Δημόσιοι Δρόμοι
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Αυτή την εποχή συνεχίζονται οι αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

Αποτελέσματα από αγώνες σε δημόσιο δρόμο στο εξωτερικό (23-1-23)

Σε αγώνες ανωμάλου δρόμου στο Βέλγιο, κατηγορίας Gold νικήτρια ήταν η Ραχίλ Ντάνιελ από την Ερυθραία και στους άνδρες ο Γάλλος Γιάν Σρουμπ.

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα.

ΒΕΛΓΙΟ: Η Ραχίλ Ντάνιελ από την Ερυθραία κέρδισε το ευρωπαϊκό σιρκουί στον ανώμαλο δρόμο που έγινε στο Ανούτ. Ήταν πρώτη στα 8χλμ. με 28.41, με δεύτερη την Σουηδέζα Σάρα Λάχτι με 28.45 και τρίτη την «ασημένια» πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ23 στον ανώμαλο δρόμο, τη Βρετανίδα Μέγκαν Κιθ με 28.49. Στους άνδρες νικητής στα 10χλμ. ήταν ο Γάλλος «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης στα 10.000μ., Γιάν Σρουμπ με 28.29. Τον ακολούθησαν οι Βέλγοι Ισαάκ Κιμέλι με 28.48 και Γκιγιόμ Γκριμάρ με 28.59.  Ο αγώνας ανήκει στην κατηγορία WA CC Tour Gold.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ο Βραζιλιάνος Φάμπιο Χέσους Κορέια κέρδισε το πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου Νοτίου Αμερικής που έγινε στο Πόκος Ντε Κάλντας καλύπτοντας τα 10χλμ. σε 33.42. Δεύτερος ήταν Χιλιανός Ντιέγκο Ουρίμπε με 34.05. Στα 10χλμ. γυναικών νικήτρια ήταν η Βραζιλιάνα Μαρία Λουσινέιδα Μορέιρα με 39.30, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Κολομβιανή Λάουρα Κουσάρια με 40.05. Στη Μικτή σκυταλοδρομία την πρώτη θέση πήρε η ομάδα της Βραζιλίας, με δεύτερη την Αργεντινή. Στην Κ20 νικητής στα 8χλμ. ήταν ο Κολομβιανός Πέδρο Πινθόν με 28.32 και στα 6χλμ. στις γυναίκες κέρδισε η Βραζιλιάνα Γκαμπριέλα ντε Φρέιτας με 24.20.

ΓΑΛΛΙΑ: Η Σάρα Τσέλανγκατ από την Ουγκάντα ήταν νικήτρια στο αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Λε Μαν με χρόνο 19.31. Άφησε στη δεύτερη θέση την φιναλίστ στα 3.000μ. στιπλ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, την Τυνήσια Μάρβα Μουζαγιανό με 19.52. Τρίτη ήταν η Γαλλίδα Μανόν Τραπ με 20.05. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Αιθίοπας Έιμπραχαμ Σίμε με 26.41 και δεύτερος τερμάτισε ο Γάλλος Φελίξ Μπουρ σε 26.47.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Στον 34ο Κιτακιούσου έκιντεν ημιμαραθώνιο αγώνα γυναικών στην πόλη Κιτακιούσου νικήτρια ήταν η ομάδα «Panasonic» με 1:28.14, δεύτερη ήταν η Kyudenko με 1:28.48 και στον τομέα των λυκείων κέρδισε η «Kamikura Gakuen» με 1:28.56.

ΧΙΡΟΣΙΜΑ: Το Ναγκάνο πήρε τον τίτλο στο πρωτάθλημα ανδρών έκιντεν στο μαραθώνιο με 2:17.10 με ρεκόρ αγώνων στα 48χλμ.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κενυατική κυριαρχία είχαμε στον ημιμαραθώνιο που έγινε στην Σάντα Πόλα. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Μπέναρντ Μπίουοτ με 59.44 και στις γυναίκες κέρδισε η Μπεατρίς Τσέσερεκ με 67.49. Στον αγώνα μετείχε και ο Νορβηγός πρώην κάτοχος του ρεκόρ Ευρώπης στο μαραθώνιο Σόντρε Νόρσταντ Μουν, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του και ήταν έβδομος στην κούρσα με 63.44.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ο Ρώσος Ίσκαντερ Γιαντγκάροφ ήταν ο νικητής στον ημιμαραθώνιο που έγινε στη Βιάνα Ντε Καστέλο με χρόνο 64.16. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Πορτογαλίδα Σολάνζ Χέσους με 72.11. Ο αγώνας φέρει το όνομα της Ισπανίδας παγκόσμιας πρωταθλήτριας στο μαραθώνιο το 1995, Μανουέλα Ματσάδο.

Σ. ΑΡΑΒΙΑ: Ο Μαροκινός Ανουάρ Ελ Γκουζ ήταν νικητής στον ημιμαραθώνιο που έγινε στο Τζουμπάιλ με 63.49. Στις γυναίκες κέρδισε η Ρόουζ Τσελίμο από το Μπαχρέιν με 71.44.

ΤΖΑΜΑΪΚΑ: Σε αγώνες ανοιχτού στην Σπάνις Τάουν ξεχώρισαν οι Τζαμαϊκανοί Φέντρικ Ντέικρες έριξε στη δισκοβολία 63,82μ. και ο 19χρονος Μπράιαν Λέβελ στα 200μ. με 20.76 (+0,9).

Φωτογραφία διοργάνωσης: Οι δύο πρώτες στο μίτινγκ του Ανούτ Ραχίλ Ντάνιελ και Σάρα Λάχτι.