Άλμα εις μήκος
Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής στο μήκος ανδρών! Ο Έλληνας πρωταθλητής πήδηξε στον τελικό 8,32μ. 1ος ο Γουάνγκ.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Ο Μίλτος Τεντόγλου ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής!

Ο Κινέζος Γιανάν Γουάνγκ στο έκτο και τελευταίο του άλμα με 8,36μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο και άφησε στη δεύτερη θέση τον Μίλτο Τεντόγλου.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Ο κορυφαίος μας άλτης έχασε στην τελευταία προσπάθεια από τον απίθανο Κινέζο Γιανάν Γουάνγκ που έκανε 8,36μ. και άφησε δεύτερο τον ολυμπιονίκη μας. Προσπάθησε στο τελευταίο του άλμα να απαντήσει, αλλά πήγε στα 8,20μ. και δεν άλλαξε κάτι. Φυσικά είχαμε συνηθίσει και μας είχε συνηθίσει ο Μίλτος Τεντόγλου να βρίσκεται στην κορυφή του βάθρου, αλλά δεν είναι λίγο το ασημένιο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Μια μεγάλη επιτυχία για τον ίδιο και την Ελλάδα στη διοργάνωση του Γιουτζίν. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι μετά τον προκριματικό και την 19η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2017 στο Λονδίνο και τον τελικό και την 10η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019 στη Ντόχα, στο Γιουτζίν έφθασε στην κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου.

Στον τελικό ο κορυφαίος μας άλτης ήταν σταθερός και είχε άλματα στα 8,32μ., 8,30μ. και 8,29μ., αλλά δεν έφθαναν για να του δώσουν το χρυσό μετάλλιο. Ο Γουάνγκ που μέχρι την 5η προσπάθεια είχε 8,03μ., έκανε το μεγάλο άλμα στο τέλος και με 8,36μ. άφησε στη δεύτερη θέση τον Μίλτο Τεντόγλου. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ελβετός Σιμόν Εχάμερ με 8,16μ.