Δημόσιοι Δρόμοι
Πολλοί αγώνες σε δημόσιους δρόμους και βάδην έγιναν το Σαββατοκύριακο σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Πρωταθλητής Ιταλίας ο Μάσιμο Στάνο.

Αγώνες δρόμων και βάδην- Τι έγινε το Σαββατοκύριακο

Ο ολυμπιονίκης Μάσιμο Στάνο μετά τη νίκη στο Ντούντιντσε, κέρδισε και το πρωτάθλημα Ιταλίας στα 20χλμ. βάδην. Τρία όρια για το Παγκόσμιο στα 35χλμ. βάδην από Γερμανούς αθλητές.

Facebook Platform X - Twitter Linkedin Whatsapp Viber e-mail

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Ο Πολ Πόλοκ και η Γκλάντις Γκάνιελ κέρδισαν τον μαραθώνιο στο Μπέλφαστ με 2:16.13 και 2:24.57 αντίστοιχα.

ΓΑΛΛΙΑ: Σε κούρσα 20χλμ. στην πόλη Μαρόιγ νικητής ήταν ο Κενυάτης Τζόζεφ Κόετς με 1:01.46.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ο Νιλς Μπρέμπαχ αναδείχθηκε πρωταθλητής Γερμανίας στα 20χλμ. βάδην με 1:23.39 στη διοργάνωση που έγινε στη Φρανκφούρτη. Δεύτερος ήταν ο Χάγκεν Πόλ με 1:24.17. Νικητής στα 35χλμ. βάδην ήταν ο Κρίστοφερ Λίνκε με 2:29.58, που είναι ρεκόρ Γερμανίας. Δεύτερος ήταν ο Καρλ Ντόχμαν με 2:30.59 και τρίτος ο Καρλ Γιούνγκχανς με 2:31.57. Και οι τρεις πρώτοι έπιασαν το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον. Στις γυναίκες πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν στα 20χλμ. βάδην ήταν η Σάσκια Φέιγκε με 1:35.28 και στα 35χλμ. βάδην η Εμίλια Λεχμάγιερ με 3:04.24.

ΒΟΥΡΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Σε αγώνα 10χλμ. στο Βούρτσμπουργκ κέρδισε ο Αιθίοπας Κεμπέντε Ολκέμπα σε 28.39. Στις γυναίκες στα 10χλμ. πρώτη ήταν η Γερμανίδα Ντομένικα Μάγιερ με 32.47, ενώ στα 5χλμ. ανδρών επικράτησε ο Γερμανός Χομίγιου Τεσφάγιε με 29.20.

ΗΠΑ: Η Ντεγκέφα Μπιρουκτάβιτ από την Αιθιοπία ήταν νικήτρια σε αγώνα 12χλμ. στο Σποκέιν με 38.48. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Τσαρλς Γουνζίκου με 35.08.

ΜΙΝΕΑΠΟΛΗ: Η Χέδερ Καμπφ κέρδισε τον αγώνα 10χλμ. στην Μινεάπολη με 35.28 και στους άνδρες ο Ντάνιελ Ντόχερτι σε 30.39.

ΠΙΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Η Κάρολιν Ρότιτς κέρδισε τον ημιμαραθώνιο του Πίτσμπουργκ τερματίζοντας σε 69.30. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Γουέσλεϊ Κίπτου με 61.25. Στον μαραθώνιο νικητές ήταν ο Άλβαρο Αμπέρου με 2:16.07 και η Νικόλ Χίλτον με 2:49.49.

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ: Η Σάρα Ναϊμπέι κέρδισε αγώνα 10 Μιλίων στη Φιλαδέλφεια με 52.02

ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Τσέρνετ Μισγκάνοου Τακέλε ήταν η νικήτρια στον ημιμαραθώνιο στην Ίμπιζα με 71.28. Στους άνδρες κέρδισε ο Μπίλαλ Μαρχούμ με 64.05.

ΙΤΑΛΙΑ: Μία εβδομάδα μετά τη νίκη του στο Ντούντιντσε ο Ιταλός ολυμπιονίκης Μάσιμο Στάνο κέρδισε το εθνικό πρωτάθλημα στο Αλμερομπέλο στα 20χλμ. βάδην με 1:21.21. Δεύτερος ήταν ο Τζιανλούκα Πιτσιοτίνο με 1:21.37 και τρίτος ο Φραντσέσκο Φορτουνάτο με 1:22.13. Στις γυναίκες τον τίτλο πήρε η Βαλεντίνα Τραπλέτι με 1:29.47 που είναι ατομικό της ρεκόρ. Ακολούθησε η Νικόλ Κολόμπι με 1:30.58.

ΒΕΡΟΝΑ: Ο Άλφρεντ Κιτσιρτσίρ ήταν ο νικητής στον ημιμαραθώνιο στη Βερόνα με 60.57. Στις γυναίκες κέρδισε η Μέσερετ Γκόλα με 70.09.

ΚΑΝΑΔΑΣ: Ο Ντένις Μπελέντσι κέρδισε τον μαραθώνιο στο Τορόντο τερματίζοντας σε 2:29.58. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Μαριάν Χόγκαν σε 2:47.59.