστης Ντουσάκης με 69,05μ. ήταν 9ος. Το χρυσό πήρε ο Τούρκος Οζκάν Μπαλτατσί με 74,34μ., το ασημένιο πήρε ο Κύπριος Αλέξανδρος Πουρσανίδης με 73,71μ. και το χάλκινο ο Ιταλός Τζιόρτζιο Ολιβιέρι με 72,18μ.

Στα 800μ. ο Χρήστος Κοτίτσας και ο Χαρίδημος Ξενιδάκης δεν πέρασαν στον τελικό. Ο πρώτος έτρεξε στην 1η ημιτελική σειρά και ήταν 5ος με 1.48.03 και ο δεύτερος αγωνίστηκε στη 2η σειρά και ήταν 6ος με 1.48.83. Έγιναν τρεις σειρές και ο Κοτίτσας ήταν 12ος στο σύνολο και ο Ξενιδάκης 14ος.