Γιάννης Κούρκουλος
Ο Γιάννης Κούρκουλας με αφομή το επερχόμενο Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου το Βελιγράδι, θυμάται το πρώτο ελληνικό μετάλλιο του Λάμπρου Παπακώστα.

Παγκόσμιο κλειστού στίβου: Όταν ο Λάμπρος Παπακώστας «πέταξε» στο λόφο του Μόντζουικ…

Ο Γιάννης Κούρκουλος με αφομή το επερχόμενο Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου το Βελιγράδι, θυμάται το πρώτο ελληνικό μετάλλιο του Λάμπρου Παπακώστα.

Η Ελλάδα μετρά 12 μετάλλια στις διοργανώσεις των παγκοσμίων πρωταθλημάτων κλειστού στίβου στις 17 διοργανώσεις που έχουν προηγηθεί της επερχόμενης το Μάρτη στο Βελιγράδι Με αφορμή το γεγονός αυτό, ας θυμηθούμε από ποιους, πότε και πως ήλθαν τα μετάλλια αυτά, αρχής γενομένης από το πρώτο «γαλανόλευκο μενταγιόν» που ήρθε σε ισπανικό έδαφος.

To 5o παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, έγινε στο Παλάου Σεντ Τζόρντι της Βαρκελώνης 10-12 Μαρτίου του 1995 με τη συμμετοχή 592 αθλητών από 131 χώρες.

Στη διοργάνωση αυτή της καταλανικής πόλης ήρθε και το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στα παγκόσμια του κλειστού. Η χώρα μας που έχει λάβει μέρος σε όλες τις διοργανώσεις από καταβολής τους μέχρι σήμερα, έφτασε στο μετάλλιο αυτό, αργυρού χρώματος, με τον Λάμπρο Παπακώστα στο ύψος.

Στον τελικό αυτό, βρέθηκε καρδιτσιώτικο δίδυμο, αφού και ο Δημήτρης Κοκότης, όπως και ο Λάμπρος πέρασαν το 2.20 στον προκριματικό που ήταν αρκετό να τους συμπεριλάβει στον τελικό που βρέθηκαν 13 άτομα… Ο Κοκότης έκλεισε τη λίστα του τελικού καταταγείς 13ος, αφού και στον τελικό υπερέβη επίσης το 2.20.

Όμως για τον Λάμπρο τα πράγματα ήταν διαφορετικά, αφού σε ένα συγκλονιστικό αγώνα, «πέταξε» στα 2,35, μένοντας πίσω μόνο από τον ανίκητο Τζαβιέ Σοτομαγιόρ που έφτασε στα 2,38. Ο «Σότο» έκανε μόνο τέσσερα άλματα για να φτάσει στη νίκη, υπερβαίνοντας τα 2,24 και ακολούθως 2,32- 2,35 και 2,38 πάντα με την πρώτη προσπάθεια. Στη συνέχεια επιχείρησε ανεπιτυχώς στα 2,44 για παγκόσμιο ρεκόρ, φτάνοντας πολύ κοντά στην υλοποίηση του στόχου του στην 3η προσπάθεια.

Ο Λάμπρος Παπακώστας απ τη δική του πλευρά ήταν εκπληκτικός με τα 2,35 και θα έλεγε κανείς πως «εξιλεώθηκε» καθώς 3 χρόνια νωρίτερα στην ίδια πόλη στους Ολυμπιακούς Αγώνες, πήγε με την κορυφαία επίδοση του κόσμου (2,36), αλλά δεν έκανε πράξη το όνειρό του που ήταν όνειρο όλων μας. Ο «ψηλός» μετά το «35», έκανε δύο άλματα στο 2,38, το δεύτερο μάλιστα ήταν πολύ καλό και άφησε το τρίτο για το 2,41, μήπως μπορέσει να εκτοπίσει από την κορυφαία θέση του βάθρου τον Κουβανό. Ωστόσο, πρόσφερε τελικά το πρώτο ελληνικό μετάλλιο σε παγκόσμιο κλειστού στη χώρα μας.