Δημόσιοι Δρόμοι
Ο Α.Ο. Μυκόνου ήταν ο πρωταθλητής σύλλογος στο ομαδικό των ανδρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου χάρη στις... παλιοσειρές του!

Οι παλιοσειρές… έδωσαν τη νίκη στον Α.Ο. Μυκόνου στο ομαδικό ανδρών- Αποτελέσματα

Ο Α.Ο. Μυκόνου αναδείχθηκε πρωταθλητής στους άνδρες με 37β. χάρη στην 9η θέση του Μαγγίνα, την 12η του Καλλία και την 16η του Ματζιάρ.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Ο Α.Ο. Μυκόνου ήταν ο πρωταθλητής σύλλογος στο ομαδικό των ανδρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου χάρη στις… παλιοσειρές του!

Ο σύλλογος από το νησί των ανέμων πήρε την πρώτη θέση στο ομαδικό στα 10χλμ. ανδρών συγκεντρώνοντας 37 βαθμούς ποινής. Αυτό χάρη στην 9η θέση του Δήμου Μαγγίνα, την 12η του Χρήστου Καλλία και την 16η του Κριστόφ- Ματέους Ματζιάρ.

Μια σημαντική νίκη για το σωματείο, που κάνει μεγάλη προσπάθεια και αποτελεί δύναμη στις Κυκλάδες, χάρη στον Δημήτρη Πάππα.

Ήταν όμως σημαντική και για τους τρεις Έλληνες αθλητές, ιδιαίτερα για τους δύο πρώτους. Ο Δήμος Μαγγίνας στα 40 του χρόνια, παραμένει εξαιρετικός δρομέας. Άλλωστε έχει αναδειχθεί πολλές φορές πανελληνιονίκης και έχει αρκετά μετάλλια στον ανώμαλο δρόμο. Κατέλαβε την 9η θέση με χρόνο 31.22.

Ο 34χρονος Χρήστος Καλλίας, παρά τις δυσκολίες που τον έκαναν να θέλει να σταματήσει, έδειξε και εκείνος πως είναι έμπειρος και καλός δρομέας. Πλασαρίστηκε στην 12η θέση με 31.53. Τέλος, ο 28χρονος Ματζιάρ ήταν 16ος με επίδοση 32.28. Έτσι, οι τρεις τους οδήγησαν τον Α.Ο. Μυκόνου στην πρώτη θέση στο ομαδικό και ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στη διοργάνωση που έγινε την Κυριακή στην Πηγή Τρικάλων.

Ο Α.Ο. Μυκόνου έχει δυνατή ομάδα και στις γυναίκες, αλλά απουσίαζαν τρεις αθλήτριες. Η Κατερίνα Ασημακοπούλου είναι στην Κύπρο για προετοιμασία έχοντας πρώτο στόχο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στον ημιμαραθώνιο.

Η Ελευθερία Πετρουλάκη, προσπαθεί να ξεπεράσει έναν τραυματισμό και θα μπει στον ανοιχτό. Τέλος, η Μοσχούλα Μανούσου έχει κάποια προβλήματα που την έχουν αφήσει πίσω στην προετοιμασία της. Έτσι, την Κυριακή αγωνίστηκε μόνο η Χριστίνα Κατζουράκη που ήταν 8η με 29.27.

Σε ό,τι αφορά το ομαδικό στους άνδρες δεύτερος σύλλογος ήταν ο Πανελλήνιος ΓΣ με 48β. και τρίτος ο ΓΑΣ Ιλισσός με 54β.

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός στις γυναίκες

Στις γυναίκες πρώτος σύλλογος ήταν ο Παναθηναϊκός με 27β. Στη νίκη οδήγησαν τις «πράσινες» η Αναστασία Μαρινάκου που πήρε την πρώτη θέση με 27.24. Η Ανθή- Κοραΐνη Κυριακοπούλου που ήταν 6η με 29.12 και η Πηνελόπη Νίκα που ήταν 20η σε 31.26. Δεύτερος σύλλογος ήταν ο ΑΠΚ Νεάπολης με 40β. και τρίτος ο Πανελλήνιος ΓΣ με 42β.

ΑΟ Πέλωψ και ΣΑΚΑ στις μικρές κατηγορίες

Δύο σύλλογοι ο ΑΟ Πέλωψ και ο ΣΑΚΑ ήταν στους πρωταγωνιστές στις μικρότερες κατηγορίες. Κέρδισαν από δύο τίτλους στο ομαδικό.

Ο ΑΟ Πέλωψ επικράτησε στα 3χλμ. Κ18 γυναικών με 50β. και στα 4χλμ. Κ18 ανδρών με 23β. Από την άλλη ο ΣΑ Κολεγίου Αθηνών κέρδισε στα 3χλμ. Κ16 αγοριών με 6β. και στα 2χλμ. Κ16 κοριτσιών με 17β.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες είχαμε: Στα 6χλμ. Κ23 γυναικών πρώτος σύλλογος ήταν ο ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας με 44β. Στα 6χλμ. Κ20 ανδρών νίκησε ο Έσπερος Λαμίας με 31β. Τέλος, στα 8χλμ. Κ23 ανδρών επικράτησε ο ΓΑΣ Ιλισσός με 32β.