Διεθνή
Στην 10η ημέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα έγιναν δύο παγκόσμια ρεκόρ. Από την Αμουσάν στα 100μ. εμπόδια και τον Ντουπλάντις στο επί κοντώ.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Τα σφηνάκια της 4ης ημέρας!

Ο Μουτάζ Εσά Μπαρσίμ είχε κερδίσει με 2,37μ. στο ύψος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Ντόχα το 2019, στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο και τώρα στο Γιουτζίν!

Στην 4η ημέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Γιουτζίν ξεχώρισαν οι κορυφαίες φετινές επιδόσεις στον κόσμο από τους Ρόχας, Μπαρσίμ και Τιάμ.

Δήλωση ημέρας

«Ο στόχος για μένα ήταν το χρυσό μετάλλιο. Το παγκόσμιο ρεκόρ είναι το μόνο πράγμα που μου λείπει», δήλωσε ο Μουτάζ Εσά Μπαρσίμ. Ο άλτης από το Κατάρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος με 2,37μ. που ήταν η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο.

«Αυτό το πρωί ρώτησα την κόρη μου Αλίν αν θα φέρω σοκολάτες ή το χρυσό για εκείνη. Μου είπε φέρε σπίτι το χρυσό, είμαι περήφανη που μπορώ να της το δώσω», είπε η Φέιθ Κιπιέγκον. Η Κενυάτισσα δρομέας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. σε 3.52.96.

Επίδοση της ημέρας

Οι κορυφαίες φετινές επιδόσεις στον κόσμο που σημείωσαν η Γιούλιμαρ Ρόχας από τη Βενεζουέλα στο τριπλούν με 15,47μ. (+1,9), ο Μουτάζ Εσά Μπαρσίμ από το Κατάρ στο ύψος με 2,37μ. και ο Βελγίδα Νάφι Τιάμ στο έπταθλο με 6.947β. Γρήγορη κούρσα έγινε στο μαραθώνιο γυναικών.

Έκπληξη της ημέρας

Ο Άντρι Προτσένκο που παρέμεινε στο τρένο στο Κέρσον… Ο Ουκρανός έφθασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο ύψος.

Μετάλλια

Μέχρι τώρα 26 χώρες έχουν κατακτήσει μετάλλια. Προηγούνται οι ΗΠΑ με 6-4-6 και ακολουθούν Αιθιοπία 3-3-0, Κένυα 1-3-2, Τζαμάικα 1-2-1, Πολωνία 1-2-0 και Κίνα 1-1-1.

Πόντοι

Μέχρι τώρα 48 χώρες έχουν βαθμολογηθεί. Προηγούνται οι ΗΠΑ με 158 βαθμούς και ακολουθούν Αιθιοπία με 68, Κένυα με 58, Πολωνία με 41, Τζαμάικα με 39 και την πρώτη εξάδα κλείνει η Κίνα με 32 πόντους.

Υπερασπιστές

Ναι (7): Ο Τοσικάζου Γιαμανίσι (Ιαπωνία, 200χλμ. βάδην), Πάβελ Φάιντεκ (Πολωνία, δισκοβολία), Γκραντ Χόλογουεϊ (ΗΠΑ, 110μ. εμπόδια), Σέλι-Αν Φρέιζερ- Πράις (Τζαμάικα, 100μ.), Τζόσουα Τσεπτεγκέι (Ουγκάντα, 10.000μ.), Γιούλιμαρ Ρόχας (Βενεζουέλα, τριπλούν) και Μουτάζ Εσά Μπαρσίμ (Κατάρ, ύψος).

Όχι (11): Κρίστιαν Κόλμαν (ΗΠΑ, 100μ.), Τέιτζεϊ Γκέιλ (Τζαμάικα, μήκος), Λιζιάο Γκονγκ (Κίνα, σφαιροβολία), Λιού Χονγκ (Κίνα, 20χλμ. βάδην), Σιφάν Χασάν (Ολλανδία, 10.000μ.), ΗΠΑ (Μικτή 4×400μ.), Τζόε Κόβακς (ΗΠΑ, σφαιροβολία), Λελίσα Ντεσίσα (Αιθιοπία, μαραθώνιος), Κονσέσλους Κιπρούτο (Κένυα, 3.000μ. στιπλ), Καταρίνα Τζόνσον- Τόμσον (Βρετανία, έπταθλο) και Ρουθ Τσεπνγκέτιτς (Κένυα, μαραθώνιος).

Απουσίες (3): Σιφάν Χασάν (Ολλανδία, 1.500μ.), Αντζέλικα Σιντόροβα (Ρωσία- Ανεξάρτητη, επί κοντώ), Ντεάνα Πράις (ΗΠΑ, σφυροβολία).

Κορυφαίες επιδόσεις

9 καλύτερες φετινές επιδόσεις στον κόσμο: Μικτή 4×400μ. από τις ΗΠΑ στις σειρές με 3.11.75 και από τη Δομινικανή Δημοκρατία στον τελικό με 3.09.82, από τον Πολωνό Πάβελ Φάιντεκ στη σφυροβολία με 81,98μ., από την Λετεσενμπέτ Γκίντεϊ από την Αιθιοπία στα 10.000μ. με 30.09.94, από τις Αμερικανίδες Κέιτι Ναζότ και Σάντι Μόρις στο επί κοντώ με 4,85μ., από την Τζαμαϊκανή Σέλι- Αν Φρέιζερ- Πράις στα 100μ. με 10.67, από την Βελγίδα Νάφι Τιάμ στο έπταθλο με 6.947β., από τον Μουτάζ Εσά Μπαρσίμ από το Κατάρ στο ύψος με 2,37μ. και από την Γιούλιμαρ Ρόχας από τη Βενεζουέλα στο τριπλούν με 15,47μ.

4 ρεκόρ αγώνων: Από τον Αιθίοπα Ταμιράτ Τόλα στο μαραθώνιο με 2:05.36, τον Αμερικανό Ράιαν Κρούζερ στη σφαιροβολία με 22,94μ., την Τζαμαϊκανή Σέλι- Αν Φρέιζερ- Πράις στα 100μ. με 10.67 και την Γκότιτομ Γκεμπρεσλάσε από την Αιθιοπία στο μαραθώνιο με 2:18.11.

1 παγκόσμιο ρεκόρ: Στην Κ20 από τον Λετσίλε Τεμπόγκο από τη Μποτσουάνα στα 100μ. με 9.94.

1 ρεκόρ αγώνων στο έπταθλο: Από τη Βελγίδα Νάφι Τιάμ στο ύψος με 1,95μ.

Σπέσιαλ

* 3ος παγκόσμιος τίτλος στη σειρά για τον Μουτάζ Εσά Μπαρσίμ από το Κατάρ στο ύψος.

* Ο Κενυάτης Κονσέσλους Κιπρούτο, που πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 3.000μ. στιπλ, κατέκτησε το 5ο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το τελευταίο χιλιόμετρο στα στιπλ στον τελικό πήρε στο 2.32.94. Αλλά ήταν η πιο αργή νίκη στην ιστορία της διοργάνωσης. Το χρυσό πήρε ο Μαροκινός Σουφιάν Ελ Μπακαλί με 8.25.13.

* Τα μισά περάσματα της Γκότιτομ Γκεμπρεσλάσε στο μαραθώνιο ήταν σχεδόν πανομοιότυπα με 1:09.01 και 1:09.10. Η δρομέας από την Αιθιοπία ήταν νικήτρια με 2:08.11 που ήταν ρεκόρ αγώνων.

* Το έκτο άλμα της Γιούλιμαρ Ρόχας μετρήθηκε 15,39μ. (+0,5) και ήταν 34,6 εκατοστά πίσω το πάτημά της που αν προσμετρώνταν θα έδινε 15,74μ.! Η άλτρια από τη Βενεζουέλα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 15,47μ.(+1,9).

* Ο καμεραμάν στη διάρκεια του τελικού στα στιπλ!

Στατιστικά

* Η Γιούλιμαρ Ρόχας από τη Βενεζουέλα κέρδισε στο τριπλούν με 15,47μ., τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Παραμένει αήττητη από τις 29 Αυγούστου του 2019. Από την άλλη η Ουκρανή Ινέσα Κράβετς κρατάει ακόμη το ρεκόρ αγώνων με 15,50μ. από το 1995.

* Το Ισραήλ με το χάλκινο μετάλλιο που πήρε η Λόνα Τσεμτάι Σαλπέτερ στο μαραθώνιο, πήρε το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων σε δρομικό αγώνισμα.

* Στο έπταθλο η 2η θέση (Ανούκ Φέτερ, Ολλανδία) με 6.867β. και η 5η θέση Νουρ Βιντς, Βέλγιο) με 6.559β. είναι οι καλύτερες επιδόσεις σε θέσεις στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων.

* Ο Μουτάζ Εσά Μπαρσίμ από το Κατάρ είχε κερδίσει στο ύψος το 2019 στη Ντόχα με 2,37μ., στο Τόκιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες με 2,37μ. και τώρα με το ίδιο ύψος στο Γιουτζίν.

* Ο Αμερικανός Νόα Λάιλς με 19.98 στα 200μ. πέτυχε την καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί σε σειρές σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα. Το ίδιο και στα 200μ. γυναικών από την Αμινάτου Σεΐνι από τον Νίγηρα με 21.98.