Μαραθώνιος
Οι Αιθίοπες δρομείς κυριάρχησαν στο μαραθώνιο στο Άμστερνταμ, με την Αλμάζ Αγιάνα να κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο και να κερδίζει σε 2:17.20.

Κυριαρχία της Αιθιοπίας στον μαραθώνιο του Άμστερνταμ- Φοβερό ντεμπούτο η Αγιάνα με 2:17.20!

Στο μαραθώνιο του Άμστερνταμ στους άνδρες νικητής ήταν ο Τσεγκαγιέ Γκετάτσιου με 2:04.49 που είναι ατομικό του ρεκόρ.

Η 30χρονη πέτυχε ρεκόρ διαδρομής και είναι το γρηγορότερο ντεμπούτο που έχει σημειωθεί, που το είχε άτυπα η συμπατριώτισσά της Γιαλεμζέρφ Γιεχουάλοου από φέτος στο μαραθώνιο του Αμβούργο με 2:17.23. Ανέβηκε 4η φέτος στον κόσμο και έδειξε την ικανότητά της και στην απόσταση των 42.195μ. Εξαιρετική ήταν και η άλλη σπουδαία δρομέας από την Αιθιοπία, που έκανε ντεμπούτο, η Γκενζέμπε Ντιμπάμπα που τερμάτισε στη δεύτερη θέση σε 2:18.05. Τρίτη ήταν η Τσεχάι Γκεμέτσου από την Αιθιοπία με 2:18.59.

Στους άνδρες νικητής ήταν ο Τσεγκαγιέ Γκετάτσιου με 2:04.49 που είναι ατομικό του ρεκόρ. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Τίτους Κιπρούτο με 2:04.54 και τρίτος ο Αιθίοπας Μπαζέζιου Ασμάρε σε 2:04.57.

Παράλληλα διεξήχθη το ολλανδικό πρωτάθλημα μαραθωνίου με νικητές τον Χαλίντ Τσούκουντ με 2:09.34 που ήταν 14ος στη γενική και στις γυναίκες η Νόρα Σάμπο με 2:30.31 που ήταν 9η στη γενική.