Δημόσιοι Δρόμοι
Η άνοιξη είναι η εποχή για μαραθώνιους και γενικά αγώνες δρόμου. Διεξάγονται πολλές κούρσες. Σημειώθηκαν ρεκόρ και κρίθηκαν εθνικοί τίτλοι.

Αγώνες δρόμου με ρεκόρ και εθνικούς τίτλους- Τι έγινε το Σαββατοκύριακο

Ο Ελβετός Ταντεσέ Αμπραχάμ κέρδισε τον πρωτάθλημα στο μαραθώνιο στη Ζυρίχη με 2:06.38 πετυχαίνοντας εθνικό ρεκόρ.

Το Stivostime σας μεταφέρει τους κυριότερους αγώνες δημόσιου δρόμου που έγιναν το Σαββατοκύριακο σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Οι Αιθίοπες Τιλάχουν Νιγκούσιε με 2:18.04 και η Κέκεμπους Ζεβολντεμαριάμ με 2:37.40 ήταν οι νικητές του μαραθωνίου στο Σάο Πάουλο.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Ο Άλιξ Ράμσιερ με 2:29.08 και η Μελίσα Γκίμπσον με 2:51.07 ήταν νικητές του μαραθωνίου στο Μπράιτον.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ο Ταντεσέ Αμπραχάμ κέρδισε τον μαραθώνιο στη Ζυρίχη τερματίζοντας σε 2:06.38. Ο Ελβετός δρομέας σημείωσε εθνικό ρεκόρ, ο οποίος τον προσεχή Αύγουστο κλείνει τα 40 του χρόνια. Επίσης, κατέκτησε και τον εθνικό τίτλο. Στις γυναίκες κέρδισε η Χαβάς Ντεμίτου από την Αιθιοπία με 2:33.08 και δεύτερη ήταν η Ελβετίδα Μοντ Ματίς με 2:33.35, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στη χώρα της.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ο Μικ Κλοχίσεϊ με 30.49 και η Σίνεντ Ο’ Κόνορ με 34.20 ήταν οι νικητές των 10χλμ. Great Ireland Run που έγινε στο Δουβλίνο. Παράλληλα ήταν και το ιρλανδικό πρωτάθλημα 10χλμ.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Ρότιτς Μάξουελ και η Βανέσα Βέιγκα ήταν νικητές στον ημιμαραθώνιο στην Πογιένσα με ρεκόρ διαδρομής. Ο Κενυάτης δρομέας τερμάτισε σε 62.20 και η Ισπανίδα σε 68.37.

ΙΜΠΙΖΑ: Η Αντέμκε Ασενάφι κέρδισε τον μαραθώνιο στην Ίμπιζα τερματίζοντας σε 2:33.37 που είναι ρεκόρ διαδρομής. Στους άνδρες πρώτος τερμάτισε ο Χαϊλού Νεγκάσα σε 2:16.24.

ΙΤΑΛΙΑ: Ο Ρότζερς Μάγιο με 63.09 και η Μπελάι Τεγκέν με 70.39 ήταν νικητές στον ημιμαραθώνιο στο Λάντζο Κασέλε.

ΓΕΝΟΒΑ: Ο Μάρτιν Μούμο Μουσιόκα κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στη Γένοβα με 62.54.

ΜΠΕΡΓΚΑΜΟ: Σε αγώνα 10χλμ. στο Μπέργκαμο νικητές ήταν η Τζιοβάνα Έπις σε 33.11 και ο Ομάρ Μπουάμερ με 29.36.

ΠΡΑΤΟ: Η Βερόνικα Νιέρι Μάινα κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Πράτο τερματίζοντας σε 71.37. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Σάιμον Κιμπέτ Λοϊτανιάνγκ με 65.16.

ΡΩΜΗ: Στο δρόμο Άπια στη Ρώμη νικητής στα 13χλμ. ήταν ο Αχμέντ Αμπντελουαχέντ με 40.30 και στις γυναίκες η Άννα Αρναούντο με 45.25.

ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ: Οι Κενυάτες Μπέρναρντ Ουαμπούα με 64.29 και η Μπρίτζιντ Τζελίμο με 72.00 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο στη Φλωρεντία.

ΚΕΝΥΑ: Η Έμιλι Τσέμπετ κέρδισε τον μαραθώνιο στο Ελντορέτ με 2:29.57 που είναι ατομικό της ρεκόρ. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Βίκτορ Κιπτσιρτσίρ με 2:13.10.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Ο Κρίστιαν Ζαλέφσκι κέρδισε τον αγώνα 10χλμ. στην πόλη Γκνιέζνο με 28.59. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Ιζαμπέλα Πασκίεβιτς με 33.27.

ΝΤΕΜΠΝΟ: Ο Κενυάτης Κοσμάς Μουτούκου κέρδισε τον μαραθώνιο στο Ντέμπνο, όπου παράλληλα έγινε και το πολωνικό πρωτάθλημα. Δεύτερος ήταν ο Ουκρανός Μίκολα Μέβσα με 2:17.49 και τρίτος ο Πολωνός Μπλάζεϊ Μπρεζίνσκι με 2:18.11. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Πολωνή Μόνικα Γιακίεβιτς με 2:29.51 που είναι όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο.