Δημόσιοι Δρόμοι
Ο Αλέξανδρος Σουκούλης και η Κατερίνα Ασημακοπούλου ήταν οι νικητές του 40ου αγώνα Δρόμου Υγείας που διεξήχθη την Κυριακή στο Ελληνικό.

Σουκούλης και Ασημακοπούλου νικητές στα 10χλμ. στον 40ο Δρόμο Υγείας

Η Κατερίνα Ασημακοπούλου πριν λίγες εβδομάδες είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου που έγινε παράλληλα με τον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Ο Αλέξανδρος Σουκούλης κάλυψε τη διαδρομή στις εγκαταστάσεις του ΕΑΚΝ Αγίου Κοσμά σε χρόνο 31.59 και η Κατερίνα Ασημακοπούλου σε 35.11. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πριν από λίγες ημέρες είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου που έγινε παράλληλα με τον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Η δρομέας, που γυμνάζεται με τον Νίκο Πολιά και προετοιμάζεται για τους αγώνες της νέας σεζόν, πήρε την έκτη θέση στη γενική κατάταξη στον 40ο Δρόμο Υγείας της Αθήνας που έγινε στον Αγ. Κοσμά.

Δεύτερος στους άνδρες τερμάτισε ο Νίκος Γεωργαλάς σε 34.03 και τρίτος ο Κώστας Τουσέ με 34.12. Στις γυναίκες, μετά την Ασημακοπούλου, πολύ πιο πίσω, δεύτερη γυναίκα ήταν η Κατερίνα Σάπαρη με χρόνο 40.57 και τρίτη η Τατιάνα Σεσνίκοβα με 41.14.