Σφυροβολία
Ο Κώστας Ζάλτος έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό του NCAA και κατέκτησε την 3η θέση στη σφυροβολία με 72,51μ. που είναι ρεκόρ του.

Τρίτος ο Κώστας Ζάλτος στο NCAA με ρεκόρ (vid)- Εκτός ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης

Ο Κώστας Ζάλτος είχε και τις έξι βολές του πάνω από τα 70μ., με καλύτερη τα 72,51μ. που του έδωσαν την τρίτη θέση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε πολύ καλό αγώνα στο Γιουτζίν και οι βολές του ήταν σταθερά πάνω από τα 70 μέτρα. Έριξε κατά σειρά: 71,25μ., 70,68μ., 72,51μ., 70,31μ., 70,19μ., 72,36μ.

Ο αθλητής που σπουδάζει στο πανεπιστήμιο στη Μινεσότα, έκλεισε τη σεζόν στις ΗΠΑ με τον καλύτερο τρόπο. Ο 22χρονος άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Πέρσι στο Γιουτζίν και πάλι είχε ρίξει το ρεκόρ του που ήταν 71,21μ., ενώ φέτος είχε βελτιωθεί με 71,95μ. σε αγώνα στη Μινεάπολη.

Στον αγώνα νικητής ήταν ο Λόγκαν Μπλόμκβιστ του Μιζούρι με 73,37μ. και δεύτερος ήταν ο Τάιλερ Μέρκλεϊ του Πεν Στέιτ με 72,70μ.

Από την άλλη ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το δέκαθλο. Ξεκίνησε με 11.23 (0,0) στα 100μ., πήδηξε στο μήκος 6,99μ. (+1,1). Κάπου εκεί ο αθλητής του Όμπερν, φάνηκε ότι είχε ενοχλήσεις από τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί και μετά τη σφαίρα που έριξε 14,04μ. σταμάτησε τον αγώνα του.