Γενικά
Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Ποιοι Έλληνες αθλητές προκρίθηκαν σε τελικούς

Όλα όσα θέλετε να μάθετε για τις ελληνικές παρουσίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές τη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης που πραγματοποιείται στη Φινλανδία.

Αναλυτικά:

Με την Αναστασία Ντραγκομίροβα ξεκίνησε η αγωνιστική δράση του πρωινού προγράμματος της 2ης αγωνιστικής ημέρας της διοργάνωσης.

Η πρωταθλήτρια του επτάθλου διένυσε τα 100 μ. με εμπόδια σε 14.99 (-1,3), πήρε την έβδομη θέση στη σειρά της και την 22η θέση στο σύνολο.

Προηγουμένως είχε γίνει άκυρη εκκίνηση κάτι που επηρέασε όλες τις αθλήτριες.

Η Ντραγκομίροβα συνέχισε την προσπάθειά της στο ύψος, όπου είχε καλύτερο άλμα στα 1,68 μέτρα.

Η αθλήτρια πέρασε με την πρώτη το 1,62 μ. και με τη δεύτερη το 1,65 μ. και 1,68 μ., κι έπειτα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 71 μέτρα.

Ολοκλήρωσε το πρωινό πρόγραμμα στη 18η θέση με 3.259 βαθμούς.

Το απόγευμα σημείωσε 14,14 μ. στη σφαιροβολία και 26.16 στα 200 μ., βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ και ολοκληρώνοντας την πρώτη ημέρα της στη 18η θέση με 3.259 βαθμούς.

Η Σταυρούλα Κοσμίδου συμμετείχε στον προκριματικό της σφυροβολίας και ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 61,11 μ., επίδοση που δεν ήταν ικανή να της δώσει μια θέση στις 12 καλύτερες του αγωνίσματος.

Η αθλήτρια του Κώστα Κοροσίδη ξεκίνησε με άκυρη, μπήκε συγκρατημένα στη βαλβίδα για τη δεύτερη βολή της, που ήταν 60,18 μ. και ολοκλήρωσε τον αγώνα της με το 61.11 μέτρα.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Πρώτη στον προκριματικό η Δεσπολλάρη

Η Γεωργία Δεσπολλάρη προκρίθηκε στον τελικό των 800 μ., τερματίζοντας πρώτη στη δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος σε 2.04.53.

Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου, παρότι έμεινε πίσω στα πρώτα 400 μ. και φάνηκε να κλείνεται λίγο μετά τα 600 μ., δεν έχασε τη συγκέντρωσή της.

Αντίθετα βρήκε τον τρόπο από την εσωτερική να ανεβάσει στην τελική ευθεία ρυθμό και να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού με την καλύτερη μάλιστα επίδοση.

Συνεπώς, η Δεσπολλάρη έγινε η δεύτερη Ελληνίδα μετά την Έλενα Φιλάνδρα που μετέχει στον τελικό των 800 μ. σε Ευρωπαϊκό Κ23 (θα γίνει την Παρασκευή 14/7 στις 19.35).

Η Αναστασία Ρέτσα θα είναι ανάμεσα στις 12 κορυφαίες αθλήτριες της Ευρώπης στο άλμα επί κοντώ.

Η αθλήτρια πέρασε τα 4,10 μ. και προκρίθηκε ως 12η στον τελικό του Σαββάτου (15/7, 16,35 μ.) και πέτυχε τον πρώτο μεγάλο της στόχο στη διοργάνωση.

Έπειτα από την τέταρτη θέση στο Παγκόσμιο Κ20 του 2021 στο Ναϊρόμπι και τη συμμετοχή πέρυσι στον προκριματικό του Παγκοσμίου Κ20 στο Κάλι, η 20χρονη θα είναι παρούσα έναν τελικό μεγάλης διοργάνωσης.

Η Ρέτσα ξεπέρασε με την πρώτη τα 3,85 μ., 4,00 μ. και 4.,10 μ., γεγονός που της έδωσε πλεονέκτημα στη διαδικασία πρόκρισης.

Το επόμενο ύψος ήταν τα 4,20 μ., όσο και το ατομικό της ρεκόρ, ύψος που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει.

Ο Κώστας Μπουζάκης πέτυχε τον πρώτο και σημαντικότερο στόχο του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, καθώς προκρίθηκε στον τελικό της δισκοβολίας.

Ο αθλητής από την Κρήτη είχε καλύτερη βολή στα 53,44 μ. και πέρασε ως 11ος στον τελικό του Σαββάτου (15/7, 10.50).

Ο Μπουζάκης αγωνίστηκε στο πρώτο προκριματικό γκρουπ, ξεκίνησε με 51,24 μ., ήταν άκυρος στη δεύτερη προσπάθεια και σημείωσε το 53,44 μ., στην τρίτη και τελευταία του βολή, καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση στο γκρουπ του και την 11η στο σύνολο.

Στον β’ προκριματικό γκρουπ συμμετείχε ο Δημήτρης Παυλίδης, ο οποίος είχε καλύτερη προσπάθεια στα 53,05 μέτρα.

Ο αθλητής είχε ακόμη βολές στα 51,83 μ. και 52,81 μέτρα, αλλά η 12αδα του τελικού έκλεισε με βολή στα 53,14 μέτρα.

Η 20χρονη Μαρία Ανδρεάδη αγωνίστηκε στον β’ προκριματικό γκρουπ της σφαιροβολίας και με βολή στα 14,15 μ. κατέλαβε την 17η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ.

Η αθλήτρια είχε ακόμη βολές στα 13,57 μ. και 13,67 μέτρα.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου προκρίθηκε στον τελικό των 100 μ. (14/7, 20:35), τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς με 11.32 (1,7) και παίρνοντας το εισιτήριο με την έκτη επίδοση.

Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου έφυγε αργά στα πρώτα μέτρα και φάνηκε να έσφιξε σε σχέση με την κούρσα του προκριματικού, ωστόσο πέτυχε τον μεγάλο της στόχο που ήταν μια θέση στις πρώτες οχτώ.

Η Εμμανουηλίδου ταξίδεψε στην Φινλανδία με 11.21 επίδοση που της επιτρέπει μια καλή παρουσία στον τελικό.

Ο Νικόλας Σταματονικολός δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έχασε την ευκαιρία να πετύχει μια σπουδαία διάκριση.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Μπαλταδούρου είχε ένα ολοκληρωμένο άλμα στα 7,03 μ., (-2,1) που δεν ήταν ικανό να του δώσει θέση στον τελικό του μήκους.

Η αλλαγή του αέρα προκάλεσε κάποια θέματα στη φόρα του, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να εκτελέσει όπως ήθελε τη δεύτερη και τρίτη προσπάθεια (η μία ήταν άκυρη και στην άλλη πάτησε δύο παπούτσια πίσω κι άφησε το άλμα στον αέρα).

Ο αθλητής κατέλαβε την 16η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ.

Η πρόκριση στον τελικό έκλεισε στα 7,19 μ., επίδοση που ήταν στις δυνατότητες του αθλητή.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Ορέστης Ντουσάκης στον προκριματικό της σφυροβολίας, αφού με βολή στα 70.08 μ. προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο αθλητής του Γιάννη Μπαρλή κατάφερε να κινηθεί κοντά στο ατομικό του ρεκόρ και να περάσει με την τέταρτη επίδοση στον τελικό του Σαββάτου (15/7, 10:50).

Ο ασημένιος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 του 2021 είχε ακόμη μία έγκυρη βολή στα 68,72 μέτρα.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23: Η ευκαιρία του Πολυχρονίου

Στον τελικό του Σαββάτου θα πάρει μέρος και ο Νικόλας Πολυχρονίου.

Ο αθλητής μπορεί να μην πέτυχε επίδοση κοντά στο φετινό του ρεκόρ, ωστόσο το 68,36 μ. ήταν αρκετό για να του δώσει την 10η θέση και την πρόκριση στον τελικό.

Ο Πολυχρονίου έχει κάνει φέτος πολύ καλή σεζόν και στον τελικό θα έχει την ευκαιρία να προσεγγίσει και πάλι βολές πάνω από τα 72,00 μέτρα.

Ο τρίτος Έλληνας του προκριματικού ήταν ο Γιάννης Κορακίδης, που δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου είχε καλύτερη βολή στα 66,09 μ. και ολοκλήρωσε στη 14η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022 στους Άνδρες Κ20 είχε ακόμη μία έγκυρη βολή στα 64,04 μέτρα.

Την παρουσία της στο 14ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ολοκλήρωσε στο τριπλούν η Σπυριδούλα Καρύδη.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι είχε καλύτερο άλμα στα 12,88 μ. (-0,8) και είχε ακόμη προσπάθειες στα 12,84 μ. (-0,6) και 12,82 μ. (-1,5) και κατέλαβε την 20η θέση.

Η Σωτηρία Ράπτη σημείωσε 12,49 μ. (-2,1) και ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 28η θέση.

Η αθλήτρια, η οποία θα συμμετάσχει και στο μήκος, είχε ακόμη άλματα στα 12,36 μ. (-1,5) και 12,46 μ. (-1,9).

Πηγή photo: ΣΕΓΑΣ