Γενικά
Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Στο βάθρο η Δεσπολλάρη - Τι έκαναν οι Έλληνες την τρίτη ημέρα

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Στο βάθρο η Δεσπολλάρη – Τι έκαναν οι Έλληνες την τρίτη ημέρα

Όλα όσα θέλετε να μάθετε για τις ελληνικές παρουσίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την τρίτη ημέρα της διοργάνωσης που πραγματοποιείται στη Φινλανδία.

Η αρχή έγινε με την Αρετή Φιλιππίδου στη δισκοβολία. Ξεκίνησε νωθρά με βολή στα 44,41 μ., στη δεύτερη πέτυχε 47,50 μ. και στην τρίτη 49,15 μ. Η αθλήτρια του Δάκη Φιλιππίδη κατέλαβε τη 10η θέση στο γκρουπ της και τη 17η στο σύνολο.

Η Σοφία Κεσσίδη κατέλαβε την 5η θέση στον β’ προκριματικό γκρουπ της σφυροβολίας με 49,81 μ., ωστόσο η επίδοση αυτή δεν ήταν αρκετή να τη βάλει στις 12 καλύτερες που θα αγωνιστούν στον τελικό της Κυριακής.

Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια, στη δεύτερη είχε 49,30 μ. και στο σύνολο κατέλαβε τη 12η θέση. Έχασε για περίπου 50εκ. την πρόκριση, αφού η 12άδα έκλεισε στα 50,29 μέτρα. Σε κάθε περίπτωση βρέθηκε αρκετά κοντά στο φετινό της 50,44 μέτρα.

Ο Νικόλας Χαρατσίδης έκανε ντεμπούτο σε μεγάλη διοργάνωση με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας, τερματίζοντας στην 6η θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς των 400 μ. εμπ. με 53.23.

Ο 22χρονος αθλητής της Φωτεινής Κατσινέλλη πήγε αρκετά γρήγορα στο πρώτο μισό της κούρσας, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει το ρυθμό του και στο δεύτερο, καταλαμβάνοντας την 25η θέση στο σύνολο των σειρών.

Η Βασιλική Μητσιούλη δεν κατάφερε να κάνει την κούρσα που ήθελε στον προκριματικό των χαμηλών εμποδίων, τερματίζοντας στην 5η θέση της σειράς της με 59.34 και καταλαμβάνοντας την 22η θέση στο σύνολο.

Άτυχη στάθηκε η Λάουρα Ζενέγια, η οποία έπεσε στο 10ο εμπόδιο την ώρα που βρισκόταν στην τέταρτη θέση, ωστόσο σηκώθηκε και τερμάτισε σε 63.24, επίδοση που την έφερε στην 39η θέση.

Η τρίτη ελληνική συμμετοχή στο αγώνισμα ήταν η Ελμπιόνη Ζενέγια που τερμάτισε σε 61.27 και κατέλαβε την 36η θέση στο σύνολο των σειρών.

Όπως διαβάσατε νωρίτερα στο Stivostime.gr, οι Ελίνα Τζένγκο και Παναγιώτα Δόση εξασφάλισαν εισιτήριο για τους τελικούς του ακοντισμού και του ύψους αντίστοιχα.

Η Σάντυ Παπακώστα, από την πλευρά της, έμεινε στο 1,73 μ. (έχασε στη συνέχεια το 1,77 μ.) και κατέλαβε τη 19η θέση στο ύψος.

Την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του πραγματοποίησε ο Χρήστος-Παναγιώτης Ρούμτσιος στον προκριματικό των ψηλών εμποδίων.

Ο 20χρονος τερμάτισε σε 13.96 (1,6), πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 14.28) και προκρίθηκε ως 11ος στον απογευματινό ημιτελικό.

Στην τρίτη προκριματική σειράς των 110 μ. εμπ. έτρεξε ο Γιάννης Καμαρινός, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος με 14.42 (-1,7) και κατέλαβε την 20η θέση στο σύνολο.

Με καθυστέρηση μίας ώρας λόγω ισχυρής βροχόπτωσης άρχισε το απογευματινό πρόγραμμα.

Ο Ρούμτσιος έτρεξε στην πρώτη ημιτελική σειρά των ψηλών εμποδίων, όπου τερμάτισε στην 7η θέση με 14.08 και κατέλαβε τη 13η θέση στο σύνολο.

Λόγω της δυνατής βροχής, το επί κοντώ των Ανδρών, στο οποίο μετέχει και ο Αντώνης Σάντας, θα διεξαχθεί το πρωί του Σαββάτου (15/7) στις 10:00.

Τέλος, η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου πήρε την 5η θέση στον τελικό των 100 μ. με 11.40 (0,6), στην πρώτη της συμμετοχή στη διοργάνωση, ύστερα από τρεις δύσκολους γύρους.

Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου, η οποία έτρεξε στην όγδοη διαδρομή, σκόνταψε στην εκκίνηση γεγονός που την επηρέασε.

Έπειτα, κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό και να τερματίσει πέμπτη με την τρίτη επίδοση της καριέρας της, επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά φέτος το σπουδαίο ταλέντο της.

Η Εμμανουηλίδου ολοκλήρωσε επιτυχημένα το πρώτο μέρος της δουλειάς της στη διοργάνωση, καθώς το Σάββατο (15/7) θα λάβει μέρος στον προκριματικό των 200 μέτρων.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Στο βάθρο η Δεσπολλάρη!

Η μεγαλύτερη επιτυχία ήρθε από τη Γεωργία Δεσπολλάρη, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 800 μ. με 2.04.14.

Ύστερα από τα πρώτα 200 μ. ηγήθηκε της κούρσας, αλλά ακόμη κι όταν άρχισε να χάνει έδαφος στα 500 μ., δεν λύγισε παρά το γεγονός ότι ήταν η νεότερη.

Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου, στα 200 μ. πριν από το φινάλε κι ενώ βρισκόταν στην 6η θέση, άρχισε να ανεβάζει ρυθμό ώσπου στην τελική ευθεία προσπέρασε τις αντιπάλους της και τερμάτισε 3η.

Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο της χώρας στην ιστορία του αγωνίσματος και γενικότερα στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Η Δεσπολλάρη πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας της, πίσω από το 2.02.31, σε μια κούρσα τακτικής όπου δεν θα ήταν εύκολο να προκύψει ένα νέο ατομικό ρεκόρ.

Η καλύτερη παρουσία της Ελλάδα στην ιστορία της διοργάνωσης ήταν η 6η θέση της Έλενας Φιλάνδρα το 2005 στο Έρφουρτ.

Συνεπώς, η χώρα μας έφτασε στην κατάκτηση του 31ου μεταλλίου στην ιστορία της διοργάνωσης από το 1997, όταν ξεκίνησε η διοργάνωση στο Τούρκου (και στο 10ο χάλκινο).

«Δεν με ευνόησε η κούρσα, ξεκίνησε αργά και πάλι δημιουργήθηκε ένα μπουλούκι αθλητριών και λίγο έλειψε να κλειστό και να πέσω. Εγώ μπήκα για να κατακτήσω μετάλλιο, ακόμη και το χρυσό. Τα 800 μ. είναι αγώνισμα που πολλά μπορούν να συμβούν και παίζει ρόλο και η εμπειρία σε κούρσες αυτού του επιπέδου.

Είχα δυνάμεις στα 200 μ., ίσως αν μπορούσα να περιμένω λίγο ακόμη πριν κάνω την αντεπίθεση να προλάβαινα και τις δύο πρώτες αθλήτριες. Στα τελευταία 150 μ. φοβήθηκα ότι τελικά δεν θα πετύχω το στόχο μου να κατακτήσω μετάλλιο. Είπα στον εαυτό μου ‘έχω δυνάμεις, πάμε λοιπόν’.

Όταν ξεκίνησε η χρονιά δεν περίμενα για κανέναν λόγο πως θα εξελιχθεί έτσι. Δούλεψα όμως πολύ και το σημαντικότερο είναι πως ο προπονητής μου, ο Μιχάλης Αναγνώστου, πίστεψε απίστευτα σε εμένα. Από την πρώτη στιγμή που με ανέλαβε εντόπισε τις ικανότητες μου, πίστεψε σε εμένα και φτάσαμε σήμερα σε αυτή την επιτυχία», είπε η 20χρονη.

Δείτε πώς ήρθε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 του Έσπο: