Γενικά
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Αυτή την εποχή γίνονται κυρίως, αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

Αποτελέσματα από αγώνες στο εξωτερικό (22-11-22)

Αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που θα γίνει στο Τορίνο 11 Δεκεμβρίου. Η Ουκρανία στέλνει 15 αθλητές και η Ισπανία έβγαλε την ομάδα στη Μικτή σκυτάλη.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Η Στεφ Πένικοκ με 56.40 και ο Φιλ Σίσμαν με 48.48 κέρδισαν τον αγώνα 10 Μιλίων στο Καρλάιλ.

ΗΠΑ: Στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου του NCAA και στην πρώτη κατηγορία που έγινε στο Στιλγουότερ, οι Ευρωπαίοι αθλητές τερμάτισαν πολύ χαμηλά στην κατάταξη. Στις γυναίκες καλύτερη ήταν η Πολωνή Ζοφία Ντούντεκ που ήταν 20η και στους άνδρες τρεις Ιρλανδοί μπήκαν στην πρώτη εικοσάδα. Ο Μπράιαν Φέι ήταν 13ος, ο Κόρμακ Ντάλτον 15ος και ο Μπάρι Κιν 17ος, ενώ ο Γερμανός Άαρον Μπίνεφελντ τερμάτισε 14ος.

ΝΤΕΪΒΙ: Η Κενυάτισσα Έντνα Κούργκατ κέρδισε τον αγώνα 10χλμ. στο Ντέιβι τερματίζοντας σε 32.06, με δεύτερη την Αργεντινή Φλορέντσια Μπορέλι με 32.20. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Κενυάτης Ντέιβιντ Μπετ με 28.25, που είναι ρεκόρ διαδρομής, και δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Ρούμπεν Μοϊσίν με 28.33.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ο Κενυάτης Ντόμινικ Νιάιρο κέρδισε την κούρσα 10.000μ. στο Μιγιόσι τερματίζοντας σε 28.22.09, αφήνοντας δεύτερο τον συμπατριώτη του Άλαν Μπίουοτ σε 28.25.41.

ΜΙΝΑΤΟ-ΚΟΥ: Οι Ιάπωνες Σίχο Κανεσίγκε με 1:14.43 και Ταΐτσι Ίνο με 1:05.31 ήταν οι νικητές του ημιμαραθωνίου Μινάτο-Κου.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ο αγώνας ανωμάλου δρόμου στο Ντόνεγκαλ, που έγινε και το πρωτάθλημα Ιρλανδίας, στις γυναίκες η διαδρομή ήταν 8χλμ. και όχι 10χλμ., όπως αναφέρθηκε. Νικήτρια ήταν η Σάρα Χίλι με 27.05 και ακολούθησε η Κιάρα Μαγκίν με 27.20 και τρίτη ήταν η Μισέλ Φιν με 27.25.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μία ημέρα πριν από τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στη Σεβίλη, έγινε η επιλογή για τη μικτή σκυταλοδρομία της Εθνικής Ισπανίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Ο Χέσους Γκόμεζ ήταν νικητής στους άνδρες και έτρεξε τα 1.573μ. σε 4.05, ενώ με την ίδια επίδοση δεύτερος ήταν ο Άντριαν Μπεν. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Σολάν Αντρέια Περέιρα με 4.39 και ακολούθησε η Ροζαλία Ταράγκα με 4.43. Όλοι τους επελέγησαν για τη μικτή σκυτάλη για το Τορίνο.

ΟΥΡΕΝΣΕ: Η Ζόσλιν Μπρέα από τη Βενεζουέλα και ο Πορτογάλος Νούνο Κόστα κέρδισαν τον αγώνα 10χλμ. που έγινε στο Ουρένσε τερματίζοντας σε 33.25 και 30.19 αντίστοιχα.

ΚΕΝΥΑ: Στον πρόσφατο αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Σότικ και στα 10χλμ. γυναικών ενδιαφέρον είχε η συμμετοχή δύο πρωταθλητριών του στίβου. Η πρωταθλήτρια Αφρικής στα 1.500μ. Γουίνι Τσέμπετ τερμάτισε στην 38η θέση σε 34.35 και η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 800μ. Μέρι Μοράα ήταν 52η με 36.41.

ΚΙΝΑ: Η Χούα Γιάνγκ με 2:35.38 και ο Γιούσενγκ Γκουάν με 2:15.06 ήταν νικητές στο μαραθώνιο στην Τσενγκντού.

ΧΑΝΓΚΖΟΥ: Στο μαραθώνιο στην Χανγκζού νικητές ήταν η Μιν Γουάνγκ με 2:33.47 και ο Γκούσιονγκ Σου με 2:17.17.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Οι Αργεντινοί Μαριάν Μπορέλι με 34.57 και Φεντερίκο Μπρούνο με 28.37 κέρδισαν τον αγώνα 10χλμ. που έγινε στο Μοντεβιδέο.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Σε αγώνες στην Ασουνσιόν ο Παραγουανός Σέζαρ Αλμιρόν κέρδισε τα 100μ. σε 10.39 (+2,3) και τα 200μ. σε 20.81 (+1,0).