Δρόμοι ταχύτητας 100μ.
Εξαιρετικός ήταν ο Νιγηριανός παγκόσμιος πρωταθλητής Κ20, Ουντόντι Ονουζουρίκε με 10.07 στα 100μ. σε αγώνες στο Πάλο Άλτο. Πέτυχε ατομικό.

Εντυπωσιακός ο 19χρονος Ουντόντι Ονουζουρίκε, 10.07 στα 100μ.

Ο Ουντόντι Ονουζουρίκε σημείωσε την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο στα 100μ. στην Κ20 και έχασε για 0.02 το ρεκόρ Αφρικής.

Ο 19χρονος σπρίντερ έχασε για λίγο το ρεκόρ Αφρικής Κ20 που κατέχει ο συμπατριώτης του Ντέιβιτσον Εζίνουα με 10.05 από το 1990. Ο νεαρός, που πέρσι είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο Ναϊρόμπι στα 200μ. και έχει ατομικό 20.21, στο κατοστάρι είχε 10.23 από πέρσι. Μεγάλη βελτίωση για τον ταχύτερο φέτος Νιγηριανό αθλητή. Στον αγώνα του Stanford Invitational με το 10.07 έσπασε το ρεκόρ λυκείων. Επίσης, είναι η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο στην Κ20 και δείχνει πως θα είναι το φαβορί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας στο Κάλι αυτό το καλοκαίρι.

Δεύτερος στην κούρσα ήταν ο Ιάπωνας Γιούκι Κόικε με 10.31. Νωρίτερα στις σειρές είχε κάνει 10.21 (+2,0). Τρίτος ήταν ο Αλόνζο Φλοριόλι με 10.47.

Ακόμη ξεχώρισαν στο Πάλο Άλτο, η Καναδή Κάμριν Ρότζερς με 74,18μ. στη σφυροβολία. Στις αποστάσεις στα 5.000μ. κέρδισε ο Αυστραλός Κάι Ρόμπινσον με 13.23.61, στα 1.500μ. η Βαλ Κόνστιεν με 4.09.97.