Γενικά
Στην Κραϊόβα διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η Ελλάδα μετέχει με μεγάλη ομάδα, που αποτελείται από 53 αθλητές- τριες.

Κραϊόβα: Βαλκανικό Πρωτάθλημα- (σε εξέλιξη)

Το Σάββατο στην πρώτη ημέρα των Βαλκανικών Αγώνων στην Κραϊόβα, το πρωί διεξάγονται τα αγωνίσματα των συνθέτων.

Το Σάββατο διεξάγεται η πρώτη ημέρα των αγώνων. Να θυμηθούμε το πρόγραμμα και τις ελληνικές συμμετοχές.

Το πρώτο αγώνισμα ήταν στα 100μ. εμπόδια του επτάθλου, όπου μετέχουν η Σοφία Υφαντίδου με την Πασχαλίνα Παπαδοπούλου. Στην πρώτη σειρά η Παπαδοπούλου ήταν 3η σε 14.43 (-1,0) και η Υφαντίδου στη 2η σειρά ήταν 2η με 14.88 (-1,0). Ίδιες θέσεις πήραν και στη γενική κατάταξη, με καλύτερη την Ρουμάνα Μπεατρίς Πούιου με 14.08. Στο ύψος η Παπαδοπούλου ήταν 3η με 1,70μ. και η Υφαντίδου 10η με 1,46μ. Πρώτη ήταν η Ουκρανή Ιουλία Λόμπαν με 1,73μ. Στη σφαιροβολία η Υφαντίδου ήταν 4η με 12,66μ. και η Παπαδοπούλου 5η με 12,44μ. Καλύτερη και πάλι η Λόμπαν με 13,94μ.

Στα 100μ. του δεκάθλου ο Άρης Περιστέρης ήταν 2ος με 11.51 (-2,5), με νικητή τον Μαυροβούνιο Ντάρκο Πέσιτς με 11.46. Στη συνέχεια στο μήκος ο Περιστέρης ήταν 1ος με 7,15μ. (+3,4) και στη σφαιροβολία ο Περιστέρης ήταν 3ος με 13,71μ., με πρώτο και πάλι τον Πέσιτς με 15,18μ. Στο ύψος ο Περιστέρης ήταν 2ος με 1,91μ., με πρώτο τον Πέσιτς με 1,94μ. Στα 400μ. ο Περιστέρης ήταν 2ος με 51.38, με πρώτο τον Πέσιτς με 50.93.

Στη σφυροβολία ανδρών ο Ιβάν Μενγκλεμπέη έριξε 72,32μ. και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Ο 27χρονος πρωταθλητής είχε 71,54μ. από φέτος στα Σιθώνεια στη Νικήτη και πήρε την 5η θέση στον αγώνα.

Στα 400μ. εμπόδια ο Δημήτρης Λεβαντίνος έτρεξε στη 2η σειρά και τερμάτισε 1ος σε 51.94 και κατέλαβε την 5η θέση στο σύνολο. Νικητής ήταν ο Αυστριακός Νίκλας Στρομάγιερ- Νταγκλ με 50.72.

Στα 400μ. εμπόδια γυναικών η Δήμητρα Γναφάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο τερματίζοντας σε 57.50 στην 1η σειρά. Πρώτη ήταν η Σλοβένα Αγκάτα Ζούπιν με 57.05.

Στα 400μ. η Ανδριάνα Φέρρα έτρεξε στην 1η σειρά και τερμάτισε 4η σε 53.56 και ήταν 4η στο σύνολο. Νικήτρια ήταν η Αυστριακή Σούζαν Βάλι με 52.49.

Στη δισκοβολία η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 57,99μ. Το χρυσό πήρε η Σέρβα Ντραγκάνα Τομάσεβιτς με 58,16μ.

Στα 400μ. ο Γιάννης Ντέτσικας ήταν 4ος στη 2η σειρά σε 46.97 και κατέλαβε την 9η θέση. Νικητής ήταν ο Ρουμάνος Μιχάι Σορίν Ντρίνγκο με 45.79.

Στο επί κοντώ οι Ελληνίδες έκαναν το 1-2. Το χρυσό πήρε η Νικόλ Κυριακοπούλου με 4,50μ. και με το ίδιο ύψος πήρε το ασημένιο μετάλλιο η Ελένη Πόλακ. Η πρώτη πέρασε με τη δεύτερη τα 4,50μ. και η δεύτερη με την τρίτη, ενώ και οι δύο απέτυχαν τρεις φορές στα 4,60μ.

Στη σφαιροβολία ανδρών ο Τάσος Λατιφλάρι ήταν 5ος με 19,21μ. και ο Οδυσσέας Μουζενίδης ήταν 6ος με 19,01μ. Το χρυσό πήρε ο Ρουμάνος Αντρέι Τόαντερ με 20,75μ.

Στα 100μ. η Ραφαέλα Σπανουδάκη έτρεξε στην 1η ημιτελική σειρά και τερμάτισε 1η σε 11.59 (0,0). Τον καλύτερο χρόνο σημείωσε η Ισραηλινή Νταϊάνα Βάισμαν στη 2η σειρά με 11.47 (0,0).

Στα 100μ. ανδρών ο Γιάννης Νυφαντόπουλος ήταν 1ος στην 1η ημιτελική σειρά σε 10.62 (0,0) και ο Κώστας Ζήκος ήταν 2ος στη 2η σειρά σε 10.68 (0,0), με πρώτο τον Τούρκο Καϊχάν Οζέρ με 10.51.

Στα 3.000μ. η Αναστασία Μαρινάκου ήταν 5η με 9.35.76.

Στον τελικό των 100μ. η Ραφαέλα Σπανουδάκη ήταν 2η με 11.53.

Στο μήκος ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης με 7,62. πήρε την 6η θέση, ενώ ο Αντώνης Στυλιανίδης με 7,11μ. πήρε την 16η θέση.

Στο ύψος ο Αντώνης Μέρλος πήρε την 3η θέση με 2,18μ.

Στα 3.000μ. στιπλ γυναικών η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη ήταν 8η με 10.43.81.

Η Σπυριδούλα Καρύδη ήταν 4η στο τριπλούν με 13,82μ

Η Κατερίνα Κουτλή πήρε την 10η θέση στα 800μ. με 2.08.34.

Στα 4×100μ. η Εθνική ομάδα γυναικών πήρε την πρώτη θέση με 44.56 και η Εθνική ομάδα των ανδρών την 3η με 39.86.

21:55 800μ. Γ: Κατερίνα Κουτλή

22:15 4×100μ. Γ: Αλάνα Μπερν, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Δήμητρα Τσουκαλά, Ραφαέλα Σπανουδάκη

22:30: 4×100μ. Α: Γιάννης Νυφαντόπουλος, Κώστας Ζήκος, Παναγιώτης Τριβυζάς, Νίκος Εμπέογλου, Βασίλης Μυριανθόπουλος.