Γενικά
Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η ελληνική παρουσία στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν. Στην 4η ημέρα Γκούσιν και Πεσιρίδου πήραν μετάλλια.

Μέσω ράνκινγκ 6+4 Έλληνες αθλητές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Προσκλήσεις για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα θα περιμένουν Γκούσιν, Σκαρβέλη, Πόλακ, Αναστασάκης, Αναγνωστοπούλου και Καρύδη.

Έξι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες βρίσκονται στις θέσεις πρόκρισης μέσω ράνκινγκ για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Όρεγκον.

Η World Athletics ενημέρωσε το σύστημά της στο world ranking και στο Road to Oregon με τα εθνικά πρωταθλήματα που έγιναν στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης και του υπόλοιπου κόσμου. Ανάμεσά τους και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη. Εντός πρόκρισης βρίσκονται έξι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες. Η Τατιάνα Γκούσιν, η Σταματία Σκαρβέλη, η Ελένη Πόλακ, ο Μιχάλης Αναστασάκης, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου και η Σπυριδούλα Καρύδη.

Αντίθετα δεν τα κατάφεραν, αν και βρέθηκαν κοντά, ο Ανδρέας Πανταζής με τον Νίκο Ανδρικόπουλο στο τριπλούν, η Δήμητρα Γναφάκη στα 400μ. εμπόδια και η Αναΐς Καραγιάννη με την Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100μ. εμπόδια.

Πιο αναλυτικά: Η Τατιάνα Γκούσιν στο ύψος βρίσκεται στην 28η θέση με 1156β. και προκρίνονται 32. Με το 1,87μ. και τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε 1191β. (1091 και 100 για την πρώτη θέση).

Η Σταματία Σκαρβέλη στην σφυροβολία βρίσκεται στην 27η θέση με 1164β. και προκρίνονται 32. Με τα 70,31μ. και τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε 1198β. (1098 και 100 για την πρώτη θέση).

Η Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ βρίσκεται στην 32η θέση με 1130β. και προκρίνονται 32. Με τα 4,25μ. και τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε 1137β. (1037 και 100 για την πρώτη θέση).

Ο Μιχάλης Αναστασάκης στην σφυροβολία βρίσκεται στην 23η θέση με 1165β. και προκρίνονται 32. Με τα 72,30μ. και τη 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε 1153β. (1083 και 70 για την 3η θέση).

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία βρίσκεται στην 26η θέση με 1116β. και προκρίνονται 32. Με τα 58,42μ. και τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε 1142β. (1042 και 100 από την πρώτη θέση).

Τέλος, η Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλούν βρίσκεται στην 28η θέση με 1148β. και προκρίνονται 32. Με τα 13,53μ. και τη 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε 1150β. (1070 και 80 για την 2η θέση).

Να σημειώσουμε ότι ήδη μέσω ράνκινγκ είχαν προκριθεί 4 Έλληνες πρωταθλητές του βάδην. Στα 35χλμ. ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ με την Ευσταθία Κουρκουτσάκη και στα 20χλμ. βάδην η Κυριακή Φιλτισάκου και η Χριστίνα Παπαδοπούλου.