Άλματα
Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20: Στην 11η θέση ο Χήτας

Ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 ο Χρήστος Χήτας

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20: Με μια επίδοση κοντά στο ατομικό του ρεκόρ ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση της Ιερουσαλήμ ο Χρήστος Χήτας.

Στον τελικό στο άλμα σε μήκος, ο νεαρός αθλητής είχε καλύτερο άλμα στα 7,44 μ. (-0,4), επίδοση που του έδωσε την 11η θέση στο σύνολο.

Το ατομικό του ρεκόρ είναι στα 7,50 μ. και το σημείωσε τη φετινή θερινή περίοδο.

Ο Χήτας ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο άλμα, συνέχισε με τα 7,44 μ. και στην τρίτη του προσπάθεια είχε άλμα στα 7,42 μέτρα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο ταλαντούχος Ιταλός Μάτια Φουρλάνι που στο πρώτο του άλμα προσγειώθηκε στα 8,23 μ. (-0,2) σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων.

Δεύτερος ήταν ο Βούλγαρος Μπόζινταρ Σαραμπούκοβ που βελτίωσε δύο φορές το ρεκόρ της χώρας του στην κατηγορία Κ20 με άλμα στα 8,18 μ. (1,9) και 8,22 μέτρα (1,6).

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ουκρανός Νικίτα Μάσλιουκ με 7,97 μέτρα (2,3).

Η Ιουλιάννα Ρούσσου αγωνίστηκε στην πρώτη προκριματική σειρά των 800 μέτρων.

Η νεαρή αθλήτρια τερμάτισε στην 7η θέση στη σειρά της με 2.10.19, επίδοση που της έδωσε την 20η θέση στο σύνολο.

Τον ταχύτερο χρόνο του προκριματικού σημείωσε η Οντρέι Βέρο από την Ελβετία με 2.05.34.

Πηγή photo: ΣΕΓΑΣ