Γενικά
Πολύ καλές παρουσίες πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ20 στην πόλη Ντενιζλί της Τουρκίας.

Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20: Καλές εμφανίσεις, όριο από τον Σταματονικολό

Οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν 11 μετάλλια στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος στο Ντενιζλί.

Στη διάρκεια των αγώνων ο Νίκος Σταματονικολός πέτυχε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Κάλι. Ο αθλητής του Παναγιώτη Μπαλταδούρου «προσγειώθηκε» στα 7,72μ. (+2,3) και 7,56μ. (+1,1) επίδοση που του δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στην κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας τους. Ο αθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον αγώνα.

Στο επί κοντώ η Αμαλία ΦλώρουΔημητριάδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 4,16μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, αφού είχε 4,15μ. Η αθλήτρια του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου, στη συνέχεια δοκίμασε στα 4,21μ. δίχως επιτυχία.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νικολίν Ντερβίση, που τερμάτισε σε 47.98 τα 400μ. και βρέθηκε κοντά στο όριο για το Παγκόσμιο του Κάλι, όπως και ο Ορέστης Εμμανουηλίδης με 53.48 στα χαμηλά εμπόδια, επίδοση που του έδωσε το ασημένιο μετάλλιο.