Σφαιροβολία
Καλή εμφάνιση έκανε στον πρώτο του φετινό αγώνα ο Τάσος Λατιφλάρι, που έριξε 19,12μ. στο Λουξεμβούργο. Το Σάββατο αγωνίζεται στο Μάντσεστερ.

Ο Τάσος Λατιφλάρι μετά τα 19,12μ. στο Λουξεμβούργο, συνεχίζει το Σάββατο στο Μάντσεστερ

Ο Τάσος Λατιφλάρι έχει ατομικό ρεκόρ στη σφαιροβολία στον κλειστό 19,20μ. που έριξε το 2020 στο ΣΕΦ, ενώ το απόλυτο ρεκόρ του είναι 19,93μ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στο διεθνές μίτινγκ CMCM, κατηγορίας WIT Bronze και κατέλαβε την 5η θέση με 19,12μ.
Οι βολές του κατά σειρά ήταν: άκυρη, 19,12μ., 18,95μ., 19,07μ., 18,47μ., 18,91μ. Νικητής ήταν ο πρωταθλητής Λουξεμβούργου Μπομπ Μπερτέμες με 20,78μ., δεύτερος ο Πολωνός Μίχαλ Χάραταϊκ με 20,21μ. και τρίτος ο Βόσνιος Μεσούντ Πέτσερ με 20,20μ.
«Ήταν καλή αρχή για μένα. Είχα κάποια τεχνικά λάθη, τα οποία διορθώνονται και ελπίζω αγώνα με τον αγώνα να βρω ρυθμό. Το Σάββατο τώρα θα προσπαθήσω για μια καλή εμφάνιση στο μίτινγκ του Μάντσεστερ», δήλωσε στο Stivostime ο ρίπτης του Γιώργου Μποτσκαρίωβ.
Ο 26χρονος σφαιροβόλος έχει ατομικό ρεκόρ στον κλειστό 19,20μ. από το 2020 στο ΣΕΦ και δείχνει ότι πολύ γρήγορα θα βελτιώσει την ατομική του επίδοση. Να θυμίσουμε ότι στον ανοιχτό έχει 19,93μ. από πέρσι στο μίτινγκ «Βεργώτεια» στο Αργοστόλι.