Δημόσιοι Δρόμοι
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Αυτή την εποχή γίνονται κυρίως, αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

Αποτελέσματα από αγώνες σε δημόσιο δρόμο στο εξωτερικό (19-12-22)

Σε αγώνες ξεχώρισαν η νίκη του Κενυάτη Τίμοθι Ρόνο στο μαραθώνιο στο Αμπού Ντάμπι με 2;05.20 και της Φράνσιν Νιονσάμπα από το Μπουρούντι σε αγώνα ανωμάλου δρόμου στην Ισπανία.

ΓΑΛΛΙΑ: Η Κενυάτισσα Μέρσι Τσερόνο ήταν η νικήτρια στον αγώνα 10χλμ. στο Ούγε με 30.55. Την ακολούθησαν η Μέσταουτ Τρούνε από την Αιθιοπία με 31.45 και η Γερμανίδα Σάρα Μπενφάρες με 31.46. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Αιθίοπας Τελάχουν Χαϊλέ με 27.29, δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Βίνσεντ Κίμπετ με 27.30 και τρίτος ο Ντόμινικ Λομπάλου από το Νότιο Σουδάν με 27.32.

ΤΑΟΝ: Οι Γάλλοι Μπέντζαμιν Σοκέρ με 29.21 και η Αλίς Σοντέλ με 34.37 ήταν οι νικητές του αγώνα 10χλμ. Λα Ροντ Ιβερνάλ που έγινε στο Τάον.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στο Βάινσταντ έγινε ο τελικός του γερμανικού κυπέλλου ανωμάλου δρόμου, με νικητή τον Γενς Μερτζεντάλερ που κάλυψε τα 4,4χλμ. σε 15.26.7. Τη μεγάλη απόσταση κέρδισαν ο Γιάν Φίλιπ Κίσκερ με 24.53.6 και η Λεονί Ράιντερς με 36.43.3. Μία ημέρα μετά ο Γενς Μερτζεντάλερ κέρδισε και τον αγώνα 6,6χλμ. με 19.05 που έγινε στο Ντόρνστετετ. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Έλενα Μπούρκαρντ με 20.51.

ΗΑΕ: Ο Κενυάτης Τίμοθι Ρόνο ήταν ο νικητής στο μαραθώνιο του Αμπού Ντάμπι με 2:05.20, αφήνοντας πολύ πιο πίσω τους αντιπάλους του, με δεύτερο τον συμπατριώτη του Φέλιξ Κιμουτάι με 2:09.32. Τρίτος τερμάτισε ο Αιθίοπας Αντελεντέλιου Μάμο με 2;09.42. Ο αγώνας ανήκε στην κατηγορία WA Elite και στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Γιουνίς Τσοούμπα από το Μπαχρέιν με 2:20.41. Δεύτερη ήταν η Κενυάτισσα Άντζελα Τανούι με 2:21.12 και τρίτη η Μάρε Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία σε 2:21.25. Η Ρεμπέκα Τσεπτεγκέι από την Ουγκάντα που ήταν τέταρτη σε 2:22.47 πέτυχε εθνικό ρεκόρ.  Στα 10χλμ. που έγιναν παράλληλα νικητές ήταν η Βρετανίδα Έιλις Μακόλγκαν με 31.44 και ο Μαροκινός Ανουάρ Ελ Γκουζ με 29.09.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Οι δυνατοί άνεμοι ήταν το χαρακτηριστικό του ημιμαραθωνίου γυναικών στην Οκαγιάμα. Νικήτρια ήταν η Κενυάτισσα Μάργκαρετ Άκιντορ με 71.19, με δεύτερη τη συμπατριώτισσά της Τζοάν Κιπκεμόι με 71.20 και τρίτη την Ντέστα Μπούρκα από την Αιθιοπία με 71.21. Στα 10χλμ. κέρδισε η Κενυάτισσα Άγκνες Μουϊκάλι με 31.56.

ΙΝΔΙΑ: Η Ντέζι Γίσα Μοκόνιν (φωτό- διοργανωτές) από το Μπαχρέιν ήταν η νικήτρια του αγώνα 25χλμ. που έγινε στην Καλκούτα και ανήκε στην κατηγορία WA Elite, σε 1:21.04 που είναι ρεκόρ διαδρομής. Κέρδισε μία από τις δυνατές δρομείς, την Ζεϊνάμπα Γιμέρ από την Αιθιοπία, που τερμάτισε σε 1:21.18 και την Μέρσιλαϊν Τσέλανγκατ από την Ουγκάντα, που τερμάτισε τρίτη σε 1:21.31. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Λέοναρντ Μπαρσότον με 1:12.49 που πέτυχε επίσης, ρεκόρ διαδρομής. Δεύτερος ήταν ο Αιθίοπας Μπιρχάνου Λεγκέσε με 1:12.54 και τρίτος ο Βίκτορ Κίπλανγκατ από την Ουγκάντα σε 1:12.56.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Στο Δουβλίνο έγινε στο όπεν Ιρλανδικό πρωτάθλημα βάδην με τον Γάλλο Ορελιέν Κινόν να κερδίζει στα 35χλμ. βάδην σε 2:39.05. Δεύτερος τερμάτισε ο Αμερικανός Νικ Κρίστι με 2:41.03 και τρίτος ο Γερμανός Καρλ Ντόμαν με 2:41.31. Στις γυναίκες στο ίδιο αγώνισμα νικήτρια ήταν η Βραζιλιάνα Λουίζ Βισεντένερ με 3:08.28. Στα 20χλμ. βάδην νικητές ήταν στις γυναίκες η Γερμανίδα Σάσκια Φίγκε με 1:33.29 και στους άνδρες ο Φινλανδός Βέλι- Μάτι Παρτάνεν με 1:24.22. Ο αγώνας ανήκε στην κατηγορία WARWT Bronze.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Φράνσιν Νιονσάμπα από το Μπουρούντι ήταν η νικήτρια του αγώνα ανωμάλου δρόμου στη Βέντα ντε Μπάνος με 30.44. Δεύτερη ήταν η Ισπανίδα Ιρέν Σάντσεζ- Εσκριμπάνο με 30.55. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Ροντρίγκε Κουϊζέρα που κάλυψε τα 10,575χλμ. σε 34.06, αφήνοντας δεύτερο τον Αμπντεσαμάντ Ουχέλφεν σε 34.24 και τρίτο τον Αντέλ Μεχάαλ σε 34.42. Ο αγώνας ανήκε στην κατηγορία WACCT Gold.

ΛΟΣ ΠΑΛΑΣΙΟΣ: Η Ισπανίδα Τζέμα Μαρτίν με 1:15.47 και ο Μαροκινός Αμπντελάχ Ταγκαραφέτ με 1:03.21 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο Σεβίλλη- Λος Παλάσιος.

ΙΤΑΛΙΑ: Σε αγώνες ανωμάλου δρόμου στο Μιλάνο στα 5χλμ. νικήτρια ήταν η Ιταλίδα Λάουρα Πελικόρο σε 15.58 και στους άνδρες κέρδισε ο Βρετανός Άλεξ Τζορτζ με 13.56.

ΠΙΖΑ: Η Ιταλίδα Μπενεντέτα Κολίβα, λίγο πριν κλείσει τα 21 της, ήταν νικήτρια στο ντεμπούτο της στο μαραθώνιο στην Πίζα με 2:35.43. Δεύτερη ήταν η Κενυάτισσα Λένα Τζέροτιτς με 2:38.28. Στους άνδρες κέρδισε ο Ιταλός Τζιοβάνι Γκράνο με 2:17.55.

ΣΙΤΑΝΤΕΛΑ: Ο Τζον Χακιζιμάνα από τη Ρουάντα με 1:02.56 και η Κενυάτισσα Βερόνικα Μάινα σε 1:11.30 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο στη Σιταντέλα.

ΚΕΝΥΑ: Σε αγώνες των υπηρεσιών των φυλακών της Κένυας στο Ρούιρου στα 10χλμ. ανωμάλου δρόμου νικητές ήταν ο Αϊζάια Λασόι με 29.28 και η Ρουθ Τσεμγκέτιτς σε 32.54.

ΙΤΕΝ: Οι Κενυάτες Σάμουελ Κιπλίμο και Καρολάιν Τζεπτσίρτσιρ ήταν οι νικητές στον πρώτο μαραθώνιο που έγινε στο Ίτεν. Ο πρώτος τερμάτισε σε 2:08.43 και τον ακολούθησε ο Τζόσουα Κόγκο με 2:10.35 και ο Άλμπερτ Κανγκόγκο με 2:11.46. Η δεύτερη τερμάτισε σε 2:28.33 και την ακολούθησαν η Σούζι Τσεμάιμακ σε 2:33.49 και η Μέρσι Τσεπκεμόι σε 2:35.09.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Οι Πορτογάλοι Μαριάνα Ματσάδο με 32.51 και ο Μιγκέλ Μάρκες με 29.09 ήταν οι νικητές στον αγώνα 10χλμ. στη Λισαβόνα.

ΤΑΪΛΑΝΔΗ: Η Κενυάτισσα Έλεν Ομπίρι κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Τσον Μπούρι, που είναι αγώνας της κατηγορίας WA Elite, σε 67.45. Άφησε στη δεύτερη θέση την Μπεκέλες Γκουντέτα από την Αιθιοπία με 68.48 και στην τρίτη την Κενυάτισσα Μπεατρίς Τσέσερεκ σε 69.18. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Τζόσφατ Κεμέι με 61.56 και τον ακολούθησαν ο Μάξουελ Ρότιτς από την Ουγκάντα σε 62.39 και ο Αιθίοπας Ταντέσε Τακέλε με 63.05.

ΤΑΪΠΕΪ: Η Αλεντσεχάι Ασέφα από την Αιθιοπία κέρδισε τον μαραθώνιο στην Ταϊπέϊ με 2:25.55 που είναι ρεκόρ διαδρομής. Στον αγώνα που ανήκε στην κατηγορία WA Elite, δεύτερη ήταν η Κενυάτισσα Λίλιαν Τζέλαγκατ με 2:30.13 και τρίτη η Κισιγκσάικαν Γκαλμπαντράκ από τη Μογγολία με 2:32.23. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Λάνι Ρούτο με 2:09.42 και τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Τόμας Κίμπετ με 2:10.59. Τρίτος ήταν ο Αιθίοπας Μέσερετ Αραγκόου με 2:11.34. Λόγω της πανδημίας στην περιοχή οι ελίτ δρομείς έπρεπε να μείνουν μία εβδομάδα σε καραντίνα.