Δρόμοι
Έντονη δράση είχαμε τις προηγούμενες μέρες στο εξωτερικό με αγώνες που έγιναν σε διάφορες πόλεις του κόσμου. Σημειώθηκαν αξιόλογες επιδόσεις.

Αποτελέσματα από αγώνες στο εξωτερικό (31-10-22)

Στις ΗΠΑ έγινε το περιφερειακό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, στη Φρανκφούρτη κυριάρχησαν οι Κενυάτες δρομείς, ενώ έγιναν πολλά εθνικά πρωταθλήματα σε ανώμαλο έδαφος.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Σε αγώνες στο Νέιθαν η 14χρονη Αμάγια Μερνς κέρδισε τα 200μ. σε 24.27 (+0,8).

ΒΕΛΓΙΟ: Η Σουηδέζα Σάρα Λάχτι κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Μολ (WA CC Tour Silver) με 21.38. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Τζόελ Αγιέκο από την Ουγκάντα σε 28.37.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Η Βουλγάρα Μιλίτσα Μίρτσεβα κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Πλόβντιβ με 74.24. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Μαροκινός Ρεντουάν Νουίνι με 66.04.

ΓΑΛΛΙΑ: Ο Κενυάτης Τζον Λάνγκατ με 2:10.25 και η Ζενέμπου Φικάντου από την Αιθιοπία ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στις Κάνες, που ξεκίνησε από τη Νίκαια.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ο Κέβιν Καμπιόν κέρδισε το μίτινγκ βάδην (Bronze) που έγινε στο Ζιτάου στα 35χλμ. με 2:29.31. Ο Γάλλος, που ήταν 6ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο στα 20χλμ. βάδην, έκανε ντεμπούτο στην απόσταση και έπιασε το όριο (2:29.40) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη. Δεύτερος ήταν ο Γερμανός Ναθάνιελ Ζάιλερ με 2:35.55.

ΔΡΕΣΔΗ: Οι Κενυάτες Γουίνφρεντ Κίπτου με 2:15.12 και η Τέκλα Τσέμπετ με 2:30.30 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στη Δρέσδη.

ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ: Η Κενυάτισσα πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια Κ18 στα 3.000μ., Σέλι Κάπτιτς Τσεπιέγκο ήταν νικήτρια στο μαραθώνιο στη Φρανκφούρτη με 2:23.11. Ακολούθησαν δύο συμπατριώτισσές της η Έλα Κίπροπ με 2:24.40 και η Ζακλίν Τσεμγκένο με 2:25.14. Τέταρτη ήταν η πρώην Ουκρανή, που τώρα τρέχει για την Ιταλία, Σοφία Γιάρεμτσουκ με 2:25.36 που πέτυχε ατομικό ρεκόρ.

Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Μπρίμιν Μισόι με 2:06.11, δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Σάμουελ Μαϊλού με 2:07.19 και τρίτος ο Αιθίοπας Γκερέσε Γκελάτα με 2:07.30. Ο μαραθώνιος στη Φρανκφούρτη αποτέλεσε αγώνα για το πρωτάθλημα Λουξεμβούργο και Ουγγαρίας. Για το Λουξεμβούργο πρωταθλητές ήταν ο Γιόνας Κίντε με 2:20.08 και η Άνι Βόλτερ με 2:54.35. Για την Ουγγαρία πρωταθλητές αναδείχθηκαν ο Πέτερ Ζενκέι με 2:23.47 και η Μπέα Μπόγκι Βάργκα με 3:12.00.

ΓΚΟΥΑΜ: Στο Μανγκιλάο έγινε το πρωτάθλημα Ωκεανίας στον ανώμαλο δρόμο και προς έκπληξη οι νίκες δεν πήγαν σε δρομείς από την Αυστραλία και τη Νέα Ζηλανδία. Στους άνδρες στα 10χλμ. νικητής ήταν ο Ράιαν Μπατιέντσο από το Γκουάμ σε 34.42 και στις γυναίκες στην Ονγκάν Άουα από την Παπούα Νέα Γουϊνέα σε 41.56.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ο Ελβετός Αντρέας Σάλισμπεργκ με 2:24.24 και η Γαλλίδα Κριστίν Κολάρ με 2:43.48 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στη Λουκέρνη.

ΗΠΑ: Ο Αμερικανός Κάιλ Κινγκ με 2:19.19 ήταν νικητής στο μαραθώνιο στο Άρλινγκτον και στις γυναίκες κέρδισε η Βρετανίδα Τσέλσι Μπέικερ με 2:42.38.

ΕΡΛΙΣΒΙΛ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου ACC στο Έρλισβιλ νικήτρια ήταν η Κέιτλιν Τουόχαϊ με 19.08.9 (6χλμ.).

ΙΛΑΟΥΟΝΓΚ: Σε μίτινγκ στο Ίλαουονγκ ο Σεμπάστιαν Σουλτάνα έτρεξε τα 100μ. σε 10.27 (+0,8) και σημείωσε ρεκόρ Ωκεανίας Κ18.

ΚΕΝΣΙΝΓΚΤΟΝ: Ο 16χρονος Κάμερον Μάιερς κέρδισε τα 3.000μ. σε 8.10.05 στο πρωτάθλημα Νέας Νότιας Ουαλίας που έγινε στο Κένσινγκτον.

ΛΟΥΜΠΟΚ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου Big12 στο Λούμποκ νικητές ήταν ο Άλεξ Μάιερ με 23.55.3 (8χλμ.).

ΟΞΦΟΡΔΗ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου SEC νικήτρια ήταν η Πάρκερ Βάλμπαϊ με 18.25.87 (6χλμ.), αφήνοντας δεύτερη την Κενυάτισσα Μέρσι Τσέλανγκατ. Στους άνδρες κέρδισε ο Κενυάτης Βίκτορ Κίπροπ με 22.38.94.

ΡΙΒΕΡΣΑΪΝΤ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου Pac-12 κέρδισε ο Βρετανός Τσαρλς Χικς με 22.30.9 (8χλμ.).

ΤΣΕΝΕΪ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου Big Sky στο Τσένεϊ νικητής ήταν ο Νίκο Γιάνγκ (8χλμ.) σε 22.31.5.

ΙΝΔΙΑ: Στο ινδικό πρωτάθλημα Κ23 που έγινε στο Μπίλασπουρ ξεχώρισε η νίκη του Γκουράβ Πρανάβ στα 100μ. με 10.39 (+1,9).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Η Νίγκιστ Μουλούνε από την Αιθιοπία κέρδισε τον μαραθώνιο στο Δουβλίνο σε 2:28.32 και στους άνδρες ο Μαροκινός Ταουφίκ Αλάμ με 2:11.30.

ΙΤΑΛΙΑ: Οι Κενυάτες Φίλιμον Κιπκόριρ με 54.47 και Ρόνα Νιαμποτσόα με 74.30 ήταν οι νικητές του ημιμαραθωνίου στο Λόντι.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Οι Κενυάτες Σάιμον Κιπλίμο με 2:19.50 και Μέρσι Τσερούτο με 2:36.18 ήταν οι νικητές του μαραθώνιο στη Ντουάλα.

ΚΙΝΑ: Στο γκραν πρι στην πόλη Κουζού και στη δεύτερη ημέρα ξεχώρισαν ο Ντάγιουν Γουάνγκ με 50.36 στα 400μ. εμπόδια, ο Χενκίνγκ Νιού στον ακοντισμό με 78,85μ. και η Σινζιέ Γκου στον ακοντισμό γυναικών με 58,32μ.

ΚΕΝΥΑ: Ο Ρούμπεν Λονγκοσίουα με 30.06 και η Έντνα Τζέμπιτοκ κέρδισαν τη σειρά αγώνων ανωμάλου δρόμου στην Κένυα και στα 10χλμ. με 30.06 και 33.58 αντίστοιχα. Οι αγώνες έγιναν στο Καπσοκουόνι.

ΝΑΪΡΟΜΠΙ: Ο Ελίας Κεμπόι και η Σίλα Τσεπκόετς ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο στο Ναϊρόμπι με 2:10.22 και 2:27.04 αντίστοιχα. Στις γυναίκες 4η ήταν η Ρίτα Τζέπτου με 2:30.00 στην επιστροφή της από τον αποκλεισμό της λόγω ντόπινγκ.

Ακόμη ο «ασημένιος» στα 10.000μ. στους Αγώνες Κοινοπολιτείας, Ντάνιελ Εμπένιο κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Ναϊρόμπι σε 60.50 και στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Εβαλάιν Τσιρτσίρ με 69.58.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Στην πόλη Ζάπρεσιτς έγινε το κροατικό πρωτάθλημα 10χλμ. με νικητές την Ματέα Παρλόφ Κόστρο, που είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο μαραθώνιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο σε 32.45 και στους άνδρες κέρδισε ο Μαρίνο Μπλούντεκ με 30.02.

Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Οι Νεοζηλανδοί Ντάνιελ Τζόουνς με 2:21.56 και Τσέρι Σμιθ με 2:48.18 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο του Όκλαντ.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πρωταθλητές Ουκρανίας στον ανώμαλο δρόμο αναδείχθηκαν ο Ντμίτρο Σίρουκ που κάλυψε τα 10χλμ. σε 31.35 και η Μαρίνα Νεμτσένκο που έτρεξε τα 8χλμ. σε 28.59 στη διοργάνωση που έγινε στο Ουζγκόροντ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ο Μακσίμ Ραϊλεάνου και η Κλαούντια Πρισεκάρου ήταν οι πρωταθλητές Ρουμανίας στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στο Μποτοσάνι. Ο πρώτος κάλυψε τα 10χλμ. σε 29.11.82 και η δεύτερη τα 8χλμ. σε 26.42.28.

ΣΕΡΒΙΑ: Ο Σέρβος Ελζάν Μπίμπιτς κέρδισε στο ντεμπούτο του στην πόλη του, Νόβι Παζάρ τον ημιμαραθώνιο σε 63.58 και στις γυναίκες η συμπατριώτισσά του Τεοντόρα Σίμοβιτς με 76.49.

ΤΑΪΛΑΝΔΗ: Ο Αιθίοπας Γιμέρ Μπελιλίν με 2:27.07 και η Κενυάτισσα Φρίντα Τζεπκόετς με 2:50.24 ήταν οι νικητές στο μαραθώνιο που έγινε στο Τσον Μπούρι.