Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 διεξάγεται το Σαββατοκύριακο στο Βόλο. Η διοργάνωση αποτελεί βασικό κριτήριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό Κ18.

Η Οργανωτική Επιτροπή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ18 που είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Βασίλη Σεβαστή συγκρότησε τα γκρουπ των αθλητών/τριών σε διάφορα αγωνίσματα για τους προκριματικούς αγωνισμάτων καθώς και τα όρια πρόκρισης σε ορισμένα αγωνίσματα
Επικαιροποιημένα όρια αγωνισμάτων  

Α’ ΗΜΕΡΑ

1.  ΑΝΔΡΕΣ – ΤΡΙΠΛΟΥΝ  ΑΠΟ 13.50 ΣΕ 13.60
2.  ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ  ΑΠΟ 40.00 ΣΕ 41.00
3.  ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΤΡΙΠΛΟΥΝ  ΑΠΟ 11.50 ΣΕ 11.75
Β’ ΗΜΕΡΑ
1. ΑΝΔΡΕΣ – ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΠΟ 45.00 ΣΕ 46.00
2. ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΑΠΟ 50.00 ΣΕ 52.00
3. ΓΥΝΑΙΚΕΣ – ΜΗΚΟΣ ΑΠΟ 5.55 ΣΕ 5.65
Δείτε τα  ΓΚΡΟΥΠ 

Για τη συγκρότηση της ομάδας Κ18 που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 θα ληφθούν υπόψη κατά σειρά οι επιδόσεις των αθλητών-τριών με ιεραρχική σειρά:

1)       Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

Α)      Οι τελικοί των αγωνισμάτων

Β)       Επίδοση – Θέση – Κατάταξη

Γ)        Οι προκριματικοί – αγώνες επιλογής

2)     Οι επιδόσεις σε αγώνες που περιλαμβάνονται στο καλεντάρι του κεντρικού ΣΕΓΑΣ, οι οποίοι έχουν τηρήσει και τα δεδομένα που έθετε η Ε.Σ.Α.Σ. (ανεμόμετρο, ηλεκτρονική χρονομέτρηση, αγωνόδικο επιτροπή κτλ).

Με χαρακτηριστικό την πολύ μεγάλη συμμετοχή αθλητριών και αθλητών – 1350 συνολικά –  από συλλόγους όλης της χώρας οι οποίοι άρχισαν τις διήμερες προσπάθειές τους σήμερα πρώτη ημέρα του πρωταθλήματος με τον πρωινό προκριματικό κύκλο αγωνισμάτων σύμφωνα με το πρόγραμμα .

Η αυλαία του πρωταθλήματος άνοιξε με τον προκριματικό της δισκοβολίας γυναικών με την Μαρίνα Μίχαλου (ΓΣ Αρκαδίας) να σημειώνει την καλύτερη επίδοση με 38.28 και τις Ανδριάννα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 37.71μ και την Αλεξάνδρα Τσέρνοβα 37.22  να κλείνουν την τριάδα των προκριματικών στον οποίο αγωνίστηκαν συνολικά σε δύο γκρουπ 30 αθλήτριες.

Στα 110μ εμπόδια ανδρών διεξήχθησαν πέντε προκριματικές σειρές με τον Αλεξάντρ Μπέσσοννυ (ΦΓΣ Σπάρτης) να σημειώνει την καλύτερη επίδοση με 14.25 δείχνοντας την καλή του αγωνιστική κατάσταση με την πρώτη του κούρσα. Τον ακολούθησαν ο Θανάσης Κοτταρίδης (ΣΑΚΑ) 14.54 και ο Νίκος Τσώνης 14.77 (ΑΟ Π. Φαλήρου) με 14.77.

Στον προκριματικό της σφαιροβολίας ανδρών τις καλύτερες επιδόσεις πέτυχαν ο Νίκος Δαρβίρας (Πήγασος Αγ. Δημητρίου) 16.94, ο Δημήτρης Αντωνάτος (ΓΕ Κεφαλληνίας) 16.15 και ο Κλέβις Μεράι 16.1

Στα 100μ με εμπόδια των γυναικών Κ18 έγιναν τέσσερις προκριματικές σειρές με τις Ελένη-Μαρία Βιδούρη (Αθλητική Ακαδημία Άτλας Βόλου) 14.03 (+2), Ιωάννα-Χριστίνα Τσώνη (ΑΣ Κολεγίου) 14.28 (+2) και Μάρθα Νεαμονίτη (Ολυμπιάδα Χίου) 14.36 (+1) να σημειώνουν τις καλύτερες επιδόσεις.

Ο Κώστας Σαραντόπουλος (ΣΑΚΑ) πέτυχε την καλύτερη επίδοση στα προκριματικά των 400μ με 51.44 και τους Πέτρο Παπαγιάννη (Βιτσέντζος Κορνάρος) 51.76 και Λεωνίδα Λεοντιάδη (ΓΣ Κερατσινίου) 51.98 να τον ακολουθούν.

Στον προκριματικό του τριπλούν από τα δύο γκρουπ ο Απόστολος Γρηγορίου (ΓΣ Βόλου) με 14.06 πέτυχε την καλύτερη επίδοση Γιάννης Γκάρτσιος (ΓΣ Κηφισιάς) 13.96, και Νίκος Γάταλος (ΓΕ Νάουσας) με13.79 ήταν οι επόμενοι.

Τα 100μ των ανδρών Κ18 διεξήχθησαν σε 8 προκριματικές σειρές. Ο Χαρίτων Τάσσης (ΝΓΣ Ηρακλής Θεσ/νικης) πέτυχε την καλύτερη επίδοση από όλους τους συναθλητές του με 10.73 (+1,5) και παράλληλα μαζί με τους Νικήτα-Ραφαέλ Μπούρα (ΑΟ Κάλλιστος) 10.84 (+1,1) Βασίλη Μήλιο (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 10.85 (+2,5)   Οδυσσέα_Ταξιάρχη Βρυσιώτη (ΑΕ Λάρισας) 10.93 ήταν οι αθλητές που πέτυχαν χρόνους κάτω από τα 11 δευτερόλεπτα και αναμένεται να πρωταγωνιστούν στον απογευματινό τελικό.

Στον ακοντισμό οι αθλήτριες γι την πρόκρισή τους στον τελικό αγωνίστηκαν σε δύο γκρουπ. Από τα δύο γκρουπ τις καλύτερες επιδόσεις σημείωσαν: Γεωργία-Θεοφανία Κατσαρού (ΓΣ Ωρωπίων) 45.79, Μελίνα Κέντρο (Πανιώνιος) 44.45, Καλλιόπη Μεϊμάρη 44.14, Φωτεινή-Παρασκευή Κεπενέκου 43.83 και Αποστολία Ματσέλα (ΓΣ Γλυφάδας) 42.97.

Εννέα προκριματικές σειρές έγιναν στα 100μ γυναικών από τις οποίες τις καλύτερες επιδόσεις σημείωσαν η Κασσάνδρα Γρηγοριάδη (ΣΚΑ) 12.17 (+2,6), Βεατρίκη-Καλυψώ Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας) 12.24, Ανδριάννα Βουγά 12.31.

Στο άλμα σε ύψος γυναικών οι τρεις με την καλύτερη επίδοση αθλήτριες του προκριματικού ήταν οι Νικολέτα Μιχαηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 1.65μ, Ναταλία Ράπτη (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) 1.65 και Δέσποινα-Δανάη Ελληνούδη επίσης με 1.65.

Πλήρη αποτελέσματα από το πρωινό πρόγραμμα

Το απογευματινό πρόγραμμα περιλαμβάνει τελικούς των αγωνισμάτων σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

16.06.2022 ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α΄ ΗΜΕΡΑ : ΑΠΟΓΕΥΜΑ – ΣΑΒΒΑΤΟ  18  ΙΟΥΝΙΟΥ  2022  

ΩΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  

 

16:45 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

17.30 ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:50 110 μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.00 ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:10 100 μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.35 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18:45 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

18.45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

18:55 100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.00 ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:15 400 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19:30 400 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.30 ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19:50 1.500 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ (Α’ & Β’)
20:10 1.500 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ (Α’ & Β’)
20:30 2.000 μ. Φ.Ε. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
20:45 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

(Βοηθητικό)

20:45 2.000 μ. Φ.Ε. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
21:00 4 Χ 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ

ΣΕΙΡΕΣ

21:25 4 X100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ

ΣΕΙΡΕΣ

21:50 5.000 μ. ΒΑΔΗΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ