Στο ΣΕΦ διεξάγεται το Σάββατο η πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Στο πρωινό πρόγραμμα θα γίνουν οι προκριματικοί στα 60μ. και 400μ.

Επίσης, το πρωί θα γίνουν και τα τέσσερα πρώτα αγωνίσματα του επτάθλου. Το απόγευμα διεξάγονται 13 τελικοί.

Στα προκριματικά των 60μ. Στις γυναίκες η Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) παρότι ταλαιπωρείται τον τελευταίο καιρό από τενοντίτιδα και έβαλε ακόμη και την παράμετρο της μη συμμετοχής στη διοργάνωση, πέτυχε τον καλύτερο χρόνο με 7.32. Η Μαρία Γάτου (ΠΑΟΚ) έκανε τον πρώτο της αγώνα στη σεζόν μετά τον τραυματισμό και πέτυχε 7.44. Ακολούθησαν η Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ) και Αλάνα Μπερν (ΓΣ Ηλιούπολης) με 7.48.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) σημείωσε 7.50.

Στα 60 μ. των ανδρών την καλύτερη επίδοση σημείωσε ο Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) με 6.77. Φετινό ρεκόρ σημείωσε ο Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΑΟ Κάλλιστος) που τερμάτισε σε 6.83. Τον ίδιο χρόνο σημείωσαν τόσο ο Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), όσο και ο Νίκος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου).

Στα 400 μ. των ανδρών ο Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου) νικητής στην περσινή διοργάνωση, πέτυχε την καλύτερη επίδοση με 48.03 και έκανε ατομικό ρεκόρ (48.12). Ατομικό πέτυχε και ο Χαρίδημος Ξενιδάκης (ΑΟ Σητειακός) με 48.54. Ο Σπύρος Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ) σημείωσε την τρίτη επίδοση του προκριματικού με 49.06.

Στα 400 μ. γυναικών η Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ) δίχως να πιεστεί τερμάτισε σε 55.47, ενώ η Μαρίτα Αργυρού (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) σε 55.94.

Το πρόγραμμα

Α΄ ΗΜΕΡΑ : ΣΑΒΒΑΤΟ   26  ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ   2022

ΠΡΩΪΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

ΩΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ
1η Περίοδος
09:30 60μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:05 60μ. ΕΠΤΑΘΛΟ 1
10:15 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
10:40 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΕΠΤΑΘΛΟ 2
2η Περίοδος
11:00 400μ. ΑΝΔΡΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:35 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ Προκριματικές Σειρές
11:45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΕΠΤΑΘΛΟ 3
12:45 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΕΠΤΑΘΛΟ 4

 

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

ΩΡΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ
16:00 ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:05 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:10 3.000μ. Βάδην ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:25 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16:35 5.000μ. Βάδην ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:05 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:10 60μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
17:20 60μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
17:30 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
17:40 60μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
17:45 ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17:50 1.500μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:00 1.500μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:10 1.500μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18:20 400μ. ΑΝΔΡΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:30 400μ. ΑΝΔΡΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:40 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
18:50 400μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ