Γενικά
Στην Πεσκάρα ταξίδεψαν σήμερα ο Γιάννης Κορακίδης με την Αρετή Φιλιππίδου να πάρουν μέρος το Σαββατοκύριακο στους Μεσογειακούς Αγώνες Κ23.

Στην Πεσκάρα Γιάννης Κορακίδης και Αρετή Φιλιππίδου- Η ελληνική παρουσία στους Μεσογειακούς Αγώνες Κ23- 7 μετάλλια

Η Ελλάδα στους Μεσογειακούς Αγώνες στίβου Κ23 έχει κατακτήσει 7 μετάλλια, 3 χρυσά, 1 ασημένιο και 3 χάλκινα.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Μαζί τους είναι ο αντιπρόεδρος της Μεσογειακής Ένωσης Στίβου Παναγιώτης Δημάκος και ο προπονητής και πατέρας της Φιλιππίδου, Δάκης Φιλιππίδης.

Βρισκόμαστε ουσιαστικά εκτός σεζόν, αλλά ο ΣΕΓΑΣ ήθελε να στείλει αντιπροσωπευτικά δύο Έλληνες αθλητές στη διοργάνωση που θα φιλοξενήσει το Σαββατοκύριακο 10-11 Σεπτεμβρίου η πόλη της Ιταλίας. Η απόφαση ήταν για τους δύο νεαρούς που πέτυχαν τη μεγάλη διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που έγινε στο Κάλι της Κολομβίας. Ο Γιάννης Κορακίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία και η Αρετή Φιλιππίδου το ασημένιο μετάλλιο στη δισκοβολία. Οι δύο αθλητές συνέχισαν τις προπονήσεις αυτή την εποχή για να πάρουν μέρος στους αγώνες στη γειτονική χώρα. Μετά τον αγώνα αυτό ουσιαστικά ολοκληρώνεται η σεζόν για τους δύο πρωταθλητές που προχώρησαν και σε σημαντικές αλλαγές. Η Αρετή Φιλιππίδου που ήρθε από τις ΗΠΑ θα μείνει στην Ελλάδα και ο Γιάννης Κορακίδης αφήνει το Κιλκίς για την Αθήνα και θα συνεχίσει με προπονητή τον Αλέξανδρο Παπαδημητρίου.

Σε ό,τι αφορά τους Μεσογειακούς Αγώνες Κ23, να τονίσουμε ότι δεν εμπλέκεται η Ε.Ο.Ε., αλλά αφορά τον ΣΕΓΑΣ και την Μεσογειακή Ένωση Στίβου. Η Mediterranean Athletics Union (MAU) έχει αποφασίσει να γίνεται η διοργάνωση κάθε 2 χρόνια. Ξεκίνησε τον Ιούνιο του 2014 στο Ομπάνι της Γαλλίας, το 2016 έγινε στην Τύνιδα της Τυνησίας, το 2018 στο Ιεσόλο της Ιταλίας, ενώ το 2020 ακυρώθηκε λόγω του Covid-19 και ήταν να γίνει στη Λα Νούθια της Ισπανίας. Φέτος επέστρεψε στο πρόγραμμα και πάλι στην Ιταλία και στην πόλη Πεσκάρα.

Η Ελλάδα έστελνε πάντα ομάδες στη διοργάνωση, αλλά οι αθλητές έχουν καταφέρει να κατακτήσουν 7 μετάλλια (3-1-3).

Το 2014 μετείχαν ο Τάσος Γαλαζούλας στο μήκος που πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 7,61μ. και η Κατερίνα Κυριακοπούλου ήταν 6η στο ύψος με 1,74μ.

Το 2016 αγωνίστηκαν 5 αθλητές. Ο Μιχάλης Αναστασάκης και η Ηλιάνα Κοροσίδου κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στη σφυροβολία ανδρών Κ23 και γυναικών Κ23 με βολές 77,08μ. και 64,96μ. αντίστοιχα. Ο Πάρης Μπατζάβαλης πήρε το ασημένιο μετάλλιο στον ακοντισμό με 74,50μ. Ο Γιώργος Αγορίτσας και ο Κώστας Νάκος ήταν 7οι στα 200μ. ο πρώτος με 21.82 και στα 400μ. εμπόδια ο δεύτερος σε 53.33.

Το 2018 ήταν η μεγαλύτερη ως τώρα αποστολή με 13 αθλητές. Ο απολογισμός ήταν 1 χρυσό και 2 χάλκινα. Χρυσό μετάλλιο πήρε η Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ με 4,35μ. που ήταν ρεκόρ αγώνων. Χάλκινα πήραν ο Τάσος Λατιφλάρι στη σφαιροβολία με 18,90μ. και η Θεοδώρα Αραμπατζή στον ακοντισμό με 51,39μ. Η υπόλοιπη παρουσία: Δέσποινα Μουρτά 4η στα 400μ. με 54.11, Αθανασία Κόκκαλη 5η στον ακοντισμό με 49,79μ., Γιώργος Τάσσης 5ος στα 10.000μ. με 32.12.40, Κυριάκος Ζώτος 5ος στη σφαιροβολία με 18,04μ., Μοσχούλα Μανούσου 6η στα 10.000μ. με 36.53.77, Μιχάλης Παππάς 7ος στα 400μ. με 47.07, Δημήτρης Μονόπωλης 7ος στο τριπλούν με 15,56μ., Αντώνης Στυλιανίδης 8ος στο μήκος με 7,42μ., Γιώργος Τζατζιμάκης στα 10.000μ. βάδην ακυρώθηκε, Σοφία Αλικανιώτη στα 10.000μ. βάδην δεν τερμάτισε.