Δημόσιοι Δρόμοι
Οι Κώστας Σταμούλης και Νέστορας Κολιός ήταν οι νικητές στα 30 και 5 χλμ. αντίστοιχα στο γύρο λίμνης Ιωαννίνων που έγινε το Σαββατοκύριακο.

Κώστας Σταμούλης και Νέστορας Κολιός νικητές στα 30χλμ. και 5χλμ. αντίστοιχα στο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων

Στα 5χλμ. ο Κολιός τερμάτισε πρώτος σε 15.32 και ακολούθησε ο πρωταθλητής στα στιπλ Γιώργος Σταμούλης με 15.41.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Με επιτυχία έγιναν για άλλη μια χρονιά οι αγώνες στην όμορφη πόλη των Ιωαννίνων και δίπλα στη λίμνη. Μετείχαν γνωστοί Έλληνες πρωταθλητές, που όπως ήταν φυσιολογικό πρωταγωνίστησαν στα δύο βασικά αγωνίσματα. Στα 30χλμ. νικητής ήταν ο Κώστας Σταμούλης με 1:38.01. Ο αθλητής του ΓΑΣ Αγρινίου είχε αναδειχθεί πανελληνιονίκης στη Θεσσαλονίκη στα 5.000μ. και ήταν η πρώτη του κούρσα για τη νέα σεζόν, που είχε περισσότερο προπονητικό χαρακτήρα. Δεύτερος ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισός) με 1:40.56 και τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Μπουρίκας (ΠΑΟ) με 1:44.04. Στις γυναίκες οι τρεις καλύτερες ήταν κατά σειρά η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (Stoikos Running Team) με 1:57.42, η Σταματία Νούλα με 2:02.45 και η Βηθλεέμ Σαπίου (Αθηνόδωρος) με 2:08.51.

Στα 5χλμ. ο Νέστορας Κολιός με περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία μέτρα έκοψε πρώτος το νήμα τερματισμού σε 15.32. Ο αθλητής του ΑΓΣ Ιωαννίνων άφησε δεύτερο τον πρωταθλητή στα στιπλ, Γιώργο Σταμούλη (ΑΟ Π. Φαλήρου) σε 15.41. Τρίτος ήταν ο Νίκος Πονηρέας (ΑΕ Μεσογείων) με 16.15. Στις γυναίκες τις τρεις πρώτες θέσεις πήραν: Χρυσούλα Ανδρούτσου (ΑΓΣ Ιωαννίνων) 19.52, Ελένη Νικολοπούλου (ΓΑΣ Αγρινίου) 20.09, Σταυρούλα Παπαδοπούλου (Αρσάκειο) 20.53.

Τέλος, στα 10χλμ. στους άνδρες νικητής ήταν ο Νίκος Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) με 30.56 και ακολούθησαν ο Μάριος Μπαλούκας (Stoikos R.T.) με 34.02 και ο Γιώργος Πέτσης (ΑΓΕ Ζακύνθου) με 36.43. Στις γυναίκες καλύτερη ήταν η Μαργαρίτα Ντίνα (Saucony R.T.) με 40.25, δεύτερη η Κατερίνα Κουμούδη (Stoikos R.T.) με 42.05 και τρίτη η Μαρία Καβουρίδου (ΣΔΥ Κοζάνης) με 43.27.