Σφυροβολία
Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στα 22 του χρόνια μετείχε στον τελικό της σφυροβολίας σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και κατέλαβε την 9η θέση με 77,04μ.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Στην ελίτ ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, 9ος στον τελικό της σφύρας με 77,04μ.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης έριξε 77,04μ., 74,34μ. και 76,82μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Πάβελ Φάιντεκ, που έγραψε ιστορία κατακτώντας τον 5ο παγκόσμιο τίτλο του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής απέδειξε ότι βρίσκεται στην ελίτ του αγωνίσματος και αφήνει πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια. Μετέχει για δεύτερη φορά στη διοργάνωση και μετά τον προκριματικό το 2019 στη Ντόχα, μετείχε στον τελικό στο Γιουτζίν. Πάλεψε για να μπει στην οκτάδα και να έχει τρεις ακόμη βολές. Παρότι ήταν ένατος, από λάθος του δόθηκε το δικαίωμα να ρίξει και τις 6 βολές.

Η τρίτη του βολή μετρήθηκε λάθος από το σύστημα. Η ελληνική πλευρά κινητοποιήθηκε άμεσα και οι διοργανωτές καθώς δεν είχαν δυνατότητα να μετρήσουν την προσπάθεια, έδωσαν στον αθλητή τη δυνατότητα να κάνει και τις έξι βολές. Παρόλα αυτά ο Φραντζεσκάκης θα μπορούσε να έχει πετύχει μια θέση υψηλότερα στην κατάταξη, δεδομένο του ότι η προσπάθεια του ήταν πάνω από τα 77,00μ. Ο Φραντζεσκάκης είχε ακόμη βολές στα 74,34μ., 76,86μ., 74,69μ., 76,78μ. και 76,62μ.

Ο ρίπτης του Κωστή Παπαμαρκάκη, που ταξίδεψε στο Όρεγκον με φετινό ατομικό ρεκόρ 78,15μ. ήταν και σταθερός σε καλές βολές.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο σπουδαίος Πάβελ Φάιντεκ με 81,98μ., που είναι η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο. Ο Πολωνός έγραψε ιστορία κατακτώντας το 5ο του παγκόσμιο τίτλο και ισοφάρισε τον μεγάλο Γερμανό Λαρς Ρίντελ. Δεύτερος ήταν ο επίσης, Πολωνός ολυμπιονίκης στο Τόκιο, Βόιτσιεκ Νοβίτσκι με 81,03μ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Νορβηγός Έιβιντ Χένρικσεν με 80,87μ., ο οποίος πέρσι στο Τόκιο είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο.