Κλειστός Στίβος
Δέκα τελικούς είχε το πρόγραμμα της 3ης ημέρας του Παγκοσμίου κλειστού στο Βελιγράδι. Έγιναν δύο παγκόσμια ρεκόρ από Ντουπλάντις και Ρόχας.

Βελιγράδι: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα- Τι έγινε στη 3η ημέρα- Τελικοί & πίνακας μεταλλίων

Η Αιθιοπία ήταν πρώτη στον πίνακα μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με 4 χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα.

Τι έγινε στους τελικούς της ημέρας

Απόγευμα

Ότι θέλει κάνει ο Άρμαντ Ντουπλάντις. Ελέγχει τον… εναέριο χώρο στους ουρανούς του επί κοντώ. Ο Σουηδός πέταξε στα 6,20μ. Παγκόσμιο ρεκόρ.

Χόρεψε και σέρβικα, ο κόσμος τον αποθέωσε. Άλλωστε μέσα σε λίγες ημέρες έσπασε δύο φορές το παγκόσμιο ρεκόρ. Στις 7 Μαρτίου στην Stark Arena και στο μίτινγκ του Βελιγραδίου πέρασε τα 6,19μ. Και τώρα πέταξε στα 6,20μ. Κάτι μοναδικό, αφού έγινε ο πρώτος αθλητής που περνάει τα 6,20μ. Πραγματικά απίστευτο. Αφού καθάρισε στα 6,05μ. την υπόθεση χρυσό μετάλλιο, μετά έβαλε τον πήχη στα 6,19μ. Μετά από δύο επιτυχημένες και αφού δεν υπήρχε αγωνιστική δράση στο στάδιο, έκανε το φοβερό άλμα. Αυτός είναι και ο πρώτος παγκόσμιος τίτλος στον κλειστό για τον Ντουπλάντις.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο άνθρωπος των μεγάλων διοργανώσεων, όπως αποδεικνύεται ο Βραζιλιάνος ολυμπιονίκης του 2016, Τιάγκο Μπραζ με 5,95μ. Πέτυχε ρεκόρ Ν. Αμερικής. Το χάλκινο πήρε ο Αμερικανός Κρις Νίλσεν με 5,90μ.

Η αλλαγή της Γουίλσον!

Η Άτζι Γουίλσον έκανε τρομερή αλλαγή στην τελευταία στροφή και καμία δεν μπόρεσε να την ακολουθήσει. Η Αμερικανίδα τερμάτισε άνετα πρώτη σε 1.59.09, σε μια κούρσα τακτικής που την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο με τη σωστή αλλαγή. Δεύτερη ήταν η Φριγουίνι Χαϊλού από την Αιθιοπία με 2.00.54. Τρίτη ήταν η Χαλιμά Νακάγι σε 2.00.66.

Ο Τεφέρα νίκησε τον Ινγκεμπρίγκτσεν

Ο Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν είχε τον τίτλο του φαβορί, είχε το παγκόσμιο ρεκόρ, είχε και τον έλεγχο της κούρσας… αλλά έτσι νόμιζε. Ο Αιθίοπας παγκόσμιος πρωταθλητής του 2018 μίλησε πάλι. Ο Σάμουελ Τεφέρα με περισσότερες δυνάμεις τερμάτισε πρώτος σε 3.32.77. Πέτυχε και ρεκόρ αγώνων που είχε ο θρυλικός συμπατριώτης του Χαϊλέ Γκεμπρεσελασιέ με 3.33.77 από το 1999 στο Μαεμπάσι. Ο Νορβηγός ήταν δεύτερος με 3.33.02 και τρίτος ήταν ο Κενυάτης Άμπελ Κιπσάνγκ με 3.33.36.

Ημέρα της Σερβίας! Με την υπογραφή της Ιβάνα Βουλέτα

Η Αρένα γέμισε. Υπήρχε ένα μεγάλο κίνητρο για τους Σέρβους φιλάθλους. Ακούει στο όνομα Ιβάνα Βουλέτα. Η κορυφαία άλτρια τους αποζημίωσε. Με το παραπάνω. Με ένα εντυπωσιακό άλμα στα 7,06μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο. Η Σέρβα διατήρησε τον τίτλο της. Σε κάθε της προσπάθεια η Αρένα έπαιρνε φωτιά. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Νιγηριανή Έσε Μπρούμε με 6,85μ. Το χάλκινο πήρε η Βρετανίδα Λορέν Ούγκεν με 6,82μ.

Παγκόσμιο ρεκόρ στον ημιτελικό, νίκη στον τελικό ο Χόλογουεϊ

Ο ημιτελικός στα 60μ. εμπόδια ήταν όλα τα λεφτά. Επιφύλασσε την ισοφάριση του παγκοσμίου ρεκόρ από τον Αμερικανό Γκραντ Χόλογουεϊ με 7.29. Ο τελικός ήταν τελείως διαφορετικός. Ο Χόλογουεϊ αρκέστηκε να κόψει πρώτος το… νήμα σε 7.39 και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο πήρε ο Γάλλος Πασκάλ Μαρτινό- Λαγκάρντ με 7.50 και το χάλκινο ο Αμερικανός Τζάρετ Ίτον με 7.53. Καλή εμφάνιση έκανε ο Κύπριος πρωταθλητής Μίλαν Τραΐκοβιτς που έτρεξε στον τελικό και ήταν 7ος με 7.62.

Βελγική υπογραφή στα 4x400μ. Ανδρών

Ο Τζουλιέν Βετράν φεύγει από το Βελιγράδι με δύο χρυσά μετάλλιο, δύο παγκόσμιους τίτλους. Ο νικητής στα 400μ. «οδήγησε» την ομάδα του με τελευταία αλλαγή τον έμπειρο Κέβιν Μπορλέ στην πρώτη θέση στην σκυταλοδρομία 4x400μ. Επικράτησαν με 3.06.52. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανία με 3.06.82 και το χάλκινο η Ολλανδία με 3.06.90.

Το πήραν οι Τζαμαϊκανές στα 4×400μ.

Πιο δυνατές παρουσιάστηκαν στον τελικό στα 4×400μ. οι Τζαμαϊκανές. Με τελευταία αλλαγή την Στέφενι Μακφέρσον έφθασαν στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με 3.28.40. Το ασημένιο πήρε η Πολωνία με την Ζουστίνα Σβιέτ- Έρσετικ να κάνει εξαιρετική κούρσα. Τερμάτισαν οι Πολωνές σε 3.28.57. Το χάλκινο πήραν οι Ολλανδές με τελευταία αλλαγή την Φέμκε Μπολ με 3.28.59. Εκτός βάθρου έμειναν οι Αμερικανίδες που ήτραν τέταρτες σε 3.28.63.

Οι τρεις πρώτοι νικητές- τριες

Άνδρες

1.500μ.: Σάμουελ Τεφέρα (Αιθιοπία) 3.32.77, Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν (Νορβηγία) 3.33.02, Άμπελ Κιπσάνγκ (Κένυα) 3.33.36.

3.000μ.: Σέλεμον Μπαρέγκα (Αιθιοπία) 7.41.38, Λαμέτσα Γκίρμα (Αιθιοπία) 7.41.63, Μαρκ Σκοτ (Βρετανία) 7.42.02.

60μ. εμπόδια: Γκραντ Χόλογουεϊ (ΗΠΑ) 7.39, Πασκάλ Μαρτινό- Λαγκάρντ (Γαλλία) 7.50, Τζάρετ Ίτον (ΗΠΑ) 7.53.

Ύψος: Γου Σανγκχιεόκ (Κορέα) 2,34μ., Λοΐκ Γκας (Ελβετία) 2,31μ., Τζιανμάρκο Ταμπέρι (Ιταλία) 2,31μ., Χάμις Κερ (Ν. Ζηλανδία) 2,31μ.

Επί κοντώ: Άρμαντ Ντουπλάντις (Σουηδία) 6,05μ., Τιάγκο Μπραζ (Βραζιλία) 5,95μ., Κρις Νίλσεν (ΗΠΑ) 5,90μ.

4x400μ.: Βέλγιο 3.06.52, Ισπανία 3.06.82, Ολλανδία 3.06.90.

Γυναίκες

800μ.: Άτζι Γουίλσον (ΗΠΑ) 1.59.09, Φριγουίνι Χαϊλού (Αιθιοπία) 2.00.54, Χαλιμά Νακαγί (Ουγκάντα) 2.00.66.

Μήκος: Ιβάνα Βουλέτα (Σερβία) 7,06μ., Έσε Μπρούμε (Νιγηρία) 6,85μ., Λορέν Ούγκεν (Βρετανία) 6,82μ.

Τριπλούν: Γιούλιμαρ Ρόχας (Βενεζουέλα) 15,74μ., Μαρίνα Μπεκ- Ρόμαντσουκ (Ουκρανία) 14,74μ., Κίμπερλι Γουίλιαμς (Τζαμάικα) 14,62μ.

4x400μ.: Τζαμάικα 3.28.40, Ολλανδία 3.28.57, Πολωνία 3.28.59.

Το πρωί να θυμηθούμε…

Διαστημικό παγκόσμιο ρεκόρ η Ρόχας

Το τριπλούν γυναικών είναι δύο ταχυτήτων! Από τη μία είναι η Γιούλιμαρ Ρόχας και από την άλλη οι υπόλοιπες άλτριες. Το 15,74μ. τα λέει όλα!

Η τρομερή άλτρια από τη Βενεζουέλα έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ. Έχει πάει το αγώνισμα σε άλλο επίπεδο. Κέρδισε με ένα μέτρο διαφορά από τη δεύτερη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στο Βελιγράδι. Τι να πει κανείς για την εκπληκτική Ρόχας. Πολλοί άνδρες δεν κάνουν το τρίτο άλμα της. Καταφέρνει να διατηρεί την ταχύτητα μέχρι το τέλος. Έσπασε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ που ήταν 15,43μ. από τις 24 Φεβρουαρίου του 2020 στη Μαδρίτη. Επίσης, έκανε ρεκόρ αγώνων που είχε η Ρωσίδα Τατιάνα Λεμπέντεβα με 15,36μ. από το 2004 στη Βουδαπέστη. Είναι μάλιστα, η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών που έχει σημειωθεί σε ανοιχτό και κλειστό, αφού το έχει η ίδια από πέρσι με 15,67μ. από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Μπορεί η Ρόχας να έκλεψε την παράσταση, όμως εντυπωσιακή ήταν και η Μαρίνα Μπεκ- Ρόμαντσουκ. Η Ουκρανή αθλήτρια, που είχε δείξει μέσα στη σεζόν ότι είναι εξίσου καλή στο τριπλούν, στο τελευταίο της άλμα προσγειώθηκε στα 14,74μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η επίδοσή της είναι ατομικό ρεκόρ και το απόγευμα αγωνίζεται και στον τελικό του μήκους. Το καλό της αγώνισμα, όπου και εκεί μπορεί να ανεβεί στο βάθρο. Το χάλκινο κατέκτησε η Τζαμαϊκανή Κίμπερλι Γουίλιαμς με 14,62μ.

3.000μ. ανδρών… Αιθιοπία, τι άλλο!

Κούρσα μεγάλων αποστάσεων και να μην υπάρχει Αιθίοπας στο βάθρο… δεν γίνεται. Ακόμη και όταν έχουμε κλειστό και τα 3.000μ. Στον τελικό έκαναν το 1-2. Το φαβορί, ο Σέλεμον Μπαρέγκα επιβεβαίωσε τον τίτλο. Με περισσότερες δυνάμεις στο τέλος τερμάτισε πρώτος σε 7.41.38 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερος ήταν ο Λαμέτσα Γκίρμα με 7.41.63. Τρίτος ήταν ο Βρετανός Μαρκ Σκοτ με 7.42.02.

Της… Κορέας στο ύψος

Ο φοβερός Γου Σανγκχιεόκ αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο ύψος με 2,34μ. Ο Κορεάτης είχε δείξει μέσα στη σεζόν ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε και στην Αρένα. Χάρισε στην πατρίδα του το πρώτο χρυσό και γενικά το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων. Εντυπωσιακός ήταν και ο Ελβετός Λοΐκ Γκας που πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 2,31μ. Το χάλκινο πήγε σε δύο άλτες. Στον Ιταλό ολυμπιονίκη Τζιανμάρκο Ταμπέρι και στον Νεοζηλανδό Χάμις Κερ που πέρασαν επίσης, 2,31μ.