Κλειστός Στίβος
Η Κωνσταντινούπολη φιλοξενεί το Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Η Εθνική ομάδα μετέχει στη διοργάνωση με 34 αθλητές και αθλήτριες.

Κωνσταντινούπολη: Βαλκανικό Πρωτάθλημα (σε εξέλιξη η ελληνική παρουσία)- Χρυσά Πόλακ και Χαϊτίδου

Η Κλαούντια- Ελένη Πόλακ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ με 4,35μ. στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στην Κωνσταντινούπολη.

Η Κλαούντια- Ελένη Πόλακ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ με 4,35μ. Στο ίδιο αγώνισμα η Ελίνα Φλώρου-Δημητριάδου ήταν 4η με 4,00μ., η οποία πέτυχε και ατομικό ρεκόρ.

Στα 400μ. η Ανδριάνα Φέρρα ήταν 3η στη σειρά της και 4η στο σύνολο με 54.89 και η Μαρίτα Αργυρού τερμάτισε σε 55.60. Νικήτρια ήταν η Σλοβένα Ανίτα Χόρβατ με 52.98.

Στο μήκος ο Βασίλης Μαρτινάκης με 7,45μ. ήταν 7ος και ο Αντώνης Στυλιανίδης με 7,14μ. ήταν 10ος.

Στη σφαιροβολία η Μαρία Μαγκούλια κατέλαβε την 5η θέση με 15,44μ. Στο ύψος ο Αντώνης Μέρλος πήρε το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 2,15μ. Ο Γρηγόρης Χάσος με 2,05μ. ήταν 8ος. Στα 60μ. εμπόδια η Ελισάβετ Πεσιρίδου ήταν 4η με 8.23. Η Αναΐς Καραγιάννη δεν έτρεξε. Στο ύψος η Ελευθερία Χριστογεώργου και η Τατιάνα Γκούσιν με 1,83μ. πήραν την 5η και 6η θέση αντίστοιχα. Στο τριπλούν η Σπυριδούλα Καρύδη με 13,50μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στα 3.000μ. ο Μάριος Αναγνώστου με 8.00.41 ήταν 4ος και ο Μάρκος Γκούρλιας με 8.01.80 ήταν 6ος. Η Μαρία Γάτου στον τελικό των 60μ. πήρε την 5η θέση με 7.50, όσο πέτυχε και η Άρτεμις Αναστασίου που ήταν 6η. Ο Δημήτρης Χρυσάφης στις σειρές στα 60μ. έκανε 6.86 και συνολικά κατετάγη 10ος. Ο Χρήστος Κοτίτσας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 800μ. με 1.51.75. Στην άλλη σειρά ο Γιώργος Ματζαρίδης τερμάτισε σε 1.52.78 και πήρε την 7η θέση.

Ο Γιάννης Ρίζος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο επί κοντώ με 5,45μ. που είναι ατομικό του ρεκόρ. Στο ίδιο αγώνισμα ο Πέτρος Χατζίου με 5,20μ. ήταν 5ος. Η Εθνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4×400μ. γυναικών με τις Ανδριάνα Φέρρα, Μαρίτα Αργυρού, Κατερίνα Κουτλή και Ανθή- Κοραΐνη Κυριακοπούλου πήρε την 4η θέση με 3.50.38. Η Αναστασία Μαρινάκου ήταν 5η στα 3.000μ. με 9.22.65. Ο Παναγιώτης Πετρουλάκης ήταν 4ος στα 1.500μ. με 3.48.57. Στα 60μ. εμπόδια ο Μιχάλης Κιάφας ήταν 7ος με 8.22 και ο Γιάννης Καμαρινός ήταν 8ος με 8.25. Στα 400μ. ο Χαρίδημος Ξενιδάκης ήταν 9ος με 48.53.

Χρυσό με ατομικό ρεκόρ η Χαϊτίδου

Η Βασιλική Χαϊτίδου έκανε άλλη μια καλή εμφάνιση στο μήκος τη φετινή σεζόν. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με 6,25μ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέτυχε ατομικό ρεκόρ, αφού είχε 6,06μ. από τις 5 Φεβρουαρίου στην ημερίδα στο ΣΕΦ. Έκανε και απόλυτο ατομικό ρεκόρ, αφού στον ανοιχτό είχε 6,24μ. Στον αγώνα στο μήκος η Ναταλία Μπέση ήταν 5η με 5,94μ.