Άλμα επί κοντώ
Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας: Ασημένιος ο Παύλος Κριαράς

Ασημένιος ο Παύλος Κριαράς στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας

Ένα ακόμη μετάλλιο κατέκτησε η χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, στη Μπάνκσα Μπίστριτσα της Σλοβακίας. Ο Παύλος Κριαράς ξεπέρασε τα 4,90 μ. στο επί κοντώ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο για τη χώρα μας, το τρίτο της στη διοργάνωση, μετά τα χρυσά του Γκάρτσιου στο τριπλούν και της Παναγιώτου στο επί κοντώ.

Ο αθλητής του Κώστα Τσαταλού, ο οποίος αγωνίστηκε και στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 4,85 μ. από τη διοργάνωση της Ιερουσαλήμ.

Ο νεαρός έδειξε πως είμαι αθλητής αγώνων, και πως στο μέλλον θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη καλύτερες επιδόσεις. Ο νεαρός μετά το 4,90 μ. δοκίμασε δίχως επιτυχία στο 5,00 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ίλιο Φίλτζένς (Βέλγιο) με 4,95 μ. και τρίτος ο Νορβηγός Καρλ Κρίστιαν Πόχλακ με 4,90 μέτρα.

Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο Μύρων Ρεθυμνιωτάκης, που τερμάτισε τέταρτος στον τελικό των 400 μ. εμπ. με 55.17.

Στο τριπλούν η Μελίνα Ζάραγκα ήταν έκτη με άλμα στα 12,21 μ., που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ.