Δρόμοι μεγάλων αποστάσεων 10.000μ.
Καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε από ατομικό ρεκόρ πραγματοποίησε ο Μάριος Αναγνώστου στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. Η Ειρήνη Τσουπάκη ήταν 17η.

Καλή εμφάνιση με ατομικό ρεκόρ για Αναγνώστου στο Ευρωπαϊκό 10.000μ.- Η Τσουπάκη 34.58.67

Ο Αναγνώστου πήρε την 5η θέση στη β' σειρά στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. με 29.15.92 και η Τσουπάκη την 17η θέση με 34.58.67.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έτρεξε στη β’ τελική σειρά στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. που διεξήχθη στην πόλη της Γαλλίας Πασέ και τερμάτισε 5ος με 29.15.92. Μια πολύ καλή εμφάνιση και πλασάρισμα για τον αθλητή του Σάββα Κουμπούρα. Βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 29.20.42 και το είχε σημειώσει στις 7 Μαΐου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ. που είχε γίνει στη Λαμία. Ο 22χρονος δρομέας του ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Βρίσκεται στην 13η θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα και δείχνει ότι είναι για ακόμη καλύτερες επιδόσεις. Στη σειρά του νικητής ήταν ο Ιταλός Πασκουάλε Σελβαρόλο με 28.30.35.

Στις γυναίκες η Ειρήνη Τσουπάκη κατέλαβε την 17η θέση στη β’ τελική σειρά τερματίζοντας σε 34.58.67. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπορεί να έγινε σημείωση για ατομικό ρεκόρ από τους διοργανωτές, όμως έχει 34.51.02 από πέρσι στα Λιοφίλια. Νικήτρια στη σειρά ήταν η Τσέχα Τερέζα Χροτσόβα με 33.08.81.

Ν’ αναφέρουμε ότι στις γυναίκες τη νίκη πήρε η Τουρκάλα Γιασμίν Καν με 31.20.18 που είναι η καλύτερη φετινή επίδοση στην Ευρώπη. Δεύτερη ήταν η Γερμανίδα Αλίνα Ρε με 31.39.86 και τρίτη η συμπατριώτισσά της Καταρίνα Στάινρουκ με 32.03.88 που είναι ατομικό της ρεκόρ. Στο σύνολο η Τσουπάκη κατετάγη 46η. Στο ομαδικό το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανία, το ασημένιο η Τουρκία και το χάλκινο η Βρετανία.

Στους άνδρες κέρδισε ο Γάλλος Τζίμι Γκρεσιέ με 27.24.51 που είναι ατομικό του ρεκόρ. Δεύτερος ήταν ο Ισπανός Κάρλος Μάγιο με 27.53.12 και τρίτος ήταν ο Τούρκος Αράς Καγιά με 27.58.08. Στο σύνολο ο Αναγνώστου ήταν 35ος. Στο ομαδικό το χρυσό πήρε η Γαλλία, το ασημένιο η Ισπανία και το χάλκινο η Γερμανία.

Μετάλλια: Γαλλία 2-0-0, Γερμανία 1-1-2, Τουρκία 1-1-1-, Ισπανία 0-2-0, Βρετανία 0-0-1.