Ημιμαραθώνιος
Ένας ιδιαίτερος αγώνας επέστρεψε μετά από τρία χρόνια, ο ημιμαραθώνιος στο Αρκαλοχώρι, το χωριό της Κρήτης που πλήγηκε από το σεισμό του 2021.

Με επιτυχία έγινε ο ημιμαραθώνιος στο Αρκαλοχώρι

Στον ημιμαραθώνιο στο Αρκαλοχώρι νικητής ήταν ο Βέλγος Αμορί Πακέ με 1:12.00 και στις γυναίκες η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου σε 1:25.10.

Η διοργάνωση έγινε με επιτυχία και χιλιάδες δρομείς πήραν μέρος στον ημιμαραθώνιο, αλλά και στους παράλληλους αγώνες 5, 10χλμ. και ΑμεΑ.

Στην κούρσα των 21χλμ. νικητής ήταν ο Βέλγος Αμορί Πακέ με 1:12.00 και τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Γιουσέφ Μπουϊσάν με 1:14.10. Τρίτος και πρώτος Έλληνας ήταν ο Γιώργος Μίνο με 1:14.46. Στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με 1:25.10 και ακολούθησαν η Χριστίνα Κατζουράκη με 1:27.27 και η Έφη Φλώρου με 1:31.58. Στην τέταρτη θέση ήταν η παλιά πρωταθλήτρια στα 400μ., που τώρα μετέχει σε διάφορους αγώνες δρόμου, η Άννα Βασιλείου με 1:33.57.

Στα 10χλμ. στους άνδρες νικητής ήταν ο Διαμαντής Γεωργαλής με 35.40 και στις γυναίκες η Ευαγγελία Νερολαδάκη με 49.16. Δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος Αλιφιεράκης με 38.53 και τρίτος ο Ανδρέας Ντάμκας με 38.54. Στις γυναίκες δεύτερη ήταν η Αλέκα Ράπτη σε 52.43 και τρίτη η Ελένη Βενέρη με 53.04.

Τέλος, στα 5λχμ. νικητής ήταν ο Ελβετός Λορίς Χούτερλι με 17.12 και στις γυναίκες η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Ζωή Ανδρικοπούλου, που υπερασπίστηκε τον τίτλο της τερματίζοντας σε 19.16. Στους άνδρες δεύτερος τερμάτισε ο Γιάννης Ζερβάκης με 17.43 και τρίτος ο Σταύρος Ζαγγανάς με 18.03. Στις γυναίκες δεύτερη ήταν η Εύα- Ιλάρη Μπαραμπούτη σε 19.48 και τρίτη ήταν η Τριανταφυλλιά Καπέτη σε 22.12. Στον αγώνα 5χλμ. έτρεξε ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης. Τη διοργάνωση παρακολούθησε και έκανε απονομές ο γενικός διευθυντής του ΣΕΓΑΣ Σωτήρης Κυρανάκος.